[Drosophila melanogaster] Hrana pentru spiderlings

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
Redpunk
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 04 Oct 2010, 13:10
Nume: Cristian

[Drosophila melanogaster] Hrana pentru spiderlings

Mesajde Redpunk » 29 Oct 2010, 12:41

Am mai multi spiderlingi (vaduva neagra)si imi este greu sa ii hranesc, cineva mi-a propus sa fac o "crescatorie" de drosophile, am reusit in final, dar problema mea este recipientul in care le tin, odata ce il deschis mai toate "pleaca" si cu larvele am obervat ca nu prea le baga in seama.
As avea nevoie de ajutor, asa ca astept un mic ajutor din partea celor cu experienta, multumesc.
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Drosophila melanogaster ( pentru spiderlingi )

Mesajde Crabman » 29 Oct 2010, 17:09

Incearca cu o pensa lunga de 20-30 de cm.
PS:ai vaduve negre ???????? :wtf:
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Drosophila melanogaster ( pentru spiderlingi )

Mesajde robertcarst » 29 Oct 2010, 17:51

@Crabman Drosophila melanogaster = musculite de otet. Nu e foarte practic sa incerci sa le prinzi cu o penseta. :thumbup:
@Redpunk - Incearca sa atasezi recipientului in care tii musculitele un recipient mai mic, si in momentul in care ai nevoie de musculite ai putea detasa recipientul mai mic cu musclitele din el. Sper ca m-am exprimat destul de bine incat sa ma fac inteles, in fine era o idee ce imi venise mie ca sa pot umbla linistit la coloniile de gandaci, dar pe care nu am pus-o niciodata in practica.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Drosophila melanogaster ( pentru spiderlingi )

Mesajde Crabman » 29 Oct 2010, 19:32

Stiu ce sunt dar nu prea m-am gandit cat sunt de mari .......sunt destul de mici .....nu ?
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

Re: Drosophila melanogaster ( pentru spiderlingi )

Mesajde thaolen » 29 Oct 2010, 20:05

sunt foarte mici.de unde ai vaduva neagra?.pui si poze cu terariul si cu ele?
death is only the begining
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Drosophila melanogaster ( pentru spiderlingi )

Mesajde Akyy1994 » 29 Oct 2010, 20:40

Si eu sunt tare curios sa vad :wtf:
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: Drosophila melanogaster ( pentru spiderlingi )

Mesajde sMd » 30 Oct 2010, 00:01

vezi k se gasesc musculite fara aripi... alea ar fi cel mai indicat sa le cresti. si dak faci rost sa ma anunti si pe mine :D
Redpunk
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 04 Oct 2010, 13:10
Nume: Cristian

Re: Drosophila melanogaster ( pentru spiderlingi )

Mesajde Redpunk » 31 Oct 2010, 11:46

Merci, o sa incerc, acum am doar larve si se pare ca sunt multe. deci am destule. sper sa ma descurc cu manipularea lor, ca sa imi hranesc spiderlingi. :thumbup:

Da am vaduva neagra europeana, da doar niste spiderlingi, din 2 femele crescute in conditi bune, acele 2 femele au facut 9 egg`s sack, adica peste medie, deocamdata au ajuns la maturitate. Iar acum in locul lor dadacesc eu puieti, cu toate astea trebuie sa ai o doza mare de rabdare sa te ocupe de sute de spiderlingi.

Aici cateva poze cu spiderlingi. Poze mai vechi, ca acum am inceput sa ii compartimentez cate 15, pentru ca aglomerarea lor intr-un singur compartiment dauneaza.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Redpunk
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 04 Oct 2010, 13:10
Nume: Cristian

Re: Drosophila melanogaster ( pentru spiderlingi )

Mesajde Redpunk » 02 Noi 2010, 13:51

Sa raspund pe subiect, am o reteta de hrana pentru drosofile

Anthony Hundt
From http://206.1.0.131/Food/FruitFlyCultureMedia.html
8 bananas
1/4 cup sugar
rolled oats (oatmeal)
1 packet bakers yeast

Put banana and sugar in blender and mix until the banana is liquefied. Mix in oatmeal until it becomes firm, but still moist. Put mixture in wide mouth quart canning jars. Add a few granules of bakers yeast to the surface and add about 30 fruit flies. Cap the jars with a paper towel folded in fourths held on with a rubber band. Substitution with other types of fruit also works.

Variation, use the following ingredients:
1 cup banana (about 2 bananas)
1 cup apple sauce
1 Tablespoon vinegar
2 cups oat meal
RECIPE #B

"Raising Fruit Flies", Nancy Nehring
Reptiles Magazine, October 1995, pp. 26-28, 30
1 cup water
1 tablespoon cornmeal
1 teaspoon powdered agar
1 tablespoon molasses
1/8 teaspoon calcium proprionate (optional)
1 package bakers yeast

Mix all ingredients except yeast, then heat until boiling. Quickly pour mixture into clean culture jars. Cap and let cool to room temperature. This mixture can be stored in the refrigerator with a tightly capped lid until ready for use. When ready to use, sprinkle a couple granules of baker's yeast on the surface and add fruit flies. Calcium proprionate is a mold inhibitor used in bread.
RECIPE #C

"Mailbag: Raising Fruit Flies", Dr. Floyd Waddle

Reptiles Magazine, February 1996, pp. 4, 6



baker's yeast
brewer's yeast
instant potato flakes
tegosept (methylparaben)

To prepare dry culture media, mix 1 part brewer's to 10 parts instant potato flakes by weight. When ready for use, mix 4 grams of the mold inhibitor, tegosept (methylparaben), to 1 gallon of hot water. Let cool and add an equal amount of water to the dry culture media (by volume). When the mixture solidifies, add a couple of granules of baker's yeast to the surface and add fruit flies. Calcium proprionate may be used as a substitute for tegosept.

From the Bugman: The tegosept is a dry powder. We use the tegosept dry in the mix and store it in zip lock bags.When we mix it with water 1 part of the mix to one part water and sprinkle a few granuals of baker's yeast on the surface. No waiting for the mix to cool as we start with cool water in the first place.

By far our favorite mix AND the easiest to work with.
"We grow food not bait."
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: Drosophila melanogaster ( pentru spiderlingi )

Mesajde sMd » 07 Ian 2011, 17:52

cea mai simpla reteta(testata):
fulgi de carfoti
lapte praf (1/4 din cantitatea de fulgi de cartofi)
drojdie( ~5g)
zahar(1/8 din cantitate de fulgi de cartofi)
apa fiarta

se adauga ingredientele si se adauga apa pana se optine o consistenta aproapiata cu cea a piureului. daca nu este destula apa nu se vor inmultii musculitzele. in 3-5 zile de cand s'a facut cultura se pot vedea deja viermi.

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori