Productivitate- Pycnoscelus surinamensis

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Productivitate- Pycnoscelus surinamensis

Mesajde vic » 22 Mai 2011, 10:11

Salut!

Am cumparat de la Thaolen specia asta in ideea ca ajunge si in zone subtropicale si teoretic perioada de reproducere se extinde cu cateva grade mai jos decat la libarcile exclusiv tropicale, care nu mai genereaza puisori sub o anumita valoare.
Intrebarea mea este: mai are cineva impresia ca specia asta este cea mai vorace si, implicit, productiva, dintre toate libarcile care se cresc in mod curent?
Productivitatea asta nu am decat cum s-o presupun, fiindca nu pot sa constat prea multe privind substratul, dar ar fi o consecinta fireasca. La ei observ cel mai putin mofturos consum, inclusiv boabele de pisica dispar foarte repede (aici poate si substratul ajuta, transferand o anumita umiditate granulelor, care se inmoaie si ar fi mai usor de consumat). Cotoarele de mar sunt curatate de orice urma de pulpa.
Desi am si Nauphoeta cinerea, si de la ei si puisori, nu ii consider nici pe departe atat de voraci. Blatta lateralis sunt si putini, si inca nu au produs (nici vivipari nu sunt, si daca se mai usuca si ootecile...hmm), iar Blaptica mi se pare extrem de lenta.
In plus, relatarile unor libarcisti straini atrag atentia ca Pycno. avand si capacitatea de a escalada orice perete, pot ajunge unde au chef si inclusiv devasta coloniile altor specii!! Si asta ma face sa presupun din ce in ce mai mult ca este una dintre cele mai avantajoase libarcute, daca nu cumva cea mai avantajoasa, cel putin pentru cei ce detin specii care consuma mini-prazi de talia lui (de ex., pentru Leopard e numai bun, dar pentru o tarantula uriasa nu prea cred).
Astept impresiile voastre!

Sanatate!

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori