Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Imperechere si reproducere reptile si amfibieni.
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde ciprisabau » 13 Noi 2011, 16:06

Buna domnilor si doamnelor :writer:
Am o intrebare. Incerc sa ma decid daca la primavara sa imperechez femelele mele de Lampropeltis triangulum campbelli. Sunt din generatia 2010, atat femelele cat si masculul, iar acum au undeva la 70-75 cm (femelele). Conditie fizica excelenta, mananca si cate 2 soareci adulti la o masa, sau cate 1 fuzzy mare de sobolan. Masculul in schimb e mai mic, mai subtirel ca si lungime 60cm, e si alt morph (Nelson). Nu stiu exact daca sa le mai las 1 an sau sa incerc la primavara. Ma gandeam sa continui sa le hranesc bine pana prin ianuarie, februarie, dupa care o scurta perioada de iernare (2 luni) sa le stimuleze instinctele, dupa care prin martie, aprilie sa cresc usor temperatura si sa incerc. Mai am o femela de campbelli insa e mica si probabil va mai sta un an. Am citit ca in mod normal cresc pana aproape de 1m-1,20 si de aceea ma gandesc ca daca fac oua poate nu mai cresc si nu as vrea sa le opresc din dezvoltarea normala.
Orice sfat e bine venit! :geek:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde Chuckie » 13 Noi 2011, 16:45

Parerea mea e ca sunt cam tineri pentru reproducere, eu as sta pana fac cam 2,5-3 ani. Dar e doar parerea mea, nu stiu foarte multe despre milk snake... mie imi plac serpii din familia Boidae.
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde ciprisabau » 13 Noi 2011, 16:55

Chuckie scrie:Parerea mea e ca sunt cam tineri pentru reproducere, eu as sta pana fac cam 2,5-3 ani. Dar e doar parerea mea, nu stiu foarte multe despre milk snake... mie imi plac serpii din familia Boidae.


Multumesc! Asa ma gandeam si eu ca sunt miculute. Astept pana primavara viitoare, pana atunci sper sa atinga si dimensiunile normale!
Multumesc.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde Corleone » 15 Noi 2011, 00:27

clar sunt mici. tu nu sti sa faci diferenta dintre morph si subspecie. ar trebui sa mai citesti inainte sa te apuci sa indrugi prostii. L. t. campbelli e total altceva de L. t. nelsoni. un morph e o deviatie genetica de colorit/model in cadrul aceleiasi specii.
id: alexfota91
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde alex_snake_gunit » 15 Noi 2011, 11:36

Ateule ..mai moale :lolno:

omu intreaba .
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde ciprisabau » 15 Noi 2011, 14:05

Corleone scrie:clar sunt mici. tu nu sti sa faci diferenta dintre morph si subspecie. ar trebui sa mai citesti inainte sa te apuci sa indrugi prostii. L. t. campbelli e total altceva de L. t. nelsoni. un morph e o deviatie genetica de colorit/model in cadrul aceleiasi specii.


:) Bun, am citit si inca citesc destul de mult despre asta :) Daca dai google search si scri Lampropeltis triangulum campbelli morphs vezi si tu ce da.
Multumesc oricum de feedback ;) si de rabdare ;)
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde Corleone » 15 Noi 2011, 23:35

de multe ori google-ul da rezultate de te doare capu' :thumbup:
id: alexfota91
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde ciprisabau » 29 Dec 2011, 17:20

Nimic mai dezgustator ca operatiunea de stabilire a sexului la milksnake :vomit:
Mi-am luat o trusa misto de sexat din Anglia cu 6 buc de "ace" de diferite marimi. Pana aici totul ok.
Inceput procesul, .... dupa 5 minute eram plin de kk si pp de la cei 5 milksnake's. :vomit: cantitati industriale ... ca mananca bine....
Rezultatele, .... neasteptat de proaste : :catfight:
Din cei 5, 2 sunt femele, 3 sunt masculi. De ce spun neasteptate? Pentru ca 2 dintre serpi, care au fost adusi din Ungaria ca si femele, sunt masculi pana in varful cozii : :oops: Chiar am crezut ca sunt femele si aveam sperante mari de la ele :)
No, asa ca trebuie sa imi refac putin planurile :)
Cred ca cel mai ok, atunci cand se merge la targ, e sa ii sexeze in fata ta, ca nu e placut dupa 2-3 ani sa vezi defapt ca Bianca e ditamai Ioan :))
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde Corleone » 29 Dec 2011, 22:20

tu i-ai sexat? sa nu cumva sa fi facut din femele masculi
id: alexfota91
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde ciprisabau » 29 Dec 2011, 22:28

Corleone scrie:tu i-ai sexat? sa nu cumva sa fi facut din femele masculi


Foarte amuzant :)
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde ciprisabau » 30 Apr 2012, 21:08

:)
Azi s-a intamplat un miracol :)
Acu un an, pe vremea asta mi-a evadat primul meu sarpe, il chema Tzutzu, un mascul de Campbelli, primul sarpe, avea o mare valoare pentru mine.
Toata vara nu a aparut m-am gandit ca fie a ajuns departe, fie s-a deshidratat si a murit. Locuiesc la mansarda si vara sunt temperaturi destul de extreme, plus ca nu avea unde sa gaseasca apa si hrana ...
Azi, imi bate vecina in usa, vanzatoarea de la magazinul de sub mine si ma intreaba daca am cumva "serpi de acvariu".
La care eu :))) "depinde de culoare". Ea imi spune, a aparut in curte un sarpe rosu :)
Ma gandeam, la naiba, iar a evadat un milk :) la care merg dupa doamna, imi arata unde l-a vazut, dau scandura la o parte si acolo era, Tzutzu :), dupa 1 an de zile l-am gasit.
Credeam ca va fi intr-o conditie mult mai proasta, dar spre surprinderea mea avea doar cativa solzi inegriti, probabil la naparlire va scapa de ei si fata de ceilalti 2 milk pe care i-am luat dupa el, a ramas putin in urma cu cresterea :)
Nu stiu daca dupa 1 an de libertate ii va mai placea captivitatea, insa cred ca dupa ce prinde din nou gustul soarecilor se va linisti :)
Asa ca cei care va pierdeti serpii prin casa/pe langa casa, nu se stie cand pot sa apara :)
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde Chuckie » 30 Apr 2012, 21:11

Asta chiar e o veste de necrezut, saracu' sarpe, pe unde o fi stat el toata iarna... :lol"
Foarte tare faza !
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde ciprisabau » 30 Apr 2012, 21:13

Ma gandesc ca o fi trecut si prin canalizare, ca locul unde a iesit azi era aproape de canalizare. Oricum am sa pun o poza cu el :) Ma surpinde la el ca nu e slab, adica daca nu gasea de mancare trebuia sa fie mai slab, dar arata ok. Ma face sa ma gandesc ca or fi soareci in zona :) si eu ma chinui sa ii inmultesc in baie :))
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde ciprisabau » 09 Iun 2012, 20:29

Azi mi-a facut 6 oua una din femelele de Lampropeltis triangulum campbelli, insa mi se pare ca au forma ciudata si culoarea la fel e ciudata :) Adevarul e ca nu am mai avut oua de sarpe.... Oricum asteptam sa vedem daca iese ceva :)

Atasez 2 poze sa imi spuneti si voi ce credeti ... :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inmultire Lampropeltis triangulum campbelli

Mesajde Chuckie » 09 Iun 2012, 20:35

Foarte tare dar nu erau cam mici pentru imperechere? Nu arata foarte bine ouale dar poti avea si surprize placute. Asa ca incearca. Uneori ies pui din oua care par distruse...

Înapoi la “Reproducere reptile si amfibieni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori