ou moale

Imperechere si reproducere reptile si amfibieni.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

ou moale

Mesajde beliar » 03 Apr 2012, 09:06

astazi am gasit un ou la perechea de gecko leoparzi si l.am pus in cocos.. il tin intr.un mini frigider cu usa deschisa si are temperatura 32 grade asa.. singura problema e ca oul este mai moale decat o guma mestecata si nu sunt sigur daca sa il mai tin, astept sfaturi.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ou moale

Mesajde Chuckie » 03 Apr 2012, 09:30

Ouale reptilelor nu sunt tari ca cele ale pasarilor, au invelis pielos, cu exceptia celor de testoasa care au coaja dura. E normal sa fie moi, dar nu inteleg comparatia cu guma de mestecat... Temperatura e prea mare, de obicei se tin la maxim 31°C. Preferabil chiar mai jos putin.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: ou moale

Mesajde beliar » 03 Apr 2012, 10:01

il intrebasem pe "thaolen" si a spus ca trebuie sa fie ca cel de gaina si ca asta nu are calciu.. femela a refuzat sa manance toata luna si nu prea avea cum sa ia calciu, desi avea un capac prevazut.. nu vad cum as putea sa reglez temperatura, frigiderul nu are un termostat, incalzeste in prostie si de aceea il tin cu usa deschisa. cand tineam termometrul in afara cutiei oului arata 32, acum vad ca arata 25 :table: i.am inchis usa, sa vad daca ajunge la cat trebuie.. o sa.l distrug in ritmul asta ...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ou moale

Mesajde Chuckie » 03 Apr 2012, 10:14

Se poate tine si la temperatura camerei. Intre 26-31° C ar trebui sa fie ok. De obicei 27-28 pentru a scoate femele si 30-31 pentru masculi. Atat timp cat oul isi pastreaza forma rotunjita si nu mucegaieste, e ok. Pe masura ce se incubeaza o sa se umfle, creste destul de mult in volum pana iese puiul. Daca oul se lasa (se dezumfla) e infertil sau a murit embrionul. Si de multe ori mucegaieste...

Cat despre Tăunel, ar fi tare bine sa nu te mai iei dupa tampeniile spuse de el, autointitulatul "cel mai mare crescator de animale exotice din Romania" si pseudoexperimentatul cu 5 ani experienta (si cu numai 1 an de fapt, si ala degeaba...). Omul ala minte si spune prostii mai des decat respira. Nu e decat un mitoman, grandoman etc. Ar trebui sa se boteze un pavilion de la spitalul Gh. Marinescu cu numele lui...
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ou moale

Mesajde snakefishmike » 03 Apr 2012, 17:03

:lol: :lol: :lol: :lol: Taolica doda s-aici lupii ma mananca :lol: :lol: :lol: :lol:
Eternul si fascinantul Taolen, un veritabil thaopedia de Romania :lol:
Tot e bine ca nu a spus si ca oul de g. leopard trebuie sa fie mare ca cel de gasca :lol:
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: ou moale

Mesajde beliar » 03 Apr 2012, 18:30

va multumesc mult, mi.ati luat o piatra de pe inima.. dimineata am fost foarte surprins: femela trasese capacul cu calciu la intrarea din pestera si arunca cu picioarele calciul si viermii in pestera, ca si cum ar fi vrut sa acopere ceva, iar cand am ridicat.o si am vazut oul a fost probabil cel mai fericita clipa din viata mea :bliss: de aceea mi.a cazut cerul in cap cand mi.a spus ca sunt sanse mari sa nu iasa.. pana la urma i.am reglat o temperatura buna si da, oul s.a rotunjit..poate o sa fiu cel mai tanar pseudocrescator de reptile din romania :drool: :satan:
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 235
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: ou moale

Mesajde Shak » 03 Apr 2012, 22:11

Bafta.

Sentimentul in care vezi cum iese din ou si faptul ca viata aceea, se datoreaza ingrijirii tale e maret de fiecare data, chiar daca ai facut aceasta de multe ori.
Vali, poate sa confirme acest lucru si nu numai el.
http://www.shak.ro

1.2.0 Varanus Acanthurus (Ackie Monitor)
0.0.1 Varanus Doreanus (Blue Tail Monitor)
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: ou moale

Mesajde beliar » 04 Apr 2012, 18:42

mai am o intrebare si o posibila problema.. nu stiu daca e normal ca oul sa ia culoarea fibrei de cocos( e maro, i.a mai ramas putin alb doar deasupra) si ma mai ingrijoreaza starea lu' masa, care nu a mai mancat de o luna si putin, si tot refuza sa manance.. inca e grasa, nu se vede ca a ouat.
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ou moale

Mesajde alex_snake_gunit » 04 Apr 2012, 19:38

nu e prea bine daca s-a facut maro eventual daca aveai niste perlit sa pui
despre femela nu iti fa probleme inca ,a mea nu a mancat 8 luni :shh:
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ou moale

Mesajde Chuckie » 04 Apr 2012, 19:49

Da, de ce nu iei vermiculita sau perlit? Sau chiar nisip bine spalat, in locul cocosului. Cocosul nu e o alternativa prea grozava.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ou moale

Mesajde Chuckie » 04 Apr 2012, 19:52

beliar scrie:...poate o sa fiu cel mai tanar pseudocrescator de reptile din romania :drool: :satan:


Nu-ti face probleme ca noi am fi niste supercrescatori. Toti avem experienta putina in privinta reproducerii reptilelor... de ordinul a 1-3 ani. Numai super eroii din anime-uri (Thaolen si Thaojune) au experienta de cateva mii de ani... :ass: :lol:
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: ou moale

Mesajde beliar » 04 Apr 2012, 19:54

i.as lua dar n.am gasit.. m.a luat pe nepregatite, nici nu am mai fost la scoala pentru ca m.am dus la hornbach sa caut un substrat si am ramas sa.i si supraveghez temperatura.. nisip il mai am pe ala de la soparle, dar ma gandeam ca nu pastreaza bine umiditatea si am presupus ca si cocosul e in regula cat timp am grija sa nu faca mucegai...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ou moale

Mesajde Chuckie » 04 Apr 2012, 22:33

Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Re: ou moale

Mesajde Sanllus » 03 Mai 2012, 17:08

Salut tuturor, eu am gasit Perlit la Bricostore in Constanta, si oul cel "mare" are aproape o luna! :D si eu am un ou care are coaja lasata, dar cand ma uit la el are sange inauntru, iar celalalt pare a fii fertil :D
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ou moale

Mesajde BogdanFarm » 03 Mai 2012, 17:56

Sanllus scrie:Salut tuturor, eu am gasit Perlit la Bricostore in Constanta, si oul cel "mare" are aproape o luna! :D si eu am un ou care are coaja lasata, dar cand ma uit la el are sange inauntru, iar celalalt pare a fii fertil :D



Sunt in aceeasi situatie.. femela a depus pe 16.04.2012 2 oua fertile, dar unul stricat (l'am pus in lumina si am vazut embrionul undeva la mijloc, nu lipit de un perete), celalalt e intreg.

Succes cu oul!

Înapoi la “Reproducere reptile si amfibieni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori