Ajutor incubare oua

Imperechere si reproducere reptile si amfibieni.
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Ajutor incubare oua

Mesajde Mimi_ » 21 Apr 2013, 21:30

Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi: am un incubator ( cutie albastra de polistiren de la metro, inauntru un vas cu apa si incalzitor, peste el un grilaj, peste grilaj 2 caserole gaurite uniform, cu perlit si ouale inauntru)...temperatura in caserola este 29*.

Nu cunosc exact problema: ori umiditatea este prea mare, ori nu sunt bune ouale deloc.a m aruncat vreo 10 oua, pentru ca, ori au facut mucegai, ori dupa 10-15 zile nu se vedea absolut nimik in ele...

In prezent mai am doar 3 oua: unul il am de vreo luna, si desi cred ca are embrion in el, in ultimele zile s-a "stricat" intr-o parte, l-am mai dat odata cu albastru de metilen sa nu se strice, nu miroase, dar are cam jumate din el o culoare maronie....o fi tot mucegai? Si parca s-a stafidit foarte putin...nu l-am deranjat cu lumina tocmai ca am zis ca e "prins" il las oricum pana se fac 2 luni...???? Alte pareri???

Iar celelalte 2 sunt de o saptamana in incubator cu partea rosiatica din interior in sus, dar dupa atata timp nu vad nici un semn ca ar fi fertile. Si mi-e frica ca fac si astea mucegai...

Sunt si eu la inceput, criticile sunt constructive...
Cum reduc umiditatea???
Iar femelele au tot ouat si au cam slabit... Nu prea mai mananca, decat una care nu refuza niciodata...la restu' li s-au subtiat din cozi...e normal sa refuze hrana mai ales ca cred ca iar au oua...

Ajutati-ma va rog...!!!! Multumesc.
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Ajutor incubare oua

Mesajde Mimi_ » 22 Apr 2013, 19:32

:((( nu stie nimeni cum scad umiditatea?
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Ajutor incubare oua

Mesajde Bobi » 22 Apr 2013, 20:20

Ti as da eu un sfat dar nu stiu daca e bun....din moment ce nimeni nuti raspunde adica cunoscatori....dar presupun ca o metoda este sa acoperi din caserola cu apa ....sa o obturezi cu scoci cate putin pana scade umiditatea si sa masori treptat cu un higometru...sau nu stiu sa bagi un cooler de calculator un ventilator dala mic la un amperaj mai mic sa invarta aeru inauntru.....dar cred ca cel mai bine e sa incerci cu scociu....
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor incubare oua

Mesajde snakefishmike » 22 Apr 2013, 21:02

Eu as pune problema altfel.
Despre ce oua vorbim (desi banuiesc faptul ca sunt de gecko leopard) :) .
Apoi ... ce va face sa credeti ca umiditatea ar fi problema? Eu personal le eclozez in vermiculit ud pana aproape de saturatie, insa niciun ou nu se plange de umiditatea crescuta.
Deci ... hai sa fim mai concreti in explicatii si , daca se poate, chiar n-ar strica niscai poze.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Ajutor incubare oua

Mesajde Bobi » 22 Apr 2013, 21:12

Snake exact cum ziceam nu ma pricep....mi am dat cu parerea :) succes in continuare :thumbup:
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Ajutor incubare oua

Mesajde Mimi_ » 22 Apr 2013, 21:41

imi cer scuze, aveti dreptate...pun cateva poze facute adineauri. da, ouale sunt de gecko leopard....si cum am foarte putina experienta in inmultirea lor, se pare ca nu reusesc sa-i dau de cap...in poze o sa vedeti ca vasul cu apa peste care am grilajul si caserolele, este mai mic decat cutia de polistiren (atat am avut sa improvizez cand au ouat)...iar apa s-a ridicat si s-a depus in cutia de polistiren, iar in vasul in care am incalzitorul a scazut apa desigur....nu am completat de frica sa nu dereglez temperatura....

o caserola este goala pentru ca ouale au mucegait, nu se vedea nimic in ele dupa 15 zile si le-am aruncat...iar in cealalta, oul dat cu albastru de metilen in speranta ca nu se mai strica (o culoare maronie era, dar fara miros), oul ala parea bun si se vedeau vinisoarele embrionului...insa nu stiu de ce s-a innegrit...pe o parte....acum mai am inca 2 depuse acum vreo 4-5 zile....nu vad nimik la ele, dar daca nu apare mucegai....sau miros, le las....

capacul are gauri foarte mari, la fel si peretii caserolei...
oul cel galben l-am gasit azi pe piatra (nu in caserola cu umiditate) era foarte moale (nu parea normal) si era si al doilea nedezvoltat lipit de el....si mirosea.....evident l-am aruncat, chiar nu cred ca erau sanse sa iasa ceva din el, in afara de miros....femelele nu prea mai mananca si au slabit (la cate oua au depus....)dar nu stiu cum sa le ingras...
doar una e neschimbata chiar daca a ouat...ultima poza e cu cea mai frumoasa....
asadar, evident...ceva gresesc....acum, daca am omis ceva in explicatii nu stiu....sper ca am fost explicita....

multumesc celor care ma ajuta...:-)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor incubare oua

Mesajde snakefishmike » 22 Apr 2013, 22:08

In situatia ta, da se pare ca problema e umiditatea exagerata
Ce as face eu in situatia data??? As renunta la incalzire, incalzire care iti evapora apa pe care ti-o introduce in caserolele cu perlit. Sau as proceda la o aerisire zilnica, desi n-ar ajuta foarte mult.
In cutia de polistiren, avand in vedere temperaturile de afara, sigur nu vei ajunge la o temperatura critica. La 29 de grade cat ai acolo, vei scoate in marea lor majoritate masculi, iar marea majoritate cam evita treaba asta, stiut fiind faptul ca masculii se cam trosnesc intre ei. Fara incalzitor probabil ca vei avea undeva pe la 26-27 grade, fapt care iti va aduce pe lume femele :) . Tot fara incalzitor, umiditatea din interiorul caserolelor cu oua nu va mai creste, ramanand constanta.
Si hai sa iti spun care- incubatorul meu :lol: :lol: :lol: . Caserolele cu oua stau in terariul in care au fost depuse, la o temperatura variabila intre zi si noapte :lol: :lol: :lol: . Si in natura temperatura oscileaza de la zi la noapte si de la o zi la alta ;) .
In speranta ca te va ajuta la ceva, iti urez spor la eclozat.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Ajutor incubare oua

Mesajde Mimi_ » 22 Apr 2013, 22:21

:shock: mmmda, deocamdata nu am sperante ca o sa am pui.....eu stiam ca la 29 grade ies jumi-juma....iar oul ala dat cu albastru? credeti ca mai e bun? daca scot incalzitoru' nu-i scade prea rau temp? eu am 20-22 grade in camera....

cand o sa reusesc sa termin terariul mare sa ii mut....pe asta m-am gandit si eu sa-l folosesc......ca mediu natural....da pana atunci.....in cutia de politsitiren trebuie sa rectific greselile....cum imi dau seama daca un ou nu mai am ce face cu el si nu mai e bun.....? :sad:
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor incubare oua

Mesajde snakefishmike » 23 Apr 2013, 20:53

Oul dat cu albastru de metil pare compromis.
Verificarea oualelor se face, de regula, cu ajutorul unei lanterne puternice. Ti oul intr-o mana si pui lanterna aprinsa sub el. In lumina puternica se vede embrionul in ou, sau nu dupa caz..
Ar mai fi o varianta pe care n-am luat-o in calcul mai devreme si anume ca ouale sa nu fie fertile, adica masculul sa nu-si fi facut treaba.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Striker
Pui
Pui
Mesaje: 36
Membru din: 17 Oct 2010, 00:16
Localitate: Oradea
Nume: Pascu Emanuel Sergiu
Localitate: Oradea/Cluj Napoca
Contact:

Re: Ajutor incubare oua

Mesajde Striker » 26 Apr 2013, 21:49

Poate problema nu e neaparat doar la incubator ci si la nutritia femelelor care de altfel e foarte importanta pentru a obtine oua viabile. Prea multi se plang de oua infertile sau ca le mucegaiesc repede etc. Mai ales la faza pe care ai zis-o chiar tu ca nu mai prea mananca, ar fi cazul sa separi masculul de ele, cam asta e parerea mea, sper sa iti fie de ajutor. O seara buna, la revedere.
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Ajutor incubare oua

Mesajde Mimi_ » 26 Apr 2013, 22:09

:-) da....asa este, o sa-l separ pe baiat.cum termin terariul cel nou...las doar femelele...mi-a mai depus ieri aia din poza 2 oua...sunt ok pana acum, ca hrana le dau superworms, mealworms, gandaci (aia rosii, dubia sau nu ii stiu pe nume)..toti dati prin calciu cu vitamine de fiecare data...acum au mancat...dar nu toate, mananca pe rand....in fine....incep sa capat experienta...cand au oua nu mananca.....apoi baga....dar nu se ingrasa pana la urmatoarea ouare....cam asta e statistica mea...daca gresesc altceva in timp o sa invat, ca doar "omul din greseli invata..." am redus temperatura la incalzitor ca este cald acum in camera si temp. creste si in incubator...o sa dau cateva gaurele pt. aerisiri...nu cred ca o sa intre prea cald sau prea rece inauntru de la ele....m-am gandit sa circule aerul...iar capacele le-am intors la caserole sa nu mai acopere toata caserola...oricum, multumesc mult celor care ma ajuta cu o parere sau un sfat care e binevenit...

mai am o intrebare....oul care e in poza dat cu albastru....daca pare "stricat" la suprafata, are sanse sa iasa ceva din el? afecteaza exteriorul, mediul din interior? ca imi pare in regula in interior....nu se vede nimik suspect inauntru....ci pare sa fie ok.....ce credeti? stricaciunea a stagnat, nu a mai dat inainte, de cand l-am dat cu albastru.si e mai aerisit, nu mai am asa multa umiditate pe el, sa il las?ar mai fi o jumatate de luna dupa calculul meu. s-a stafidit usor....foarte putin, o fi normal? se vede si in poza ca nu mai are forma ovala intreaga...cam atat ca am scris destuuuul.....

Înapoi la “Reproducere reptile si amfibieni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori