puiuti......

Imperechere si reproducere reptile si amfibieni.
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

puiuti......

Mesajde Mimi_ » 22 Iun 2013, 18:03

dupa ce un pui a ratat iesirea....nu a eclozat, dupa 4-5 zile am spart oul si era mort.....a reusit ieri in sfarsit sa iasa urmatorul....si era cat pe ce sa-l pierd, pentru ca gaurile din capac desi erau in mijloc....cred k erau prea mari...si l-am gasit in apa plutind....insa....era viu.... :happybday: ...il cheama Lulusor....si e frumos (ce morph e? aveti idee k nu m pricep, sau e prea devreme)....astep...urmatorii.... :beer:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: puiuti......

Mesajde Mimi_ » 23 Iun 2013, 17:09

nimeni nu stie ce morph e? sau e prea mic?.....:-(
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: puiuti......

Mesajde Chuckie » 23 Iun 2013, 17:18

E prea mic dar pare normal... stai sa mai creasca.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: puiuti......

Mesajde agamura » 23 Iun 2013, 19:04

Felicitari Mimi !!! :beer:
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: puiuti......

Mesajde Mimi_ » 23 Iun 2013, 19:58

hi, hi....multumesc. Dar prima masa cand ar trebui sa o ia...la cateva zile? momentan nu pare prea interesat...dar se plimba prin mini-terariu si e f. activ si dragalas.... :P
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: puiuti......

Mesajde Mimi_ » 26 Iun 2013, 08:22

va rog fumos....imi spune-ti si mie vreun pont....nu a iesit al 3-lea pui...aseara se vedea ca o crapatura pe ou....dupa calculul meu...era a 64-a zi (celalalt a iesit la 64), si dimineata era oul tras....o crapatura mica si puiul mort in ou...cred ca a fost pielita oului prea groasa, ptc. abia am rupt-o eu. asa ca ma gandisem aseara sa tai eu oul umpic....insa am zis sa nu fac vreo trasnaie...abia peste o luna mai urmeaza sa iasa...asa ca lulusor sta singurel pana atunci ca nu are cine sa-i tina companie...

in concluzie, mai e vreun secret care eu nu-l stiu...cand tre' sa iasa puii.....ii pot ajuta in vreun fel sa rupa coaja?cum imi dau seama cand e momentul? :(
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: puiuti......

Mesajde Chuckie » 26 Iun 2013, 08:36

Da, poti taia coaja oului, teoretic daca sunt frati si unul a iesit, ar trebui sa fie gata ambii pui si poti taia cu o lama un buzunar in partea de sus a oului, cu grija. Desigur, exista si nesansa ca al doilea pui sa nu fie chiar gata pentru a iesi din ou. Tu alegi.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: puiuti......

Mesajde vic » 26 Iun 2013, 10:01

Posibil sa fi incubat prea umed... sunt o specie de desert. Eu am incubat mult mai uscat decat vad la noi, in general, si am avut 100% ecolzare. Ce temperaturi ai avut?
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: puiuti......

Mesajde Mimi_ » 26 Iun 2013, 16:33

Au avut 27*C si am dat gauri mari in capac pt.aerisire iar acum fiind vara deschid zilnic 2-3 min.sa circule putin aer...si s verific... Nu erau frati era depus cu 4 zile dupa cel din care mi-a iesit puiul, dar cand am tras eu de ou dimineata era coaja tare si putin crapata exact in locul unde se vedea subtiat oul ieri...dar mult nu a reusit sa rupa din el...
Acum, la temperatura asta le am si pe urmatoarele oua care peste 20 zile se apropie de calcul...daca cel iesit la 64 zile si cel care nu a reusit tot in a 64-a zi...urmatoarele tot la 64 zile ar trebui sa iasa? Adica in ziua 64 seara daca nu sunt iesiti pot lua initiativa sa ajut?...multumesc pt.raspunsuri ca cei d p tarantule.ro mi-au inchis topicul ca, cica era deja un subiect (de 2ani) eu vroiam raspunsuri pt.intrebarile mele nu ale altora...chiar daca se repeta...ca nu erau 5-10 topicuri pt.asta....in fine, multumesc celor care ajuta si nu inchid usa in nas...
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: puiuti......

Mesajde vic » 03 Iul 2013, 17:20

Cu intarziere... dar poate ajuta pentru mai incolo.
Degeaba dai gauri mari de aerisire daca e substratul prea umed- oul absoarbe umezeala in exces oricum, si daca are doar 1cm patrat in contact cu un substrat prea umed. Am folosit perlit umezit atat de putin, incat abia se putea simti, per ansamblu. Ouale ingropate 1/2, verificat/aerisit la 1-2 zile.

Coaja saturata cu apa e mai greu permeabila pentru schimbul de gaze- iar acumularea de CO2 declanseaza eclozarea; e si un impuls, dar si o situatie de urgenta, fiindca altfel puiul moare in ou. De aceea, multe eclozari, la multe reptile, incep imediat dupa ploi.
In captivitate, daca puiul nu e chiar gata, vitellusul incomplet absorbit dar CO2 creste datorita umezelii excesive, eclozarea e fortata, dar puiul e slab. Uneori aceasta slabiciune il impiedica sa si iasa, si mor in ou. Pana si mecanic, coaja oului este mai dificil de invins cand este saturata cu apa, mai ales de catre un pui slab, "grabit" cu temperatura mare. Tu insa ai incubat precaut, si nu ai grabit nimic.

In concluzie, as umbla un pic la umezeala.

Succes!
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: puiuti......

Mesajde Mimi_ » 03 Iul 2013, 18:34

uau...multumesc pt. explicatiile foarte utile...insa, acum ca am peste 10 oua in incubator..cum sa scad umezeala fara sa le "deranjez" si ce sa fac pt. a nu mai fi asa multa umezeala...?intr-adevar cred ca am vreo 90% umezeala....insa nu am idee cum sa reglez si problema asta...pun cateva poze cu incubatorul pt. a nu mai explica ce sistem folosesc pana acum...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: puiuti......

Mesajde Mimi_ » 05 Iul 2013, 09:08

a iesit urmatorul.....;-))) dar a iesit la 54 zile, e normal? lulusor a iesit la 64 zile....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: puiuti......

Mesajde Chuckie » 05 Iul 2013, 12:42

La 27-28°C ies femele dupa aproximativ 60 de zile.
La 30-31°C ies masculi dupa aproximativ 45 de zile.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: puiuti......

Mesajde vic » 05 Iul 2013, 18:32

Cred ca ai putea sa faci un luft micut cu capacul de polistiren. Daca sunt gauri in capace, umezeala se va reduce spontan.
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: puiuti......

Mesajde Mimi_ » 08 Iul 2013, 20:34

...si al treilea...asteptam si urmatorii....in curand o sa incep sa-i vand (primu' ramane...), dar sa mai creasca...

ca idee: primul a iesit la 64 zile, al 2-lea la 53, al 3-lea la 55 zile....temp. e aceeasi... cat timp ies.....bravo lor...numai conteaza la ce temp...chiar daca mi se pare ciudat...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Înapoi la “Reproducere reptile si amfibieni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori