Probleme inmultire Leopard gecko (Eublepharis macularius)

Imperechere si reproducere reptile si amfibieni.
xmmd
Pui
Pui
Mesaje: 45
Membru din: 06 Mai 2010, 08:43
Nume: Bogdan
Contact:

Probleme inmultire Leopard gecko (Eublepharis macularius)

Mesajde xmmd » 05 Apr 2016, 12:14

Salutare ,

Problema este urmatoarea : De doua luni de cand au inceput sa depuna oua , toate ouale "mor" in incubator, indiferent de temperatura , umiditate sau conditiile in care le tin la incubat (perlit,servetele,cocos) etc .

Precizari :
- incubatorul la mine inseamna un acvariu de 45 l cu 2 incalzitoare cu termostat de 100W , acvariul pus intr-o cutie de polistiren pentru pastrarea temperaturii constante . Temperatura actuala este de 26grade in aer .
- am peste 20-25 de pui scosi in ultimii 3 ani
- am acelasi mascul de 3 ani
- am aceleasi femele (3) , cea mai batrana are cel putin 7-8 ani !

Cand am inceput sa incubez oua , nu am folosit perlit . Am pus ouale in caserole de plastic pe servetele de bucatarie . Procentul a fost 100% (acum 3 ani)
Anul trecut au inceput sa apara probleme , multe oua s-au "stricat" la 1-2 saptamani de incubatie . procentul a fost de 5% :-(
Anul asta am 8 oua dintre care 6 deja sunt "moarte" . Moarte inseamna ca s-au stafidit .

Intrebari :
1. Care sa fie problema ? Au inceput fetele sa nu mai fie fertile si ouale indiferent de metoda de incubatie , sunt moarte de la inceput ?
2. Singurul mascul pe care il am , sa "nu mai poata" ? :hang:
3. Am imbatranit eu si gresesc pe undeva in tot procesul de incubatie !?

Multumesc frumos ,
Bogdan
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme inmultire Leopard gecko (Eublepharis macularius

Mesajde Chuckie » 06 Apr 2016, 11:33

Ai mai dezinfectat si tu tot echipamentul de incubare? Cu ceva serios, gen Ecocid S. Cu varsta scade numarul de oua/an dar inca sunt fertile...
xmmd
Pui
Pui
Mesaje: 45
Membru din: 06 Mai 2010, 08:43
Nume: Bogdan
Contact:

Re: Probleme inmultire Leopard gecko (Eublepharis macularius

Mesajde xmmd » 06 Apr 2016, 17:23

Chuckie scrie:Ai mai dezinfectat si tu tot echipamentul de incubare? Cu ceva serios, gen Ecocid S. Cu varsta scade numarul de oua/an dar inca sunt fertile...


Salut Vali ,

Nu este nevoie momentan, pentru ca la fiecare "sezon" am instalat acvariu nou , incalzitoare noi , etc .
Setup-ul actual este de maxim 1 luna jumatate in functiune . Apa folosita in acvariu , este apa plata .

Ce umiditate trebuie sa fie in caserola cu oua ?
In caserola cu oua , pe toata perioada incubatiei , trebuie sa patrunda aer proaspat ? (eu le mai inchid capacul sa nu fie prea mare umezeala )
Am 27 de grade in "incubator" , sa fie asta un factor ?

Merci frumos ,
Bogdan

Înapoi la “Reproducere reptile si amfibieni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori