Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Imperechere si reproducere reptile si amfibieni.
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Mesajde Mircea » 23 Mar 2010, 16:52

Inainte de a va apuca sa reproduceti vreun animal, trebuie sa va ganditi daca aveti timp, resurse, loc, mancare si mai ales dorinta sa faceti asta pana la capat.
Leoparzii nu sunt reptile greu de reprodus.
Recomandat este ca masculul sa fie de minim 8 luni si 45 grame, iar femela de 1 an (desi este mult mai bine sa fie de 1 an si cateva luni) si aprox 60 grame.
Pentru a putea reproduce este nevoie de 1 mascul si 1 femela. Aceasta se poate face studiind presupusa pereche. Din fericire nu este greu de a distinge sexul leoparzilor. Aceasta se poate face dupa varsta de 3-4 luni. Masculul are capul mai mare si gatul mai gros decat la femela si are 2 colectari la baza cozii si are pe abdomen aproape de coada, un fel de pori in forma de „V”. Femelele nu au aceste formatiuni, dar atentie, daca este obeza, femela poate avea depuneri (de grasime) la baza cozii si va poate deruta. Daca arata ca si pozele de mai jos, aveti intradevar o pereche.
Mascul :

Imagine

Femela :

Imagine

Pregatirea.
Unii crescatori fac o pauza de racire si rarirea hranirii inainte de reproducere. Aceasta nu este o regula generala ! Altii nu o fac si au rezultate bune.
Daca faceti racirea, opriti furnizarea hranei timp de o saptamana si apoi scadeti treptat temperatura la 21-24 grade Celsius, aceasta timp de 1 luna.
Dupa aceasta cresteti temperatura la normal si dupa ce se incalzesc, oferiti mancare multa pentru a se reface cantitatea de grasimi pierdute in perioada mai rece.
Dupa cateva saptamani puteti sa-i puneti impreuna.
Daca cumva puneti 2 masculi impreuna ei isi vor scutura foarte rapid varvurile cozilor, dupa care se vor lupta. Evitati sa faceti o asemenea greseala !
La inceputul montei masculul o va musca pe femela de baza capului sau de gat si o va tine asa pentru a se aseza pe pozitia dorita, urmand imperecherea. Daca este o monta reusita, dupa aproximativ 8 saptamani femela va face 1-2 oua de culoare alba, ovale.
Pentru a avea un loc de depus ouale, asigurativa ca femela are o ascunzatoare umeda, dar nu inundata. Locul de depunere poate fii cu muschi de turba sau cu fibra de nuca de cocos.
Dupa ce au depus ouale, ele trebuie sa fie puse intr-un incubator (faceti-o cu mare grija, pentru a nu vatama ouale si pe cat posibil sa nu schimbati pozitia in care le gasiti, deci nu le invartiti, etc.).
Ouale sunt dependente de caldura, iar prin cata caldura oferiti puteti sa selectati sexul viitorilor nascuti.
Pentru femele – 26-27 grade Celsius
Pentru 50-50 % – 29-30 grade Celsius
Pentru masculi - 32 grade Celsius
Nu este indicat sa tineti ouale peste temperatura de 33 grade Celsius.
Ouale vor sta la clocit intre 35-105 zile. Masculii vor sta mai putin in incubator din cauza caldurii mai mari la care au stat.
Incubatorul.
Sunt o multime de modele si moduri de a incuba ouale.
Ca principiu ele trebuie sa contina :
- Cutia cu perlit sau vermiculit umezit in care sunt depuse oale.
- Cutia exterioara care mentine temperatura.
O metoda de incubator este : o cutie cu perlit bagata in alta care contine apa. Iar temperatura sa fie mentinuta prin apa in care este bagat un incalzitor de acvarii.
Bineanteles ca nu trebuie sa scufundati complet cutia interioara in apa. Trebuie sa ramana neacoperit de apa macar 2-3 cm, de siguranta pana la capac.
Cutia interioara poate fii inchisa ermetic (evitand astfel uscarea perlitului si a oualelor), sau cele care au si cateva gaurele in capac pentru ventilatie. Oricare varianta o alegeti, va fii nevoie sa deschideti capacul de 1-2 ori pe saptamana pentru aerisire si pentru verificare. Aveti grija sa nu fie mare diferenta de temperatura in locul in care faceti verificarea, pentru a nu face soc termic oualelor.
Proportia de greutate vermiculit – apa ce poate fii urmat este de 1 : 8.
Exemplu : 10 grame vermiculit si 80 grame apa.
Faceti o gaura ovala cu degetul in vermiculit inainte de a pune oul. Apoi aranjati fin vermiculitul in jurul oului.

Imagine

Urmeaza sa asteptati, iar intre timp sa monitorizati temperatura in incubator.
Dupa nastere, puii se scot din incubator in momentul in care sacul de ou este complet absorbit.
Puii ar trebuii sa fie hraniti de 3-5 ori pe zii cu insecte – viermi proportionali ca marime cu puii. Spun aceasta pentru ca nici din greseala sa nu dati greieri sau orice alt gandac la marime adulta. Nu uitati ca puii de leopard au nevoie si de apa.
Incercati sa creati o rutina de contact cu reptila. Ea va fii astfel obisnuita de mica cu contactul uman.
Aceste informatii sunt orientative !
Cautati si voi informatii (internet,carti, etc.) in cazul in care doriti sa inmultiti reptilele detinute.
Nu luati nimic ca si litera de lege.

Va doresc multa BAFTA !!!
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 23 Mar 2010, 16:53

Si eu ma pot lauda cu ceva ! Am de sambata 13 martie oua la Cleo (fetita de gecko). Nu stiu daca sunt amandoua OK (fiindca primul s-a ingalbenit usor), dar la bucuria ce o am este bine si unul singur. Oricum cel cu probleme este primul facut. Acestea au posibilitatea sa fie infertile...
Dar sa incep cu inceputul. La sfarsitul anului 2009 am cumparat o pereche de leoparzi (dupa ce mi-a murit iguana :cry: ) de la Corleone (multumesc inca odata !). I-am pus provizoriu, impreuna intr-un fost acvariu de 80-100 litrii langa calorifer (era perioada aceea cu - grade) iar in ianuarie 2010 am surprins cum au trecut la treaba (adica el deasupra si ea cuminte sub el). Recunosc ca nu am eu nu stiu ce merite deosebite, nu am facut nimic deosebit (dacat, poate ca am incercat sa le ofer tot ce aveau nevoie, apa, caldura si papa) fata de alti posesori de leoparzi.
Cine nu-i stie, ei sunt "vinovatii" :

Imagine

Imagine

Iar ea, arata cam asa dupa 6-7 saptamani :

Imagine

Imagine

Iar el, cam suparat ca nu se mai "joaca" cu ea :

Imagine

Imagine

Iar sambata trecuta, minunea s-a produs !
Desigur ca ele (ouale) sunt bagate in "incubator" cu perlit :

Imagine

Imagine

Incubator care este defapt acvariul cu pesti Discus si care au nevoie de 28 grade...
Urmeaza o perioada de asteptare....iar daca am noroc, se vor naste 1-2 puiuti de gecko leoparzi !!!

Tineti-mi pumnii va rog !
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 23 Mar 2010, 16:54

felicitari nene sper sa iasa din ambele
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 23 Mar 2010, 16:55

multumesc. Din pacate, rabdarea este ceva ce de obicei nu avem...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 23 Mar 2010, 20:28

Felicitari, la mai mare si multa rabdare. Mie agamele mi-au iesit dupa 3 luni abia...
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Mesajde shakw0n » 29 Mai 2010, 16:02

Ceva noutati?
Substratul din acea cutiuta nu cumva e vermiculit?
Eu am o punga de perlit si arata total diferit fata de ce ai tu acolo, e mai maroniu.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Re: Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Mesajde Mircea » 29 Mai 2010, 21:58

Noutati, nu sant bune. Cred ca nu a reusit sa iasa din ou.

Imagine

Eu l-am mai lasat in incubator, pana sunt sigur.
Mie asa mi-a spus prietenul de la care-l am, ca este perlit. Ce stiu sa-ti spun : este extraordinar de usor, suge multa, multa apa si seamana la o prima privire cu pufarinul.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Mesajde olarasu.marian » 30 Mai 2010, 08:44

Este perlit agro, vermiculitul are in compozitie fibre lemnoase si este maroniu.
Avatar utilizator
manu
Gecko
Gecko
Mesaje: 71
Membru din: 10 Apr 2010, 01:53
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Mesajde manu » 21 Iun 2010, 21:30

azi m-au facut fericit cei doi monstruleti ai mei (gecko leopard) dupa 4 saptamani si 5 zile au iesit 2 oua :) sper sa iasa si ceva urmasi din ele
http://manu100.deviantart.com
http://fotografeveniment.wordpress.com
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Re: Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Mesajde Mircea » 22 Iun 2010, 10:46

Multa BAFTA !!!
Ai ceva de asteptat...in functie de temperatura la care le tii.
Avatar utilizator
manu
Gecko
Gecko
Mesaje: 71
Membru din: 10 Apr 2010, 01:53
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Mesajde manu » 22 Iun 2010, 10:51

multumesc :)
vreau sa iasa femele, asa ca o sa astept putin mai mult
http://manu100.deviantart.com
http://fotografeveniment.wordpress.com
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Mesajde shakw0n » 22 Iun 2010, 15:04

Succes manu, tinem pumnii! :thumbup:
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
manu
Gecko
Gecko
Mesaje: 71
Membru din: 10 Apr 2010, 01:53
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Mesajde manu » 22 Iun 2010, 18:07

multumesc shakw0n
sper sa ai si tu succes cu cele 2 oua care le-a scos deja femela ta si cu cele 2 care sunt pe drum ;)) si la cat mai multe ;)
http://manu100.deviantart.com
http://fotografeveniment.wordpress.com
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Mesajde Akyy1994 » 24 Iul 2010, 11:30

Puiutii de leopard se pun pe urma cu mama sau cu tatal?
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Gecko Leopard - Reproducere, Incubare oua

Mesajde radu » 24 Iul 2010, 21:15

se pun singuri. De obicei adultii se mai dau la ei.

Înapoi la “Reproducere reptile si amfibieni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori