Incubator low-tech

Imperechere si reproducere reptile si amfibieni.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Incubator low-tech

Mesajde vic » 28 Apr 2011, 21:54

Salut!

Fetele de Gecko Leopard avand burtica, am cautat rapid o solutie pentru incubarea oualor.
Materiale:
- incalzitor acvariu spart - Eheim 150W;
- bec terariu 50W;
- fasung grosolan, antic, de ceramica, dar fix ce-mi trebuia, fiind stabil;
- cablu, isolierband;
- bazin sticla cca. 40l;
- termometru cu sonda.
Ceva carpeala rapida, cateva ore de verificare, si dupa 2 zile am avut prima ponta, 2 oua. Sper sa fie fertile.

Ouale au fost puse in caserola micuta, diam. cca. 12 cm, cu Terra Coco marunt, usor umed. Caserola zace intr-o cutie de carton, inchisa, acoperita cu un prosop mic. Aerisirea prin deschidere, 1-2 ori/zi, si astfel verific si umiditatea.
Temperatura aerului in bazin oscileaza intre 24-28*C, iar sonda care se afla pe capacul caserolei imi indica intre 26,1-26,9*C, deci o atenuare rezonabila. In caserola, la nivelul oualor, amplitudinea e teoretic si mai redusa, deci rezultat hi-tech :thumbup: !

Aici este poza cu rezultatul:


Nu doresc laude :lol: , nu accept critici, am prezentat doar o solutie de urgenta care sper sa se dovedeasca nu doar provizorie.

Sanatate!
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Incubator low-tech

Mesajde Crabman » 30 Apr 2011, 14:25

Nu accepti tu criticile dar eu tot le zic:))
"In caserola de plastic, pentru incubare puneti vermiculita sau perlita umezita 80%."
ai sanse sa apara mucegai daca folosesti cocos:)
"Sexul puilor poate fi determinat de temperatura la care au fost incubate ouale. Din ouale incubate la 30-31°C vor iesi masculi iar la 27-28°C vor iesi numai femele , la 29°C veti avea procente egale intre masculi si femele."/
....ce vrei sa scotri cu temperaturi sub 27?
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incubator low-tech

Mesajde vic » 30 Apr 2011, 16:23

Mucegai apare si pe steril, ca perlit si vermiculit. Teoretic nu are de unde, dar daca e o coaja apetisanta de ou acolo nu mai conteaza. Corect, daca e organic, riscul e mult mai mare. Am perlit grosier, dar am lucrat repede, si am folosit ce mi-a venit la mana. DAR... cred ca mult mai important e microclimatul caserolei, nu atat substratul, fiindca oul e tinta, mucegaiurile fiind prezente in fiecare mm cub... din ce am vazut la Vali, am constatat ca ouale sunt extrem de rezistente- umiditatea pe care o accepta el mi se parea ENORMA, dar totusi el - ca si altii- scoate relaxat puisori. Daca si la umiditatea aia de cca. 100% se poate, si mucegaiurile nu ataca, atunci nu ma tem, nici daca as avea coji de mere ca substrat (eu sunt mai "on the dry side").
Daca apare vreo problema fungica- desi nu o anticipez (am ochiul format de la 20 ani de insamantat cactusi, cine stie cunoaste :lol: )- schimb tot, la primul degetel de piciorus de miceliu.

Sub 27*C? Cred ca vor iesi femele PLINE de feminitate! In habitat, sigur nu au nici temperatura liniara, nici umiditatea la care Vali are totusi suces! Cu siguranta temperaturile in zona oualor scad sub 25 noaptea, si sar de 27 ziua. Teoretic, si la 25 ar iesi. 80*F=26,6*C, si cam pe acolo imi tine temperatura improvizatia mea. Ai dreptate, juma' de grad in plus nu ar strica... si riscul sa apara masculi ar fi destul de mic.

Am uitat sa precizez: sfaturile si criticile constructive sunt altceva ;) .Multumesc!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incubator low-tech

Mesajde vic » 30 Apr 2011, 21:54

Ori sunt eu albanez :roll: , ori nu se poate edita mesajul... am ordonat putin albumul si desigur s-a schimbat si linkul catre a paispea minune a tehnicii pe care am comis-o:



@Crabman: azi am avut 26,8*C-27,2*C. Exact cum am dorit sa modific, dar nu am intervenit cu nimic, doar ca...
... mi-a depus si a doua leoparda, de fapt a lepadat un ousor :(. Aspect galbui- nu rozaliu, translucid, coaja moale- semnele unui ou infertil. Sper sa fie genul ala de infertilitate de inceput, desi am inteles ca femela a mai avut o depunere nereusita la Gik...
Ideea e ca am luat oul- abandonat direct in terariu, nu ingropat in cutie- si l-am pus in incubator, in cutiuta separata. Astfel, a crescut masa/inertia termica, plus ca si temperatura externa a fost un pic mai mare, astfel incat temperaturile s-au situat in partea superioara a plajei initiale, in jurul a 27*C.
Biata femela mai are un ousor- banuiesc ca nici ala nu e fertil... imi pare rau de efortul energetic imens pe care l-a facut fara rost... si ma ingrijoreaza ca inca nu l-a depus- indica decalajul asta o problema grava??
Am separat masculul, voi tine fetele inca vreo 2 luni singure, sa se ingrase bine, si daca nici data viitoare nu reuseste- in conditiile in care femela de la Bufo va avea succes- inseamna ca e ceva cu ea si o voi opri de la reproducere, fiindca nu face decat sa se epuizeze... dar poate mai are sanse.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incubator low-tech

Mesajde roxycaramel » 08 Aug 2011, 12:23

ce masuri are acvariul? :shifty:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incubator low-tech

Mesajde vic » 08 Aug 2011, 18:47

E irelevant, fiindca tu te bazezi pe un termostat. Asta are 50x30x30 si as recomanda un bec de 40W, maxim 60W (riscuri mai mari daca pica termostatul), sau 2 becuri de putere la jumatate legate "in paralel", sa nu ramai descoperita daca pica vreun bec.
Atenuarea amplitudinilor termice mari se face prin plasarea cutiei cu oua in alta cutie mai mare, de carton, eventual acoperita cu un alt tampon (prosop, de ex.) in prealabil, si optional, daca e cazul, inca un tampon termic deasupra.
Initial testezi fara oua, cu sonda termometrului in cutia in care vor fi ouale. Dupa ce ai vazut cum oscileaza si ai gasit formula (atentie, si inaltimea la care plasezi termostatul conteaza), poti pune si ouale. Lasi 12-14 ore in functiune, stingi peste noapte (eventual priza programabila).
Dar, daca imi aduc eu aminte, tu erai cea mai tanara membra, nu? Atunci cere-i tatalui tau- sau unui barbat mai familiarizat cu tehnica- sa-ti faca acest incubator. Trebuie facute lipituri, e vorba de curent (!!) si nu iti recomand sa umbli cu asa ceva!

Un mester nici nu se mai complicase cu termostatul- avea doar 3 becuri de 25W, pe care le aprindea in functie de temperatura din camera; puterea corelata cu volumul incubatorului, desigur, totul stabilit prin testari succesive pana la rezultatul dorit. Intr-un fel e mai bine, ca nu te mai bazezi pe nici un termostat, dar e ceva mai complicat fiindca trebuie testat de mai multe ori cu un bec, apoi cu doua si in final cu toate 3 aprinse, si, in functie de temperatura din camera, se obtin diferite rezultate- rezulta un tabel.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incubator low-tech

Mesajde roxycaramel » 08 Aug 2011, 20:30

pai ma gandeam sa iau incalzitorul de acvarii si sa il pun in apa astfel n-o sa mai am nevoie de bec...(ideea era ca nu am de ce sa ma conplic...)Si ca vine vorba de soparle s-a marit familia cu 2 exemplare...
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incubator low-tech

Mesajde roxycaramel » 08 Aug 2011, 20:30

scuze de off topic...
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incubator low-tech

Mesajde vic » 08 Aug 2011, 21:40

Nu e problema... credeam ca vrei sa-l faci dintr-un incalzitor spart, si ti-am detaliat ;) . Desigur, cu metoda incalzitorului ("bain-marie") trebuie sa ai grija la substrat, fiindca va fi oricum multa umiditate in atmosfera incubatorului. In rest... e MULT mai simpla decat improvizatia mea.
Sa-ti traiasca puisorii!

Înapoi la “Reproducere reptile si amfibieni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori