Agalychnis callidryas [user sleepyanimal]

Dendrobates, Agalychnis si alte specii de broaste intalnite in teraristica.
sleepyanimal
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 27 Mar 2010, 23:35
Contact:

Agalychnis callidryas [user sleepyanimal]

Mesajde sleepyanimal » 28 Mar 2010, 10:23


Salut, aici o sa va prezint cei 2 Callidryas ai mei, e vorba de Tiny si Sqash pentru cuoscatori:)
Ii am din 14.Feb.2010 de la targul de reptile din Budapesta:D
Sunt 2 frumosi :P numa ca sunt cam lenesi :lol: :roll: :x

Numai bine,
Sleepyanimal :)
2 agalychnis callidryas
2 hymenochirus boettgeri
+ altele:)
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Mesajde Crabman » 26 Apr 2010, 00:09

se intretin greu ? :frog: :frog:
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
c10ara
Pui
Pui
Mesaje: 32
Membru din: 24 Mar 2010, 12:54
Nume: valentin
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Agalychnis Callidryas[user sleepyanimal]

Mesajde c10ara » 26 Apr 2010, 17:51

sleepyanimal scrie:
Salut, aici o sa va prezint cei 2 Callidryas ai mei, e vorba de Tiny si Sqash pentru cuoscatori:)
Ii am din 14.Feb.2010 de la targul de reptile din Budapesta:D
Sunt 2 frumosi :P numa ca sunt cam lenesi :lol: :roll: :x

Numai bine,
Sleepyanimal :)


frumoasa fotografie, dintre cele doua broscute i-mi place cea din mijloc :roll:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 26 Apr 2010, 22:02

Lasati mai omul in pace. La scurt timp dupa asta au murit subit, amandoua broscutele odata. Motivul a ramas necunoscut, posibil intoxicatie cu ceva...din apa sau cine stie... E destul de suparat copilul si fara rautatile voastre. :P
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Mesajde Crabman » 26 Apr 2010, 23:30

imi pare rau pentru broscute ...totusi daca ai poze cu ele pune-le si zi-ne si noua cate ceva despre ingrijire ....pe scurt...am o intrebare se pot tine cate 2 ?nu trebuie minim 4 ?ma tenteaza si pe mine...
PS:nu mai bine folosesti apa plata pentru animale? eu numai plata folosesc (imbuteliata) :cry: oricum omul din greseli invata ...vei fi mai atent ,si vei continua sa cresti astfel de animalutze ,succes!!!
edit:Water: A source of clean water should be available at all times. If tap water is used it should be treated with a tap water conditioner to remove all chlorine, chloramines and heavy metals. Bottled spring water can be used instead of tap water. Change this water daily. deci la fel ca la broasca mea este nevoie de apa fara clor si alte chestii ...deci apa plata imbuteliata(nu distilata,ci doar plata ,borsec ,dorna ,roua,cam astea sunt cele mai bune )
cat au costat?
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
sleepyanimal
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 27 Mar 2010, 23:35
Contact:

Re: Agalychnis callidryas[user sleepyanimal]

Mesajde sleepyanimal » 29 Mai 2010, 23:12

Pai, anul asta cand am fost in SUA am avut norocul sa stau la un tip care era innebunit dupa reptile si etc. printre zecile de animale avea 1 Agalychins foarte frumos care traia bine mersi singur...
Acum de intretinere, sincer mi se parea mult mai simplu ca la iepure sau la veverita, nu de alta da dupa ei matur zilic :angry: (mare noroc ca la hamsteri am la toti custi de plastic)
Pai, totul suna cam asa: noaptea daca aprindeam lanterna cei doi ma bantuiau :lol:, rareori au sarit pe sticla si mau trezit..., ziua cand ma trezeam le aprindeam lumina, puneam mw in vasul lor, udam umpic, cand ma intorceam de la scoala ii mai udam o data mai vedeam unde dorm si mai urma udarea de seara :roll: ...
Aveam o satisfactie uriasa cand ii vedeam, pentru ca i-am asteptat 3 luni si am platit personal absolut tot :roll:...
Regret extrem de mult ca au murit... Apa era oarecum plata, adica din aia filtrata de la frigider, din care bem toti din casa de 6 ani si nu am patit nimic...
2 agalychnis callidryas

2 hymenochirus boettgeri

+ altele:)
DanIonita
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 10 Oct 2010, 16:59
Nume: Ionita Dan
Localitate: Bucuresti

Re: Agalychnis callidryas [user sleepyanimal]

Mesajde DanIonita » 13 Oct 2010, 12:23

Salutare. M-a luat si pe mine "flama" cu broscutele(datorita prietenei..care ma bate la cap ca vrea Glass Frog). Poate unii dintr voi ma stiti de pe alt forum(acvarii si alte bazaconii)..dar va salut cu drag pe toti. Prima mea intrebare.....e cineva pe aici care detine Agalychnis callydrias ? Vreau sa ma apuc de treaba..sa iau cateva(2-3-4) frumuseti din astea...si poate cine stie...reusesc sa aduc si niste Glass pe aici.
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

Re: Agalychnis callidryas [user sleepyanimal]

Mesajde thaolen » 13 Oct 2010, 12:25

vb cu Chuckie , el iti poate face rost de orice mai ales ca ne ducem la un targ foarte curand, dai un mesaj pe privat

bine ai venit pe forum
death is only the begining
DanIonita
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 10 Oct 2010, 16:59
Nume: Ionita Dan
Localitate: Bucuresti

Re: Agalychnis callidryas [user sleepyanimal]

Mesajde DanIonita » 13 Oct 2010, 12:37

Mersi! Am vorbit deja cu el.. chestia e ca vreau sa o iau usor. Stiu ca plecati pe la sfarsitul lunii parca..nu cred ca am timp sa fac terariul, sa-l echipez, amenajez si asa mai departe, pana atunci. Nu vreau sa patesc precum colegul caruia i-au murit din cine stie ce cauze. Vreau sa pun tot la punct si pe urma vad eu de unde iau...

Apropo...se pot tine red eye cu glass in acelasi mediu? ms..
Avatar utilizator
RouRa
Ou
Ou
Mesaje: 11
Membru din: 15 Apr 2011, 01:20
Localitate: Constanta
Nume: Laura
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Agalychnis callidryas [user sleepyanimal]

Mesajde RouRa » 16 Aug 2013, 02:06

Visul oricaruia de pe sa forum aiba broscutele astea ! :D
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Agalychnis callidryas [user sleepyanimal]

Mesajde agamura » 19 Aug 2013, 16:24

M-am holbat dupa poze:))
Se gasesc pe la targuri (chiar CB).

Înapoi la “Broaste (Anure)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori