Genul Pelinobius (fost Citharischius)

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Genul Pelinobius (fost Citharischius)

Mesajde Danut » 14 Apr 2010, 11:23

Genul Citharischius

Conform The World Spider Catalog by Norman Platnick in momentul de fata sunt doua specii descrie apartinand acestui gen: crawshayi (King Baboon) si stridulantissimus. Genul a purtat in trecut numele de Monocentropella.

In salbaticie specimene apartinang acestui gen se intalnesc in Kenya.
In captivitate intalnim doar exemplare apartinand speciei crawshayi.
Tarantulele apartinand acestui gen aleg sa isi sape galerii adanci, in care isi petrec majoritatea timpului, astfel este necesar sa le fie oferit un strat gros de substrat, in care isi vor sapa galerii in care sa stea chiar si cateva luni.
Veninul acestei specii este considerat mai puternic decat al majoritatii celorlalte specii, avand in vedere ca este o specie din Africa, exemplarele nu poseda perisori urticanti.
De asemenea trebuie mentionat ca atunci cand se simt amenintate, specimenele pot "sasai" pentru a descuraja "atacatorul" (penseta, pensula, degete).
La maturitate, un exemplar poate atinge dimensiuni impresionante, pana aproape de 23 de centimetrii, insa ritmul de crestere este foarte scazut. Existand cazuri in care de la eclozare pana la maturitate au trecut chiar si 10 ani.
Veninul puternic, combinat cu faptul ca aceste tarantule aleg mai degraba sa muste decat sa se retraga si cu faptul ca sunt foarte rar vizibile, fac ca exemplarele de King Baboon sa nu fie destinate incepatorilor. Doar cei cu ceva experienta sunt sfatuiti sa isi adauge un astfel de exemplar in colectie.
Fiind o specie din Africa, nu este necesara o umiditate foarte mare, in jurul cifrei de 70-75% e ok. Temperatura, in schimb trebuie sa fie putin mai ridicata, undeva in jurul cifrei de 30-31 de grade. Ca hrana pot fi folositi gandaci (Blatta lateralis, Blaptica dubia, Nauphoeta cinerea, Blatta germanica), viermi (Tenebrio molitor, Zoophobas morio)
Ultima oară modificat 14 Apr 2010, 17:08 de către Danut, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Citharischius Crawshayi suspect ca ar fi mascul 5 cm

Mesajde Danut » 14 Apr 2010, 11:43

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 14 Apr 2010, 12:19

îi frumuşel :P
ce poziţie are în poza 2... este pregătit de atac??
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Danut » 14 Apr 2010, 12:53

Da.Stateam in picioare in fata lui si radeam de el.El in schimb nu avea chef de glume,artagos si muscacios a luat pozitie de atac...un comportament demn de King Baboon.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 14 Apr 2010, 13:57

De fapt este pozitie defensiva, tarantula se simte amenintata si iti arata coltii, ca si cum ar spune "daca imi faci rau, iti fac si eu rau...". Toate muscaturile de tarantule asupra omului, sunt doar pentru aparare. Nu ne vad ca pe o sursa de hrana, deci nu sunt absolut niciodata agresive fata de noi.
Partea proasta e ca la o muscatura defensiva, cantitatea de venin injectata este mai mare, pentru ca animalul crede ca viata ii este amenintata si atunci injecteaza cat mai mult . Cand vaneaza in schimb, nu are rost sa isi iroseasca veninul, astfel cantitatea injectata este mai mica.

Danut, ce cat timp il ai? A naparlit vreodata la tine?
Ultima oară modificat 14 Apr 2010, 17:38 de către robertcarst, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Danut » 14 Apr 2010, 17:04

Il am cam de 1 an si mi`a naparlit de 2 sau 3 ori maxim.Creste destul de greu acum naparleste des pt ca este mic dar o sa faca asta din ce in ce mai rar.Nu iese afara din substrat...cred ca o singura data l`am vazut sa faca asta.Este foarte agresiv daca umblii la el.Cam o data la o luna si ceva il mai scot afara...merge tantos si umflat si se crede cel putin urias.Acum a inceput sa scoata si sunetul specific speciei,dar nu se aude inca prea tare.Uite aici o fotografie decand era mai mic si locuia in fostul terariu :)
Imagine
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 19 Apr 2010, 04:05

Cum il scoti afara? Eu o data am scos Lividumul pe care nu il mai vazusem de 2 luni, dar nu am reusit fara sa ii stric galeriile. Si mi-a parut rau.
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Danut » 19 Apr 2010, 11:21

I`am pus 2 pietre care se sprijina una de alta si sunt partial acoperite cu substrat.Practic i`am construit deja o mare parte din ascunzatoare,el decat mai sapa putin si paveaza peretii de sticla,cu substrat.Cand vreau sa il scot nu trebuie decat sa dau usor o piatra la o parte si el vine singur sa vada care e treaba si ce e de muscat :spider: .Il "man" usor sa se urce pe sticla si bulversat de "outside world" devine complet controlabil.Succes! :)
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Danut » 22 Apr 2010, 22:27

Nu mai are nimeni asa ceva? :roll:
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Mesajde sMd » 23 Apr 2010, 14:11

mai sunt vro 5-6 in tara :)
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 23 Apr 2010, 19:49

Nu prea se inghesuie oamenii sa isi ia King Baboon. Desi este o specie superba, majoritatea nu prea sunt incantati de un pethole. Si eu vroiam intr-un timp, dar am deja doua asemenea pethole. :D
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 23 Apr 2010, 21:51

Problema cea mai mare cu King Baboon este ritmul de crestere. Nu cred ca e cineva incantat de cat de frumoase sunt, daca trebuie sa astepte 10 ani ca sa le vada mature...
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Danut » 23 Apr 2010, 23:17

Nu cred ca asta este problema,cred ca asta este frumusetea...
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 23 Apr 2010, 23:24

Asta e partea frumoasa a crescutului tarantulelor. Sunt atat de multe specii, incat fiecare poate gasi ceva frumos in ramura asta. Sper sa nu renunti la exemplarul tau si sa ne arati cat mai multe fotografii cu dezvoltarea lui in urmatorii 10 ani. :lol:
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Danut » 23 Apr 2010, 23:26

Daca exemplarul meu se va dovedi a fi mascul nu cred ca va prinde 10 ani :)Dar daca prinde o voi face cu placere.

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori