tarantula L. parahybana

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: tarantula L. parahybana

Mesajde robertcarst » 03 Feb 2013, 01:46

De cat timp ai mutat tarantula? Mereu le ia o perioada pana se acomodeaza, 3-4 zile daca sunt lasate in pace si mult mai mult daca sunt stresate (cutie miscata, hrana oferita, uitat la ele o data la 2 ore). Faptul ca isi muta substratul inseamna ca incepe sa se acomodeze si cauta sa isi construiasca o ascunzatoare. Mancarea e preferabil sa nu fie lasata peste noapte cu tarantula. Daca iti refuza hrana, o scoti din terariu si incerci din noua a doua, a treia zi. Poza poti sa o pui si aici. O idee poti sa iti faci si daca citesti aici: viewtopic.php?f=9&t=874&start=15 se vede foarte clar cand o tarantula urmeaza sa naparleasca.
De asemenea, 19 grade e cam putin. E o temperatura care ii poate afecta inclusiv apetitul. Iti recomand sa faci cumva sa ajungi la o temperatura mai mare si sa incerci, stiu ca e greu, sa o lasi cat mai mult in pace - fara ridicat caserola, fara deschis capacul, fara hranire macar pentru o saptamana.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
nicolao1
Ou
Ou
Mesaje: 15
Membru din: 31 Ian 2013, 23:10
Localitate: constanta
Nume: constanta

Re: tarantula L. parahybana

Mesajde nicolao1 » 03 Feb 2013, 08:28

Ideea e ca nu mai gasesc gandacul asta. Ideea e caa nu mai vad gandacul. Ce imi recomanzi in situatia asta?
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: tarantula L. parahybana

Mesajde denis » 03 Feb 2013, 08:57

Cauta-l in substrat.. Eu la C. Marshalli a mea cand i-am schimbat terariul am gasit in substrat 3 gandaci :oops: .
:whip:
nicolao1
Ou
Ou
Mesaje: 15
Membru din: 31 Ian 2013, 23:10
Localitate: constanta
Nume: constanta

Re: tarantula L. parahybana

Mesajde nicolao1 » 03 Feb 2013, 09:40

Wow. Va fii foarte greu. Este destul de stresata din cauza druumului. O sa se supere tare
pe mine.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: tarantula L. parahybana

Mesajde robertcarst » 03 Feb 2013, 11:59

Daca nu il gasesti fie l-a mancat, fie e in substrat. Eu zic sa nu te apuci acum sa scotocesti dupa el prin substrat, e mai putin stresant gandacul decat sa ii scoti iar tot substratul. Cum ti-am zis incearca sa o lasi in pace o perioada, dupa ce se va calma o sa aiba ea grija de gandac. Cu ce gandaci o hranesti?
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
nicolao1
Ou
Ou
Mesaje: 15
Membru din: 31 Ian 2013, 23:10
Localitate: constanta
Nume: constanta

Re: tarantula L. parahybana

Mesajde nicolao1 » 03 Feb 2013, 15:18

nu stiu ce gandaci sunt. ii am de la gratian de la cj. sotia mea a reusit sa o ia in mana si am gasit gandacul. de aici o sa incerc sa o las cateva zile si o sa mai incerc sa ii dau un gandac...........

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori