Paianjenii mei - Elmo

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Paianjenii mei - Elmo

Mesajde BogdanFarm » 06 Feb 2013, 01:19

Aici va voi arata ce paianjeni frumosi am eu. Puteti sa ii laudati, nu ma supar :lol:


In primul rand, o specie care imi place foarte mult (detin 3 exemplare), Pterinochilus murinus.

Primul il am de la userul Zimba, din productia lui. Il am de la prima naparlire, glorioasa dimensiune de 5 milimetri, achizitionat pe data de 01.04.2012. Deci trecura 10 luni. Este mascul, si teoretic la urmatoarea naparlire va fi adult. Tocmai bine, am femela cu tacamurile pregatite. Au fost 5 la inceput, dar selectia nenaturala si-a spus cuvantul: 1 bad molt, unul mancat de ceilalti, doi evadati (aici a fost mana Destinului). De ce destinul? Fiindca trebuiau sa fie trei evadati, doar ca ultimul (cel mai mic, de altfel) a fost prea bleg ca sa iasa (fie binecuvantat!). Asa ca se afla aici cu noi, la 1 metru si ceva distanta de mine, comploteaza impotriva altor vietati (ca toti murinusii, de altfel). Un exemplar tipic, extrem de agresiv, ataca si sasaie la orice incercare, oricat de rudimentara, de contact.

Al doilea (a doua, mai exact) de la userul Akm, nu stiu exact de cand o am, mi se pare ca de prin toamna. Ea are (sau mai bine zis avea) talentul de a-ti anihila toata barbatia dintr-un singur atac fioros. Si-a pierdut talentul dupa ce a fost vizitata de mascul (si el fiind tot barbat, a inteles pericolul reprezentat de ea pentru natia noastra).
Nu mai am aproape nimic de comentat despre ea, s-a cumintit dramatic in ultima perioada, dar pana acum a fost deosebit de agresiva, castigandu-si rapid titlul de cel mai antisocial animal din casa (cu exceptia mea).

Si al treilea, tot de la Akm, masculul adult. Cand am deschis cutia lui ma asteptam la un aliat, un viitor prieten cu care sa discut despre ultimele cuceriri (atata vreme cat nu cadea victima vreuneia). Deci nu mica mi-a fost dezamagirea cand am gasit ALT exemplar turbat, parca cel mai incornorat dintre toate, cu sasaitul lui o depasea pana si pe femela. Totusi nu era infricosator, cred ca el nu realiza cat de caraghios arata in pozitiile lui defensive/agresive, ca un tzantzar fara aripi. Asa ca l-am mutat impreuna cu viitoarea logodnica. A primit casa, a primit si femeie, dar mie nu mi-a dat nici un tap la schimb (am inteles ca asa se procedeaza la ei in Africa).

Nu vreau sa va solicit imaginatia prea mult, asa ca uitati niste poze cu respectivii (din nou, cititi comentariile pozelor ca sa stiti care-i care).

Numai bine, Elmo!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Paianjenii mei - Elmo

Mesajde robertcarst » 06 Feb 2013, 11:25

Mi-a placut aia "comploteaza impotriva altor vietati". :)) Sa iti traiasca si sa se inmulteasca.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paianjenii mei - Elmo

Mesajde BogdanFarm » 13 Feb 2013, 20:51

A naparlit grasanul. Nu m-am inselat, e mascul adult. Ce repede a trecut timpul... :eh:
Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Re: Paianjenii mei - Elmo

Mesajde Sanllus » 13 Feb 2013, 21:33

cata panza! cat paienjenis :lol:
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Paianjenii mei - Elmo

Mesajde denis » 17 Feb 2013, 13:26

Nu mai ai brachypelma ?
:whip:
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paianjenii mei - Elmo

Mesajde BogdanFarm » 17 Feb 2013, 15:31

Ba da.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paianjenii mei - Elmo

Mesajde BogdanFarm » 10 Mar 2013, 19:41

Paianjenii sunt viata mea :bliss:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paianjenii mei - Elmo

Mesajde BogdanFarm » 18 Iun 2013, 23:16

Poze recente:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori