Ajutor tarantula

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
ChrisJ
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 21 Mar 2015, 18:05
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristian

Ajutor tarantula

Mesajde ChrisJ » 21 Mar 2015, 18:25

Salut am si o tarantula A bicolorum femeie. Are cam 8 cm . Ideea este ca ea nu a mai mancat din decembrie si nu stiu de ce . O am de un an si nu am avut astfel de probleme cu ea . Ii dau hrana daca nu mananca o scot in 24h . Are cineva vro idee?
Si inca o intrebare imi puteti spune cat costa de curiozitate ( nu vreau sa o vand sunt doar curios daca am dat bine pe ea cand am cumparat-o )
Pe langa ce am descoperit singur ce imi mai puteti spune si voi despre aceasta specie, este de nivel usor , greu ,avansat dupa parerea voastra , docila sau agresiva , cine a mai avut pareri, cine cunoaste mai bine ca mine. . Imagine
ChrisJ
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 21 Mar 2015, 18:05
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristian

Re: Ajutor tarantula

Mesajde ChrisJ » 21 Mar 2015, 18:51

Inca o poza cu ea , vi se pare frumoasA ?
Imagine
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Ajutor tarantula

Mesajde tiktak » 21 Mar 2015, 19:01

Atunci cand iti cumperi un animal, prima data te documentezi despre el, sa stii cu ce ai de furca.
Cauta un caresheet pe google despre ea si o sa primesti detaliile astea.
Nu mananca cel mai probabil pentru ca este in premolt, trebuie sa naparleasca curand si in perioada aceeasta nu o sa prea aiba activitate si nu o sa manance, cam din aceeasi perioada nu au mai mancat nici ale mele, deci e Normal.
si da, E frumoasa.
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
ChrisJ
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 21 Mar 2015, 18:05
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristian

Re: Ajutor tarantula

Mesajde ChrisJ » 21 Mar 2015, 19:03

M-am interesat in mare stiam despre ce e vorba. Era si banuiala mea asta dar am vrut sa ma asigur.
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Ajutor tarantula

Mesajde tiktak » 21 Mar 2015, 21:51

In mare toate sunt la fel. Detaliile conteaza mereu. Detaliile fac diferenta.
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
cosminelus
Gecko
Gecko
Mesaje: 59
Membru din: 03 Ian 2014, 03:19
Localitate: Constanta
Nume: Cosmin

Re: Ajutor tarantula

Mesajde cosminelus » 27 Apr 2015, 22:58

Salut, din experienta mea, nu asa mare ca a altora de aici, stiu 2 lucruri: 1 tarantulele pot traii fara sa manance in jur de 2 ani, si mai inportant, nici un animal nu o sa moara de foame cu mancarea in terariu. Cand ii va fi foame cu siguranta va manca. Ca exemplu, eu am avut o parahybanna care nu a mancat 7 luni, dupa care a naparlit, si inca 3 sapt nu a mancat. Am analizat atent, si mi-am notat data in care fiecare tarantula a mancat si a naparlit, si am observat ca in momentul in care le-am dat numai dubia (care este printre cele mai consostente insecte pt tarantule) mai des de 1 la 2 sapt ( power- feeding) dupa 6-7 gandaci li se umfla abdomenul si nu mai mananca pana la naparlire, oricand ar fi ea.
Eu zic sa stai linistit, sa le asiguri umiditatea necesara, nu in exces, si cam atat. Personal nu cred ca este ok sa lasi hrana acolo 24 de ore. Daca nu mananca instant este greu de crezut ca va manca dupa, si in plus, cand incerci sa scoti hrana in general dupa atata timp este ascunsa si trebuie sa rascolesti tot terariul sa o gasesti si stresezi mai tare animalul.

Daca gresesc cu ceva sa ma corecteze cei mai experimentati. Eu asa am facut la tarantulele mele si au crescut mari si frumoase.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Ajutor tarantula

Mesajde Corleone » 30 Apr 2015, 21:00

Parerea mea e ca ce ai tu e Brachypelma boehmei.
id: alexfota91
cosminelus
Gecko
Gecko
Mesaje: 59
Membru din: 03 Ian 2014, 03:19
Localitate: Constanta
Nume: Cosmin

Re: Ajutor tarantula

Mesajde cosminelus » 30 Apr 2015, 23:55

Asta vroiam sa spun si eu :)) . Eu cred ca sigur este Brachipelma, iar dupa colorit este Boehmei.

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori