Genul Psalmopoeus

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
crash
Gecko
Gecko
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mar 2010, 15:35
Nume: Ceausu Alexandru Stefan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde crash » 13 Oct 2010, 01:06

ceva ciudat p.cambridgei a mea a facut un egg sac si nici nu am dat-o la imperecheat:| am ramas wow o sa pun poze (egg sac nefertil)
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde thaolen » 13 Oct 2010, 02:14

eu nu am acces la munte si nu ma duc doar pt asta pt ca stau in campie mie mult mai usor sa cumpar e si mai sigur si stiu ca e ceva de calitate . o sa cumpar cateva sa pun si eu la animalele mele.merci frate sal
death is only the begining
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde sMd » 13 Oct 2010, 12:01

Danut scrie:Eu in locul tau nu as da banii pe ceva care se gaseste in natura si e gratis.Si eu am pus la o terestra si anume la A.Geniculata,si de cand l`am pus,sta numai si numai pe el.A fost dragoste la prima vedere.De 2 ori pe saptamana il ud cu un pulverizator cu apa,se da la o parte singura cand il stropesc,asteapta 3 4 minute si se urca iar pe el :)) Practic l`am luat de pe stanca,l`am invelit intr`un servetel,iar acasa l`am pus in terarii.Daca stiam ca schimba asa de mult aspectul si ca este asa indragit luam muult mai mult.Daca il iei din natura trebuie sa te uiti pe partea cu radacinile sa nu fie ceva bazdaganii prin el,eu nu am gasit nimic.Eu recomand sa iei numai de la munte si nu de pe jos (unde orice animal,fie el turist sau nu,poate sa urineze sau sa arunce cine stie ce),ci de pe stanca.A! poti sa il bagi la microunde 2 - 3 minte maxim,ca sa fii mai sigur in legatura cu bazdaganiile din radacini...desi nu cred ca e nevoie,cand ai sa vezi radacinile ai sa zambesti. :thumbup:



te'ai uitat la radacini, dar poti stii tu cate insecte, microbi, bacterii, etc sunt in el? eu unu prefer sa dau 5-10 euro sa stiu k e steril muschiul decat sa dau 30-40-50 de ron sa ma duc la munte sa iau muschi ;) pb ta acum dar subiectul asta a fost discutat de o gramada de ori :)
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde thaolen » 13 Oct 2010, 12:29

are dreptate smd orice ai face stii sigur daca ai scapat de microbi si de bacterii? sunt unele care rezista la temperaturi foarte mari ( kiar si la micorunde) zic eu .eu nu risc cumpar de la crescator si imi aleg si ce model vreau si de 6 euro im ida o casoleta super mare de impart la toate tarantulele deci.....,dar pt un sport "out door" mi-as ori si eu sa merg la cules de muschi:D
death is only the begining
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde Danut » 13 Oct 2010, 18:27

thaolen scrie:eu nu am acces la munte si nu ma duc doar pt asta pt ca stau in campie mie mult mai usor sa cumpar e si mai sigur si stiu ca e ceva de calitate . o sa cumpar cateva sa pun si eu la animalele mele.merci frate sal

Dupa cum vezi nici eu nu stau la munte.Eu n am zis sa te duci doar pt asta.M`ai intrebat ceva,ti`am raspuns.Cat despre cat este de "steril" muschiul ala...cred ca tre sa va informati mai mult despre ce inseamna steril si cat timp mai ramane un lucru steril dupa ce il scoti din ...punga sau cutie.Sincer eu nu am avut probleme cu muschiul luat de la munte de pe stanca.Daca ar fi sa fie asa,nu ar mai exista tarantule in salbaticie de la atatia microbi nemernici care abia asteapta sa omoare tarantule.Tarantula aia cand sta pe pomi sau in scorburi crezi ca nu intalneste muschi?nu intalneste insecte?si tot felul de alte bazdaganii?Iti spun eu ca intalneste si traieste alaturi de o gramaaaada de alte chestii pt ca tot ce este acolo este viu. In fine...faci cum vrei.Bafta!
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde Danut » 13 Oct 2010, 18:52

sMd scrie:
Danut scrie:Eu in locul tau nu as da banii pe ceva care se gaseste in natura si e gratis.Si eu am pus la o terestra si anume la A.Geniculata,si de cand l`am pus,sta numai si numai pe el.A fost dragoste la prima vedere.De 2 ori pe saptamana il ud cu un pulverizator cu apa,se da la o parte singura cand il stropesc,asteapta 3 4 minute si se urca iar pe el :)) Practic l`am luat de pe stanca,l`am invelit intr`un servetel,iar acasa l`am pus in terarii.Daca stiam ca schimba asa de mult aspectul si ca este asa indragit luam muult mai mult.Daca il iei din natura trebuie sa te uiti pe partea cu radacinile sa nu fie ceva bazdaganii prin el,eu nu am gasit nimic.Eu recomand sa iei numai de la munte si nu de pe jos (unde orice animal,fie el turist sau nu,poate sa urineze sau sa arunce cine stie ce),ci de pe stanca.A! poti sa il bagi la microunde 2 - 3 minte maxim,ca sa fii mai sigur in legatura cu bazdaganiile din radacini...desi nu cred ca e nevoie,cand ai sa vezi radacinile ai sa zambesti. :thumbup:



te'ai uitat la radacini, dar poti stii tu cate insecte, microbi, bacterii, etc sunt in el? eu unu prefer sa dau 5-10 euro sa stiu k e steril muschiul decat sa dau 30-40-50 de ron sa ma duc la munte sa iau muschi ;) pb ta acum dar subiectul asta a fost discutat de o gramada de ori :)

Eu nu vad unde am eu o problema,daca nu vrei sa faci ca mine,poate problema este a ta Cat despre dusul la munte cum am zis si mai sus,nu te duci special pt asta :wtf: .Chiar daca subiectul a mai fost discutat uite ca eu il mai discut o data.Probleme? omul mi`a cerut parerea si eu i`am spus,tu esti operator sau ce esti?
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde Danut » 13 Oct 2010, 19:00

Apropo,vedeti ca bacteria si microbul este acelasi lucru.Iar un terariu va avea tot timpul bacterii,pt ca este imposibil sa nu aiba.
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde shakw0n » 13 Oct 2010, 19:29

Si eu am folosit muschi luat de pe pietrele de prin Cheile Dobrogei, l`am spalat bine, l`am scufundat in apa aprox 24ore dupa care l`am introdus in terariu. Nu am avut nici un fel de problema pana in mom de fata si nu cred ca voi intalni probleme nici de acum incolo.
Din pacate muschiul s`a cam ingalbenit deoarece am uitat sa`l stropesc de mai multe ori, dar sincer sa fiu imi place cum arata si asa :)

Este vb despre acest terariu
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde Danut » 13 Oct 2010, 21:02

Foarte frumos aranjamentul. :thumbup:
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde thaolen » 13 Oct 2010, 22:19

e un artist,imi place maixim
death is only the begining
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde robertcarst » 14 Oct 2010, 22:57

crash scrie:ceva ciudat p.cambridgei a mea a facut un egg sac si nici nu am dat-o la imperecheat:| am ramas wow o sa pun poze (egg sac nefertil)


Au mai fost cazuri in care s-a intamplat acelasi lucru, e un semn ca femela e matura sexual si pregatita sa iti faca niste pui. :thumbup:
La tarantule ouale sunt fecundate abia in momentul depunerii, si daca nu ma insel chiar si in primele zile in care sunt in egg-sack. Imperecherea nu are nici o legatura cu aparitia oualelor. Stiu ca am citit si de cazuri in care femela a depus un egg-sack fertil la doar 3-4 zile dupa imperechere si asta pentru ca ouale erau deja prezente in uterul ei in momentul imperecherii.

Danut scrie:
thaolen scrie:eu nu am acces la munte si nu ma duc doar pt asta pt ca stau in campie mie mult mai usor sa cumpar e si mai sigur si stiu ca e ceva de calitate . o sa cumpar cateva sa pun si eu la animalele mele.merci frate sal

Dupa cum vezi nici eu nu stau la munte.Eu n am zis sa te duci doar pt asta.M`ai intrebat ceva,ti`am raspuns.Cat despre cat este de "steril" muschiul ala...cred ca tre sa va informati mai mult despre ce inseamna steril si cat timp mai ramane un lucru steril dupa ce il scoti din ...punga sau cutie.Sincer eu nu am avut probleme cu muschiul luat de la munte de pe stanca.Daca ar fi sa fie asa,nu ar mai exista tarantule in salbaticie de la atatia microbi nemernici care abia asteapta sa omoare tarantule.Tarantula aia cand sta pe pomi sau in scorburi crezi ca nu intalneste muschi?nu intalneste insecte?si tot felul de alte bazdaganii?Iti spun eu ca intalneste si traieste alaturi de o gramaaaada de alte chestii pt ca tot ce este acolo este viu. In fine...faci cum vrei.Bafta!


Problema la ceea ce spui tu este ca tarantula a evoluat alaturi de bacterii, virusuri si ciuperci specifice zonei din care provine, avand astfel tot timpul din lume sa isi dezvolte si mecanisme de aparare. In Romania, evolutia microorganismelor a avut alt traseu si se intelege ca tarantulele noastre nu si-au dezvoltat sisteme de aparare impotriva lor. E adevarat ca sunt mai multi cei care isi tin tarantulele cu muschi si nu au probleme, dar argumentul tau este gresit.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
crash
Gecko
Gecko
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mar 2010, 15:35
Nume: Ceausu Alexandru Stefan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde crash » 15 Oct 2010, 01:46

si ce ma sfatuiti?
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde Danut » 15 Oct 2010, 03:51

robertcarst scrie:
crash scrie:ceva ciudat p.cambridgei a mea a facut un egg sac si nici nu am dat-o la imperecheat:| am ramas wow o sa pun poze (egg sac nefertil)


Au mai fost cazuri in care s-a intamplat acelasi lucru, e un semn ca femela e matura sexual si pregatita sa iti faca niste pui. :thumbup:
La tarantule ouale sunt fecundate abia in momentul depunerii, si daca nu ma insel chiar si in primele zile in care sunt in egg-sack. Imperecherea nu are nici o legatura cu aparitia oualelor. Stiu ca am citit si de cazuri in care femela a depus un egg-sack fertil la doar 3-4 zile dupa imperechere si asta pentru ca ouale erau deja prezente in uterul ei in momentul imperecherii.

Danut scrie:
thaolen scrie:eu nu am acces la munte si nu ma duc doar pt asta pt ca stau in campie mie mult mai usor sa cumpar e si mai sigur si stiu ca e ceva de calitate . o sa cumpar cateva sa pun si eu la animalele mele.merci frate sal

Dupa cum vezi nici eu nu stau la munte.Eu n am zis sa te duci doar pt asta.M`ai intrebat ceva,ti`am raspuns.Cat despre cat este de "steril" muschiul ala...cred ca tre sa va informati mai mult despre ce inseamna steril si cat timp mai ramane un lucru steril dupa ce il scoti din ...punga sau cutie.Sincer eu nu am avut probleme cu muschiul luat de la munte de pe stanca.Daca ar fi sa fie asa,nu ar mai exista tarantule in salbaticie de la atatia microbi nemernici care abia asteapta sa omoare tarantule.Tarantula aia cand sta pe pomi sau in scorburi crezi ca nu intalneste muschi?nu intalneste insecte?si tot felul de alte bazdaganii?Iti spun eu ca intalneste si traieste alaturi de o gramaaaada de alte chestii pt ca tot ce este acolo este viu. In fine...faci cum vrei.Bafta!


Problema la ceea ce spui tu este ca tarantula a evoluat alaturi de bacterii, virusuri si ciuperci specifice zonei din care provine, avand astfel tot timpul din lume sa isi dezvolte si mecanisme de aparare. In Romania, evolutia microorganismelor a avut alt traseu si se intelege ca tarantulele noastre nu si-au dezvoltat sisteme de aparare impotriva lor. E adevarat ca sunt mai multi cei care isi tin tarantulele cu muschi si nu au probleme, dar argumentul tau este gresit.

Eu il consider pe al tau gresit.Dar nu e nicio problema,de acum incolo nu mai raspund la nicio intrebare,pt. ca oricum eu nu pot sa ma ridic la standardele voastre de cunoscatori.
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde thaolen » 15 Oct 2010, 10:34

frate avem doar o dezbatere unde fiecare isi spune parerea asta nu inseamna ca tre nu apreciez si nu respect parerea ta.n utre sa te superi si sa nu mai scrii
death is only the begining
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Genul Psalmopoeus

Mesajde robertcarst » 15 Oct 2010, 14:40

crash scrie:si ce ma sfatuiti?


Get a male and start producing Romanian t's. :))

Danut scrie: Eu il consider pe al tau gresit.Dar nu e nicio problema,de acum incolo nu mai raspund la nicio intrebare,pt. ca oricum eu nu pot sa ma ridic la standardele voastre de cunoscatori.


Imi pare rau daca asta ai inteles din comentariul meu, nu am vrut sa te jignesc sau altceva. Nu cred ca se pune problema sa fie cineva mai cunoscator decat altcineva pe aici... eu cel putin asa cred inca suntem o comunitate in crestere si inca avem o gramada de lucruri de invat toti. Inca o data imi cer scuze daca te-ai simtit jignit si te rog sa nu te opresti din postat.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori