Genul Heteroscodra

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Genul Heteroscodra

Mesajde Corleone » 24 Mar 2010, 09:11

H. maculata

H1 - 7 cm, nesexata
Imagine

H2 - 6,5 cm, nesexata
Imagine
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 26 Mar 2010, 00:03

Genul Heteroscodra
Notiuni generale

Conform The World Spider Catalog by Norman Platnick in momentul de fata sunt descrise 2 specii: crassipes, maculata si o suspecie:crassipes latithorax.
In salbaticie speciile se gasesc in Camerun, Congo, Africa Centrala si de Vest.
In captivitate in momentul de fata se intalneste o singura specie: maculata.
Tarantulele apartinand acestui gen sunt arboricole, extrem de rapide si cu venin considerat a fi unul dintre cele mai toxice dintre toate speciile de tarantule. De asemenea exemplarele de Heteroscodra maculata aleg sa se ascunda in majoritatea timpului ceea ce le face sa fie extrem de rar vizibile. Aceste caracteristici fac din specie una total nerecomandata incepatorilor.
Specimenele de Heteroscodra maculata au un ritm de crestere lent, comparandu-le cu ritmul de crestere al altor tarantule arboricole poate fi catalogat chiar foarte lent.In medie la maturitate, aceste tarantule ating un diametru de 12-13 centrimetrii.
Fiind tarantule arboricole, este important ca in captivitate sa li se ofere mai mult spatiu pe verticala. Ca hrana pot fi folositi gandaci (Blatta lateralis, Blaptica dubia, Nauphoeta cinerea, Blatta germanica), viermi (Tenebrio molitor, Zoophobas morio). De asemenea este importanta mentinerea umiditatii la o cifra de 70-75% si a temperaturii intre valorile de 24-27 de grade Celsius.


Din pacate exemplarul e mult prea mic pentru a-l prezenta deocamdata, sper sa pot adauga fotografii pe viitor.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 26 Mar 2010, 09:46

pai cat de mic e de nu ii poti face poza? ale mele acum au cu o naparlire in plus si mi se pare ca sunt pereche. tre sa le trag niste poze zilele astea.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 26 Mar 2010, 10:35

A mea are 4 naparliri de tot. :lol:
Am cumparat-o in octombrie cand avea doar o naparlire, si imi demonstreaza ca nu se grabeste sa ajunga mai mare. In plus sta ascunsa in substrat mereu si nu vreau sa o deranjez. De cand o am, am vazut-o de doar 3 ori: o data cand am primit-o si am despachetat-o, a doua oara era iesita din vizuina pe peretii cutiei si a treia oara cand am mutat-o in ceva mai mare.
Oricum sunt fotografiile tale, sunt foarte bune ca sa insoteasca informatia.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 26 Mar 2010, 16:39

incepe sa se deschida si la culoare. asta e H1. femela pare, o sa ma lamuresc exact dupa ce o sa mai isi dea pielea jos de 1-2 ori. cealalta e o idee mai mica si imi pare mascul. deci astea neaparat tre sa fie femela.

ImagineImagine
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Genul Heteroscodra

Mesajde robertcarst » 16 Iul 2011, 12:38

Tocmai am avut o intalnire destul de neobisnuita cu Heteroscodra maculata mea de cam 6-7 cm.
Am inceput sa ud substratul la toate tarantulele si am ajuns si la ea. Am deschis capacul si am stropit prima oara, tarantula s-a speriat (banuiesc ca si caldura din Bucuresti are rolul ei) si a tasnit. Bineinteles ca nu am avut timp sa fac nici o miscare si tarantula era deja pe mana mea... Buuuun...
Am zis ca se va potoli acolo si am continuat sa ud, urmand sa o bag inpoi dupa ce termin...
Dar tarantula s-a gandit ca vrea sa ne cunoastem mai bine si dupa ce a dat doua ture pe ambele maini, spate si piept s-a hotarat sa mi se urce in cap... Aici m-a ajutat caldura, stau in casa fara tricou pe mine... daca eram imbracat ar fi fost mai dificil.
Am terminat de stropit substratul (cu tarantula luand scurte pauze ba pe mana, ba pe piept si in final pe cap)...
In final am reusit sa o conving sa intre inapoi, de la mine de pe cap, si de atunci imi arata o postura defensiva de toata frumusetea, cum doar la chordatus am mai vazut...
Mentionez ca eram singur acasa si nu am putut sa cer nimanui sa ma ajute sa ghidez tarantula cand imi era in cap, unde nu reuseam sa o vad...

Acestea fiind spuse, acum imi explic de ce nu renunt la o tarantula care in doi ani a crescut 6 centimetrii... Nu am mai simtit niciodata asa ceva... Mi-a intrat la suflet, si mai e si femela :bliss:
Imi pare rau ca s-a stresat aiurea, dar chiar nu am avut cum sa evit tot incidentul asta...
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Alexandru Stefan
Gecko
Gecko
Mesaje: 84
Membru din: 26 Sep 2012, 23:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexandru Stefan C

Re: Genul Heteroscodra

Mesajde Alexandru Stefan » 21 Dec 2012, 15:11

Bestia mea Heteroscodra maculata
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Alexandru Stefan
Gecko
Gecko
Mesaje: 84
Membru din: 26 Sep 2012, 23:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexandru Stefan C

Re: Genul Heteroscodra

Mesajde Alexandru Stefan » 29 Oct 2013, 01:07

Heteroscodra maculata si-a schimbat denumirea , denumirea recenta este Stromatopelma calceatum, asa am gasit pe net.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Genul Heteroscodra

Mesajde robertcarst » 29 Oct 2013, 18:44

Nup, Stromatopelma calceatum e alta specie. Sunt destul de asemanatoare ca aspect, ambele din Africa, ambele arboricole, dar specii diferite. Stromatopelma calceatum e considerata specia cu veninul cel mai potent si are si un nume comun dragut - Feather leg baboon.

Si un nebun :))
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Alexandru Stefan
Gecko
Gecko
Mesaje: 84
Membru din: 26 Sep 2012, 23:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexandru Stefan C

Re: Genul Heteroscodra

Mesajde Alexandru Stefan » 30 Oct 2013, 17:02

Pai care ar fi diferenta dintre ele , ca sincer mi s-a spus ca H maculata mea e Stromatopelma calceatum.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Genul Heteroscodra

Mesajde robertcarst » 30 Oct 2013, 17:39

In cazul femelelor adulte, diferentele morfologice sunt vizibile cu ochiul liber. Alte diferente ar fi potenta veninului, arial de distributie, plus altele mai evidente entomologilor. In plus, fiind specii diferite, exista si izolare reproductiva intre ele. Adica un mascul dintr-una din specii nu va putea sa fecundeze ouale unei femele din cealalta specie. Si chiar daca ar putea, ce ar rezulta ar fi niste hibrizi, incapabili de reproductie.

H. maculata
http://farm9.staticflickr.com/8288/7819 ... 7570_z.jpg

S.calceatum
http://www.exotic-animals.org/pajki/opi ... age002.jpg

Sa intreb cine ti-a zis ca sunt aceeasi specie? :)
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Alexandru Stefan
Gecko
Gecko
Mesaje: 84
Membru din: 26 Sep 2012, 23:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexandru Stefan C

Re: Genul Heteroscodra

Mesajde Alexandru Stefan » 30 Oct 2013, 18:08

Nu e vb de cine mi-a zis am postat undeva si cineva mi-a zis ca e S.calceatum si am ramas ok eu stiind ca este H.maculata de 5 6 anii cam dubios asa am luat-o si eu de la o pers fiind H.maculata si acum s-a dovedit ca este altceva . Multumesc pt info .
Alexandru Stefan
Gecko
Gecko
Mesaje: 84
Membru din: 26 Sep 2012, 23:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexandru Stefan C

Re: Genul Heteroscodra

Mesajde Alexandru Stefan » 30 Oct 2013, 18:09

Ideea e ca trebuie sa caut mascul de S.calceatum.
Alexandru Stefan
Gecko
Gecko
Mesaje: 84
Membru din: 26 Sep 2012, 23:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexandru Stefan C

Re: Genul Heteroscodra

Mesajde Alexandru Stefan » 30 Oct 2013, 18:28

Se pare ca nu e H.maculata, este S.calceatum
Imagine
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Genul Heteroscodra

Mesajde robertcarst » 30 Oct 2013, 20:40

Da, e calceatum. Daca gasesti mascul sa ne tii la curent. Ma tenteaza de ceva timp specia asta.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori