Bite reports

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Bite reports

Mesajde sMd » 14 Oct 2010, 15:44

Azi noapte am fost muscat de o Poecilotheria rufilata. Durerea a durat cam 45 de minute, insa nu a fost una insuportabila. Acum inca este locul rosu dar atat, nu mai sunt dureri, nu sunt umflat.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: bite report

Mesajde Corleone » 14 Oct 2010, 20:07

stai asa ca nu s-a terminat :lol: urmeaza crampele musculare :xmas: vedem acu cat ai noroc sa te tina :lol:
id: alexfota91
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: bite report

Mesajde sMd » 14 Oct 2010, 21:20

pana acum nimic :)
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Re: bite report

Mesajde Sloby » 15 Oct 2010, 09:33

Mai lasa-te odata muscat. Poate tura viitoare ai si crampe :lol:
2.0.0 Varanus exanthematicus
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: bite report

Mesajde Crabman » 15 Oct 2010, 11:47

Wow....cum ai reusit sa faci asta? din cate stiu eu specia asta prefera sa fuga decat sa muste.... :wtf:
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: bite report

Mesajde sMd » 15 Oct 2010, 19:41

eh aici a fost prima chestie sa muste... :) e complicat de explicat
ChrissGL
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 17 Mai 2011, 07:30
Localitate: Galati
Nume: Cristian
Localitate: Galati
Contact:

Re: Bite reports

Mesajde ChrissGL » 23 Dec 2012, 13:24

intru si eu aici in vorba, am fost de 2 ori muscat de o poecilotheria ornata. Culmea! aceeasi... Efectele: a fost un usor carcel la inceput, dupa care durere enervanta, o senzatie puternica de arsuri. a inceput sa se umfle, sa se invineteasca, iar durerea a durat 1 zi si jumatate. Dupa care toata durerea s'a terminat. Si dupa asta au urmat in acea saptamana niste carcei ...
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bite reports

Mesajde Akm » 23 Dec 2012, 16:38

Aceleasi simtome, ba chiar mai putin intense decat la voi am avut si eu dupa ce am facut cunostiinta cu o femela P. Regalis de 18cm :)
Iar referitor la potenta veninului...vreau sa zic ca am fost muscat de un P. Murinus de 4cm...durerea a fost mult mai intensa la P. Murinus.

Ps : Cum de pe forumul asta nu se gaseste cate unu sa zica..."Ai mintit, e foarte potent veninul de poecilotherie bla bla bla, iar tu mai esti inca in viata ....nu se poate asa ceva :omg: " ?

Ps 2 : Topicul asta trebuie publicat undeva sa vada tot poporul ca nu se moare de la tarantule...
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Alexandru Stefan
Gecko
Gecko
Mesaje: 84
Membru din: 26 Sep 2012, 23:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexandru Stefan C

Re: Bite reports

Mesajde Alexandru Stefan » 23 Dec 2012, 17:30

Tin sa te contrazic poti patii unele chestii urate daca esti alergic doar stii si tu asta fiind crescator de tarantule , se poate murii si de la o intepatura de albina daca esti alergic da na .
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bite reports

Mesajde Akm » 23 Dec 2012, 18:21

Alexandru Stefan scrie:Tin sa te contrazic poti patii unele chestii urate daca esti alergic doar stii si tu asta fiind crescator de tarantule , se poate murii si de la o intepatura de albina daca esti alergic da na .

Stiu ca se poate muri dar sansele sunt minime. (Cu atat mai mici sunt sansele daca faci sport, mananci cat mai sanatos, etc)
Am vazut acum ceva timp la Discovery, un reportaj despre reactia anafilactica, si ziceau ca anual mor mai multe persoane datorita cojii de mar decat intepaturii tarantulelor. Cica de la coaja de mar se poate muri :-??
Ceva asemanator legat de mancarea mai multor banane (8-10), potasiul in cantitatii mari, provocand moarte mai des decat tarantulele.
Asa ca eu ma las de mere si banane si ma apuc sa cresc tarantule :))
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Bite reports

Mesajde olarasu.marian » 23 Dec 2012, 21:41

Akm scrie:Ps : Cum de pe forumul asta nu se gaseste cate unu sa zica..."Ai mintit, e foarte potent veninul de poecilotherie bla bla bla, iar tu mai esti inca in viata ....nu se poate asa ceva :omg: " ?

Ps 2 : Topicul asta trebuie publicat undeva sa vada tot poporul ca nu se moare de la tarantule...


Nu exista pentru ca pana in momentul de fata nu au existat fatalitati cauzate de veninul de tarantula.

Ceea ce trebuie sa stie tot poporul in schimb, este ca nu e bine sa fii muscat de o tarantula. PUNCT . Tarantulele stau bine intre 4 pereti de sticla, nu pe mana, picior, fata sau mai stiu eu unde. Nu incurajati teribilismul.
Alexandru Stefan
Gecko
Gecko
Mesaje: 84
Membru din: 26 Sep 2012, 23:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexandru Stefan C

Re: Bite reports

Mesajde Alexandru Stefan » 23 Dec 2012, 21:53

Sunt de acord cu Marian aici, daca vrei un animal cu care sa te joci mai bine iti iei un caine sau o pisica decat sa manuiesti o tarantula, sarpe, soparla, iguana, etc. parerea mea.

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori