[Perisori urticanti] masuri de precautie

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

[Perisori urticanti] masuri de precautie

Mesajde thaolen » 09 Noi 2010, 01:14

am facut curat si am dat de mancare la tarantule nu inainte de a ma proteja impotriva perisorilor

sloganul meu este "mai bine sa previ decat sa tratezi"
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
death is only the begining
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: masuri de precautie

Mesajde robertcarst » 09 Noi 2010, 10:31

Asa ar trebui sa facem toti. Nu am poze cu mainile mele dupa ce ma apuc de curatenie in terarii la speciile cu perisori. Ma mananca mainile si cate doua saptamani, imi apar besicute... :thumbdown:
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: masuri de precautie

Mesajde Corleone » 09 Noi 2010, 14:26

sa nu uitam doapele de urechi pentru puii de tarantule :lol: adevarul e ca si eu ma scarpin ca un puricos dupa ce umblu la ele :mrgreen: cel mai frumos e la asiatice si africane: fara perisori!
id: alexfota91
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: masuri de precautie

Mesajde sMd » 10 Noi 2010, 20:08

corect:D
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: [Perisori urticanti] masuri de precautie

Mesajde zburla » 30 Apr 2012, 14:04

Practic degeaba porti manusi , masca si ochelari.. tre sa-ti pui si bluza cu maneca lunga thao :D
Oricum nu este nimic grav , te manaca , asta-i tot.. eu doar la T blondi am patit asta .. in rest n-am nici un fel de reactie..
N-am fost nimerit niciodata de perisori urticanti , adica mereu am avut grija sa ma feresc , si mereu abordez tarantula din fatza , in cazul in care vreu s-o mut , ect ..
Si cu referire la filmulet , a fost un accident .. faceam curat la blondi in terariu am luat o parte din substrat cu farasul , l-am scapat din greseala , automat perisori s-au radicat si au ajuns pe mana mea .. daca n-as fi scapat pamantul nu s-ar fi intamplat asta :)


zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: [Perisori urticanti] masuri de precautie

Mesajde zburla » 02 Mai 2012, 02:20

La 20 de ore dupa ce am facut filmul .. iritatia a disparut.. am mai ramas doar cu o senzatie de mancarime ..
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: [Perisori urticanti] masuri de precautie

Mesajde robertcarst » 02 Mai 2012, 12:03

Ești norocos în cazul ăsta, la mine iritația persistă chiar și 2-3 săptămâni. Și devine mai severă când ia contact cu apa fierbinte sau căldura directă de la soare. Și mai aiurea e că nici nu trebuie să încerce tarantula să arunce cu perișori în mine, pur și simplu contactul cu terariul, orice element de decor sau orice altceva ce a avut contact cu tarantula îmi dă reacția asta.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: [Perisori urticanti] masuri de precautie

Mesajde zburla » 08 Mai 2012, 21:23

imi pare rau pt tine robert .. poate ai tu o sensibilitate .. initial am vrut sa fac si un film dupa 24 de ore , dar sincer nu aveam ce sa mai filmez :).. oricum iti dau un exemplu cum am procedat eu in ultimul timp si chiar ca n-am mai avut probleme cu perisorii.. de exemplu blondi a naparlit , normal si-a refacut toti perisorii de pe abdomen , 3-4 luni dupa si-a pierdut multi perisorii de pe abdomen intr-un interval de o saptamana sau doua (perisori care normal se raspandesc prin tot terariul si mai ales la intrarea in ascunzatoare , asa fac si in natura ca sa-si marcheze teritoriul fata de pradatori , dar sunt sigur ca stii asta oricum ), am lasat-o sa termine si dupa i-am asipirat tot substratul am aspirat si decorul am aspirat totul , oricum tre sa-i schimbi anual substratul (nu-i obligatoriu dar eu asa procedez) , si practic am inpuscat 2 iepuri dintr-o lovitura ... daca de exemplu ai faunarii sau terarii mici gen 30x30x30 , toata treaba devine mult mai usoara .. daca nu vrei sa aspiri substratul , te echipezi bine ca thao dar si cu maneci lungi si bagi la faras sau in ce alt mod strangi tu substratul , si-ti garantez ca n-o sa mai ai asa mari probleme ..
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: [Perisori urticanti] masuri de precautie

Mesajde robertcarst » 08 Mai 2012, 22:12

Sa iti spun si metoda prin care am rezolvat eu problema. Nu mai am nici o tarantula americana cu perisori urticanti. :)) Oricum mersi de sfaturi, daca o sa imi mai iau ceva de genul asta o sa incerc si metoda expusa de tine aici. Mersi!
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: [Perisori urticanti] masuri de precautie

Mesajde zburla » 05 Aug 2012, 15:55

Am gasit o noua metoda de a scapa de mancarimea provocata de perisorii urticanti... exista de la autan , un mini spray , se numeste autan DOPO-PUNTURA ...
Este un spray special , de dupa muscatura de tantar , initial eu l-am cumparat pentru copil , dar pt ca n-a fost nevoie sa-l folosesc , intr-o zi cand ma manca un antebrat , dar nu eram sigur ca este de la perisorii urticanti , cu toate ca umblasem la tarantule , l-am folosit , si dupa 1 ora mancarime disparuse total , initial am crezu ca pur si simplu ma manca pe mine antebratul fara sa aibe legatura cu perisorii urticanti ..si ca nu aveam nevoie de spray .. ma indoiam ca o sa vindece mancarie ...
Dupa o luna , mi-a scapat o cutie a unei tarantule care avea perisori urticanti , dupa 30 de min au inceput sa ma mance amandou antebratele , de data asta eram 100% ca perisorii au aterizat pe mine , am asteptat o ora sa fiu sigur ca incepe si ma manca , si am folosit sparyul .. in maxim o ora numai aveam nici un fel de mancarime .. sincer nu-mi venea sa cred ca functioneaza ..
Si chiar azi , am facut curat la T.Blondi , a inceput sa ma mance una dintre maini , la fel am asteptat o ora , mancarime s-a accentuat au aparut si niste mici semne , si am folosit spray-ul , dupa o ora numai erau nici semne nici mancarime :D
Mi-ar placea , daca ar mai face cineva acesti mic experiment , sa-mi zica daca functioneaza .. spray-ul costa in jur de 10 lei , deci nu este scump..
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: [Perisori urticanti] masuri de precautie

Mesajde zburla » 06 Aug 2012, 17:35

Din pacate , spray-up nu vindeca , doar calmeaza mancarimea , pt ca la 3-4 ore dupa , mancarimea si iritatia au aparut din nou, am folosit iar spray-ul si mi-a calmat mancarimea total , dar la noapte , mancarimea sigur va revenii..
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 8 vizitatori