[Leziuni] o mare problema

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

[Leziuni] o mare problema

Mesajde thaolen » 12 Noi 2010, 16:36

fratilor am o mare problema , acum 10 min nu am fost atent si cand faceam curat la o tarantula a iesit din terariu pe langa mana mea si a cazut de la inaltimea de 2 metrii pe parchet,sa auzit un zgomot ft puternic pt o tarantula asa mica de 5 cm si la impact a iesit din ea o substanta crem vascoasa si destul de multa , imediat am puso inapoi si acum sa strans cu piciorusele pe langa ea si sta pe o bucatica de muschi .m-am uitat la ce a iesit din ea si e o masa omogena si uniforma, e posibil sa fie de la ce a mancat ? ultima data a mancat un super worm care a re o culoare identica cu substanta

sunt ft ingrijora pt ea:((((((((((((ce sa fac?
death is only the begining
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: o mare problema

Mesajde olarasu.marian » 12 Noi 2010, 16:40

thaolen scrie:fratilor am o mare problema , acum 10 min nu am fost atent si cand faceam curat la o tarantula a iesit din terariu pe langa mana mea si a cazut de la inaltimea de 2 metrii pe parchet,sa auzit un zgomot ft puternic pt o tarantula asa mica de 5 cm si la impact a iesit din ea o substanta crem vascoasa si destul de multa , imediat am puso inapoi si acum sa strans cu piciorusele pe langa ea si sta pe o bucatica de muschi .m-am uitat la ce a iesit din ea si e o masa omogena si uniforma, e posibil sa fie de la ce a mancat ? ultima data a mancat un super worm care a re o culoare identica cu substanta

sunt ft ingrijora pt ea:((((((((((((ce sa fac?


Cred ca s-a rupt abdomenul din cauza cazaturii. Imi pare rau pentru ce s-a intamplat, din pacate nu cred ca o sa supravietuiasca.
Multa bafta cu ea.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: o mare problema

Mesajde robertcarst » 12 Noi 2010, 16:42

Poti incerca sa o pui intr-o cutie fara substrat, doar cu un servetel umed. Undeva la intuneric, fara zgomot.
Dar dupa cum spune si Marian, nu suna deloc bine ce descrii acolo. Probabil nu o sa supravietuiasca. Imi pare rau.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

Re: o mare problema

Mesajde thaolen » 12 Noi 2010, 16:45

cum ar ajutao servetelu umed si intunericul? vad ca se misca un pic dar ft incet
death is only the begining
Avatar utilizator
crash
Gecko
Gecko
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mar 2010, 15:35
Nume: Ceausu Alexandru Stefan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: o mare problema

Mesajde crash » 12 Noi 2010, 16:49

servetelu umed si intunericu e un fel de recuperare pt ea
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: o mare problema

Mesajde robertcarst » 12 Noi 2010, 16:50

Servetelul umed ar ajuta-o sa nu se dezhidrateze, si linistea, intunericul ar ajuta-o sa nu se streseze si mai tare in situatia asta. E ceea ce pe alte site-uri se numeste ICU (intensive care-unit). Si cum in domeniul asta studiul stiintific lipseste, asta se cam recomanda in orice situatie pentru a creste sansele animalului. De asemenea daca are exoscheletul rupt, poti incerca sa il lipesti cu un lipici, daca reuseste sa treaca peste situatia de acum, la urmatoarea naparlire lipiciul o sa cada o data cu exuviul. Daca se mai intampla ceva noutati, da-ne de stire.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

Re: o mare problema

Mesajde thaolen » 12 Noi 2010, 16:56

AM MUTAT-O IN SERVETEL UMED SI AM PUSO LA INTUNERIC dar deabia mai misca un picor cand am mutato si nu reactiona la atingere , ce sa mai fac???????????
death is only the begining
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

Re: o mare problema

Mesajde thaolen » 12 Noi 2010, 16:58

ce fel de lipici? am daoar silicon de acvarii dala care nu e toxic in casa dar elimina un miros super puternic trebuie sa il lasi o zi sa se usuce pana sa pui animalum in acvariu nu pot folosi dala
ce sa fac ca deabia mai misca????????
death is only the begining
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: o mare problema

Mesajde olarasu.marian » 12 Noi 2010, 17:04

thaolen scrie:ce fel de lipici? am daoar silicon de acvarii dala care nu e toxic in casa dar elimina un miros super puternic trebuie sa il lasi o zi sa se usuce pana sa pui animalum in acvariu nu pot folosi dala
ce sa fac ca deabia mai misca????????


Din pacate nu cred ca ai ce sa mai faci. Treaba cu lipiciul trebuie facuta cu mare grija, eu iti recomand sa folosesti faina cu apa(amesteci pana faci o pasta subtire). O aplici peste rana si astepti sa se usuce(nu dureaza mult). Nu iti ramane decat sa o lasi in pace si sa speri ca isi va reveni...
Avatar utilizator
crash
Gecko
Gecko
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mar 2010, 15:35
Nume: Ceausu Alexandru Stefan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: o mare problema

Mesajde crash » 12 Noi 2010, 17:36

incearca si cu lac de unghii asa mi-a zis un amic mai demult

toate cele bune
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: o mare problema

Mesajde shakw0n » 12 Noi 2010, 18:15

Despre ce specie este vorba?
Chiar imi pare rau pt cele intamplate dar foarte slabe sanse sa supravietuiasca cu abdomenul rupt.
Ai grija pe viitor sa nu se mai intample, mai bine previi chestiile de genul decat sa ajungi in situatia asta.
Cand mai faci curat sau cand mai umblii in terariul unei tarantule terestre, incearca sa pui terariul/cutia direct pe podea sau pe pat pt a evita riscurile unei cazaturi de la inaltime.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
crash
Gecko
Gecko
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mar 2010, 15:35
Nume: Ceausu Alexandru Stefan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: o mare problema

Mesajde crash » 13 Noi 2010, 02:46

sau sa o faci cu mare atentie
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

Re: o mare problema

Mesajde thaolen » 13 Noi 2010, 12:33

a murit........:((((((((((((((((((((((
death is only the begining
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: o mare problema

Mesajde robertcarst » 13 Noi 2010, 12:40

Imi pare rau, dar asta e, chiar se putea intampla oricui - nu are rost sa te invinuiesti acum. Mai mult decat ce ai facut din pacate nu prea aveai ce sa faci.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
thaolen
User banat
User banat
Mesaje: 191
Membru din: 24 Iun 2010, 20:53
Nume: Mihai
Localitate: Calarasi

Re: o mare problema

Mesajde thaolen » 13 Noi 2010, 12:47

nu e kiar asa a murit din cauza mea.era ca si copilul meu si am dezamagit-o,din cauza neglijentei mele:((((( ...sunt un ratat
death is only the begining

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 59 vizitatori