Informatii generale

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 05 Mai 2010, 15:34

Corleone,ce ciudat arată :P
dar coaja aia este tare ca şi a unui ou normal? ei trebuie ajutaţi ca să iasă?
Da,văd şi eu că arată cu un ou cu picioare :D hmmm poate întreb o tâmpenie,dar chiar nu ştiu...coaja aia rămâne acolo sau iasă din ea de tot?
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde olarasu.marian » 05 Mai 2010, 16:59

Are si corleone dreptatea lui. Stadiul de evolutie la tarantule ar fi urmatorul:
1.ou
2.nimfa (ou cu picioare)
3.larva
4.adult

De aici si prescurtarea L1, L2, L3 etc. Litera L este prescurtarea de la LARVA, unii mai folosesc si termenul LEVEL (level 1, level 2, etc). Asadar unii crescatori numara naparlirile imediat dupa ce au trecut de stadiul de nimfa(ou cu picioare), alti crescatori numara naparlirile imedial dupa L1, adica atunci cand puiul de tarantula pleaca de langa mama pe cont propriu.

Logic ar fi prima varianta, cea pe care o sustine si Corleone, asta fiind evolutia animalului in sine si nu tine de interpretarea crescatorului.
Eu cel putin asa inteleg logic si stiintific evolutia unei tarantule. Si asta nu se rezuma doar la tarantule, ci la toate animalele care evolueaza prin metamorfoza incompleta.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 05 Mai 2010, 19:33

complet deacord, dar trebuie sa ne conformam cu normele UE. chestia ce m-a facut pe mine sa am suspiciuni e ca Tibi a zis ca etapele sunt ou - ou cu picoare (asta fiind L1). pe youtube sunt zeci de clipuri cu tarantule unde dupa nume pune L11, L5, L.... . de asta nu prea am priceput. in fine, mai intai sa inmultim noi tarantule si apoi sa le inumaram naparlirile :lol:
id: alexfota91
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 05 Mai 2010, 20:58

Tineam eu minte ceva, dar nu gaseam exact. Acum am gasit si baza pentru ce am zis mai sus, doar ca am gresit un pic informatia (o sa intelegeti din cele de mai jos):
Accoding to information from Ray Gabriel tarantula Poecilotheria formosa can have even 4 nymph stages (usually, absolute majority of species has 2 larval stages) and it is also known for other species of the same genus - P. metallica and P. miranda to have 3 stages. (Mikhail F. Bagaturov - http://tarantulas.tropica.ru/)
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Chunkypops
Piton
Piton
Mesaje: 213
Membru din: 27 Apr 2010, 19:07
Localitate: Brasov
Nume: Alin N.
Contact:

Re: Informatii generale

Mesajde Chunkypops » 03 Iun 2010, 14:29

Am o intrebare in privinta apei care o dam tarantulelor.
Aici vine intrebarea: Care e mai buna?apa de izvor versul apa plata din bidon.
Multe dintre tarantule, in mediul lor natural isi iau apa din hrana si ce le mai ofera clima.
Iar daca ma apuc de colectat apa cand ploua, sigur e plina de ce scoate jetta mea pe teava.
______________________________________
You can take the cat out of the jungle
But you can't take the jungle out of the cat!
_________________
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Informatii generale

Mesajde robertcarst » 12 Iun 2010, 18:24

@ Chunkypops: Este o problema dezbatuta si pe forumurile din strainatate, date clare nu exista, dar din ce am citit eu si din experienta mea cu ele apa de la robinet nu le afecteaza in niciun mod. Asta folosesc de cand mi-am luat prima tarantula.

Am vazut in alt thread ca se discuta despre tinut minte date ale naparlirilor si alte chesti.
Cateva programe care ar putea sa vad ajute . Eu nu am incercat niciunul dar vad ca sunt oameni care le folosesc fara probleme, foloseam un excel pe care l-am pierdut cand mi s-a busit windows-ul. Se poate incerca si the old fashion way cu un caiet si un pix.

The Tarantula Keepers Record:
http://www.filetransit.com/download.php?id=57905

Exotic Keeper Record: - gasiti link-ul putin mai in josul paginii
http://www.redrunesoftware.co.uk/downloads.htm

Arachnorecord:
http://sites.google.com/site/elhombrepl ... edirects=0
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Informatii generale

Mesajde Corleone » 12 Iun 2010, 22:34

eu sunt old school :yawn: folosesc un caiet si un pix. acolo trec datele naparlirilor si la tarantule si la serpi :thumbup:
id: alexfota91
Avatar utilizator
crash
Gecko
Gecko
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mar 2010, 15:35
Nume: Ceausu Alexandru Stefan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Informatii generale

Mesajde crash » 13 Iun 2010, 12:26

asa fac si eu mi se pare cel ma ok
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Informatii generale

Mesajde Chuckie » 14 Iun 2010, 13:12

Cu exceptia lui "The Tarantula Keepers Record" al carui link nu merge, restul programelor si alte cateva in plus, plus ceva pdf-uri de teraristica si legislatie, le puteti descarca si de pe site-ul www.teraristica.ro
Totul e sa aveti cont pentru a putea accesa pagina "Download".
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Informatii generale

Mesajde robertcarst » 05 Noi 2010, 14:21

O scurta descriere a perisorilor urticanti:

Tipul I: -lungime aproximativa 0.2 – 0.6 milimetrii. Acesti perisori sunt caracterizati printr-un grup de ghimpi la baza (capatul functional) ce sunt orientati inapoi.
Acesti ghimpi inversati pot fi separate de setul principal de ghimpi de o portiune a axului perisorului neacoperita de ghimpi, dar aceasta nu este o regula. Axul este flexat si ghimpii principali, care formeaza unul sau doua randuri, sunt arajanti elicoidal. Inaintea ghimpilor principali, axul se ingusteaza spre un varf ascutit si prezinta “ace” foarte mici orientate inapoi.
Tipul II: - lungime aproximativa 0,5 -1,5 milimetrii. Acesti perisori sunt prezenti doar la anumiti membrii ai subfamiliei Aviculariine, in special la genul Avicularia. Axul este drept, forma sa amintind de o tigara, ascutit la ambele capete. Ghimpii sunt mici si la Avicularia surinamensis sunt compusi doar din “ace” prezente la capatul bazal. La Avicularia avicularia, insa, ghimpii sunt destul de mari si acopera tot axul cu exceptia portiunii sale distale.
Cea mai remarcabila insusire a perisorilor de tipul II, si una care ii diferentiaza drastic de restul perisorilor de pe corpul unui paianjen, este directia in care sunt aliniati ghimpii. La celelalte 3 tipuri de perisori, ghimpii se orienteaza spre exterior fata de corpul paianjenului. In schimb perisorii de tip II sunt asezati cu ghimpii spre corpul tarantulei. Punctul in care perisorul este atasat de tulpina, are aspectul unui mic por. Prin analogie cu perisorii reprezentantilor ordinului Lepidoptera (molii, fluturi etc.), se crede ca acest por duce in lumenul axului si ca astfel perisorii de tip II poseda o substanta chimica iritanta. Marimea ghimpilor si orientarea ciudata a perisorilor au contribuit la aceasta teorie. Totusi, sectionarea perisorilor a demonstrate ca lumenul se termina la o oarecare distanta de por si ca nu este conectat cu exteriorul, fapt ce face improbabila implicarea vreunei substante chimice in iritatia produsa.
Tipul III: - lungime aproximativa 0,3 – 1,2 milimetrii. Acesti perisorii lungi, drepti si cu axul drept au un varf ascutit si ghimpi pe cel putin jumatate din lungime. Exista o variatie considerabila nu doar in ceea ce priveste lungimea dar si in ceea ce priveste densitatea ghimpilor printre perisorii de tip III.
Tipul IV: - lungime aproximativa 0,06 – 0,2 milimetrii. Acesti perisori foarte mici, asemanatori cu o sageata sunt caracterizati in principal prin marime si par a fi tipici pentru genul Grammostola. Desi axul poate fi fie drept fie flexat, acestia seamana unul cu celalalt prin faptul ca au ghimpi doar in portiunea posterioara. Nu sunt cunoscute date despre efectele perisorilor urticanti de tip IV.
La speciile care poseda perisorii de mai multe tipuri se pare ca, cel putin la unele specii, tipurile diferite sunt impartite in zone distincte pe abdomenul paianjenului. Totusi, nu este clar daca toata speciile au perisorii atat de ordonati sau daca nu cumva la unele dintre ele perisorii sunt amestecati pe intreg abdomenul. Examinarea la microscop nu a reusit sa raspunda la aceasta intrebare, deoarece perisorii sunt foarte densi. Totusi, daca peretele abdominal este sectionat aranjamentul perisorilor pe tulpina devine vizibil.

Imagine

Textul este o traducere si reprezinta o parte din articolul:
“Cooke, J.A.L., V.D. Roth & F.M. Miller. 1972.
The urticating hairs of Theraphosidae spiders.
American Museum Novitates 2498: 1-43.”

– pe care il puteti downloada si voi de aici: http://www.mediafire.com/?kyzj4wd2l4o

Imaginea a fost preluata de aici:
© http://arachnophiliac.info/burrow/urticating.htm
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Informatii generale

Mesajde robertcarst » 05 Noi 2010, 14:42

Inca putin anatomie, aici o sa mai aduc completari.

Sistemul digestiv

Un tub digestive se extinde pe toata lungimea corpului paianjenului. In cefalotorace, tubul este mai larg si formeaza un asa zis stomac, care are rolul de a aspira hrana. Cand muschii stomacului se contracta, marimea stomacului creste. Asta conduce la tragerea hranei prin stomac in intestine. Sucurile din tubul digestiv descompun hrana lichida in molecule indeajuns de mici incat sa treaca prin peretii intestinului in sange. Hrana este apoi distribuita la toate partile corpului. Hrana este de asemenea aspirata prin stomac intr-un recesus numic caeca. Capacitatea de a depozita hrana in caeca ii permite paianjenului sa supravietuiasca pentru perioade lungi de timp, chiar mai mult de un an, fara mancare.

Sistemul nervos

Sistemul nervos central al unui paianjen este in cefalotorace. Acesta include encefalul, care este conectat la numeroase cellule nervoase grupate in asa numitii ganglioni. Filete nervoase de la encefal si ganglioni se distribuie in tot corpul paianjenului. Filetele nervoase duc informatiile provenite de la organele de simt la creier. Creierul raspunde apoi prin impulsuri nervoase pentru a controla activitatile corpului.

Imagine

Textul a fost preluat de aici: © http://www.greensmiths.com/spiders.htm
Imaginea a fost prealuata de aici: © http://arachnophiliac.info/burrow/anatomy.htm
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Informatii generale

Mesajde robertcarst » 03 Mar 2011, 12:06

Un filmulet destul de util pe care l-am gasit pe youtube.
Informatiile le gasiti in descriere, imaginile se schimba parca putin prea repede.

Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Informatii generale

Mesajde robertcarst » 28 Oct 2011, 14:57

Un articol despre un produs utilizat in medicina veterinara, despre care am auzit in ultima vreme.
Inca nu am apucat sa rasfoiesc tot articolul, dar il pun si aici pentru cei interesati:
http://www.jivs.net/jivs/dosya/2002.pdf

Later edit:
De prin articol: "The bitches of Group I (n=20) were treated with Tarrantula cubensis extract (Theranekron, 1:100 / D2, 1.0 mg/ml, Richter Pharma, Austria) which is a homeopathic medicine.". :oops:
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori