Niveluri de dificultate la tarantule

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Niveluri de dificultate la tarantule

Mesajde Corleone » 26 Mar 2010, 21:58

Incepatori
Brachypelma smithi
Grammostola aureostriata
Grammostola rosea

Medii
Acanthoscurria geniculata
Lasiodora parahybana
Nhandu chromatus
Psalmopoeus cambridgei

Avansati
Haplopelma lividum
Heteroscodra maculata
Megaphobema robustum
Poecilotheria ornata
Poecilotheria regalis
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 26 Mar 2010, 22:01

propun sa facem aici o lista cu nivelele de experienta in care s-ar incadra speciile de tarantule pe care le detinem. cei care au alte specii sau nu sunt de acord cu unde am pus unele specii sa posteze fara frica :lol:
eu am luat ca puncte de reper agresivitatea, viteza, perisorii urticanti.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 28 Mar 2010, 13:09

Incepatori

Lasiodora parahybana
Nhandu carapoensis
Avicularia sp. amazonica

Medii

Psalmopoeus cambridgei
Psalmopoeus irminia
Psalmopoeus reduncus
Psalmopoeus pulcher

Avansati

Heteroscodra maculata
Pterinochilus chordatus

Dupa parerea si experienta mea cu ele, cam asta ar fi incadrarea. Pe langa viteze, venin si perisori urticanti am luat in considerare si viteza de crestere, apetitul si coloritul animalelor. De aceea parahybana si amazonica sunt incadrate la incepatori, eu consider ca primele tarantule au rolul de a-l face pe detinator sa isi doreasca si mai multe, iar daca o tarantula arata si se poarta ca o piatra e greu sa te faca sa devii interesat si de alte specii.
Am incadrat speciile de Psalmopoeus la medii pentru temperament si viteza, iar cele ce se gasesc la avansati sunt acolo in special pentru ca sunt specii din Lumea Veche si implicit au un venin mai puternic si datorita temperamentului, riscul de a fi muscat de ele creste.
Asteptam si alte incadrari.
Ultima oară modificat 28 Mar 2010, 15:53 de către robertcarst, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 28 Mar 2010, 13:30

Incerc si eu cu animalele din colectia mea (dar voi fi subiectiv):

Incepator:
Acanthoscurria geniculata
Lasiodora difficilis
Avicularia metallica
Psalmopoeus irminia
Psalmopoeus reduncus
Ornithoctonus aureotibialis

Mediu:
Poecilotheria regalis
Poecilotheria ornata
Poecilotheria rufilata
Heteroscodra maculata
Tapinauchenius gigas

Avansat:
Lampropelma violaceopes
Stromatopelma calceatum

In afirmatii m-am bazat, bineinteles, pe experienta personala cu respectivele animale. De venin nu pot vorbi pentru ca nu am fost muscat. Perisori nu am primit in fata. Incadrarea se refera la dificultatea manipularii cand acest lucru este necesar si la viteza de reactie a indivizilor. De exemplu, indivizii speciilor din genul Poecilotheria nu prea petrec timp ascunsi, astfel incat va fi mult mai dificil de umblat la ei sau daca este necesar mutatul. La S. calceatum incerc activitati cat mai rare prin terariu, ca sa nu o scap prin casa. Indivizii stau foarte mult ascunsi si in general nu fac probleme, dar la cel mai mic semn de deranj nu o mai vezi. Acest lucru, combinat cu veninul relativ potent, face din calceatum un animal destul de dificil daca este scapat :D.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 28 Mar 2010, 13:39

mai oamenilor, pai eu am incercat sa fiu cat mai obiectiv, si voi sunteti subiectivi, of, of. in cazul asta as putea introduce la incepatori cambridgei, chromatus si geniculata fara nici o problema
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 28 Mar 2010, 13:41

Pai despre partea obiectiva tot s-a discutat si tot se discuta, si tot subiectiva ramane. Hai sa vedem cum isi privesc userii animalele din colectie. Nu e o idee buna? Bineinteles, cu argumentari unde este cazul.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 28 Mar 2010, 13:43

asa e. hai sa o facem asa :wink:
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Danut » 10 Apr 2010, 17:53

Personal nu recomand Geniculata incepatorilor. Este o tarantula mult mai puternica decat altele, datorita marimii la care ajunge, coltii pot produce mari neplaceri unui incepator care sta toata ziua cu mana in terariu. In general Geniculata infrunta pericolul, nu se retrage cum ar face de ex o Smithi.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde olarasu.marian » 10 Apr 2010, 19:50

Un incepator nu ar trebui sa stea cu mana in terariu, iar ce spui tu despre B. smithi nu se aplica mereu. B. smithi, desi este considerata o tarantula docila, este in acelasi timp si foarte sperioasa, ceea ce inseamna ca va arunca perisori iritanti de cele mai multe ori in loc sa muste, dar asta nu este o regula. Smithi-ul meu are prostul obicei de a ataca mai intai si sa fuga dupa. Desi nu consider ca este o reactie agresiva din partea ei, ci mai mult un reflex de a sari cat mai repede pe orice misca(mancare/gandaci), important este sa nu fim muscati.
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Danut » 11 Apr 2010, 02:07

Nimeni nu ar trebui sa stea toata ziua cu mana in terariu,un incepator ar fi insa tentat sa o faca,Cat despre cat de des ataca Smithi,eu vb din experienta personala.Era vb ca nu as recomanda Geniculata la incepatori,stii pana la urma mai bine iei perisori decat muscaturi.Sunt persoane care nu reactioneaza negativ la perisori (eu de ex nu am avut probleme cu asta) insa despre muscaturi nu putem spune acelasi lucru.
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 11 Apr 2010, 10:09

Parerea mea este ca in cazul geniculatei ar trebui avuta mai mult grija la perisori decat la muscatura. Da, intr-adevar, poate ajunge la o dimensiune considerabila si are coltii mari, dar efectul veninului este neglijabil. Deci, in afara de ranile mecanice locale provocate de colti, nu ramane nimic semnificativ.
In cazul perisorilor este alta problema. Multe persoane reactioneaza foarte urat la ei, ducand la alergii masive, nu foarte placute, pot provoca orbirea daca iti intra in ochi, iar daca sunt inhalati pot duce la probleme respiratorii (iar astea sunt cazuri documentate).
Oricum, ideal ar fi sa nu primesti nici una nici alta.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 11 Apr 2010, 15:38

am observat la B.smithi ca a devenit ceva mai defensiva (ma refer la perisori) cand am pus-o la caldura. cat timp a stat la loc mai rece (18-20ºC) nu reactiona in nici un fel, insa dupa ce a dat de cald a inceput sa arunce cu perisori.
id: alexfota91
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Danut » 14 Apr 2010, 10:38

B.Smithi provine dintr`un mediu arid,daca i`ai oferit ceva mai multa caldurica a inceput sa se simta in mediul ei,deci si mai activa.Si a mea a facut tot asa cand a stat o perioada langa calorifer,mai activa si mai artagoasa.Mai sa scrie cu,creta in terariu "te iubesc calorifer" :lol:
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde shakw0n » 15 Apr 2010, 00:20

Si eu am 2 B. smithi si daca as sti ca exista doar cele 2 exemplare din specia asta , nu las recomanda B. smithi incepatorilor.
Si toata lumea se mira cand aude ca am doua, nu una si sunt la fel de agresive ambele
Am sa incerc sa fac un filmulet intr-o zi
Mai am un B. auratum cam la 10cm care ori e bolnava, ori e cea mai "lesinata" tarantula pe care am vazut`o vreodata, mentionez ca o am de cand era second instar(daca era bolnava cred ca murea pana acum)
Si acum sa fac si eu o lista (experienta cu propriile tarantule)

Incepatori
A. avicularia
A. versicolor
B. auratum
B. boehmei
L. parahybana
G. rosea

Medii
B. vagans
C. cyaneopubescens
P. irminia

Avansati
O. aureotibialis
B. smithi (in cazul meu :)) )
Avatar utilizator
Marius
Pui
Pui
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2010, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Salut

Mesajde Marius » 15 Apr 2010, 11:57

Incepator:

acanthoscuria geniculata
brachypelma albopilosum

Mediu:
brachypelma vagans
psalmopoeus irminia
psalmopoeus cambrigei
avucularia amazonica
cyryopagopus schioedtei

Avansat:

cyclosternum fasciatum
poecilotheria fasciata
poecilotheria ornata
avicularia metallica
avicularia versicolor
lampropelma violaceopes
Vin zeii http://www.youtube.com/watch?v=uGq9Jme_PVs

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori