Cyclosternum fasciatum

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
psf92
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 30 Aug 2010, 02:01
Localitate: Arad
Nume: Pusa Florentin
Localitate: Arad

Cyclosternum fasciatum

Mesajde psf92 » 08 Ian 2011, 21:58

eu am o c fasciatum si vreau sa stiu cat mai multe despre aceasta specie. nu pot impartasi lucruri din propria experientza cu c fasciatum deoarece a mea este prea nebuna si nu prea cred ca asa e c fasciatum in mod general. murinusul e mic copil pe langa fasciatum. abea am putut sa ii iau exoscheletul (la 5min dupa ce naparlise) ca deja ma atacat. aceasta e nebuna mea :D :
Imagine Imagine
Imagine Imagine
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Cyclosternum fasciatum

Mesajde robertcarst » 11 Ian 2011, 13:27

Daca e atat de agresiva primul meu sfat ar fi sa o lasi in pace dupa naparlire. Din ceea ce ai povestit ma gandesc ca ar fi fost foarte usor pentru ea sa isi rupa proaspatul exoschelet sau vreun chelicer cand s-a aparat imediat dupa naparlire.
Din ce am mai citit despre aceasta specie, tind sa fie fosoriale (desi nu e o regula generala), in general sunt caracterizate ca fiind foarte rapide (unii spun ca aleg sa fuga, altii ca prefera sa avertizeze), au un ritm de crestere destul de rapid, ajung pana pe la vreo 12 centimetrii - fiind una din speciile cele mai mari ale genului. Au nevoie de temperaturi de 24-26 de grade, umiditate undeva pe la 70%. Deci nimic foarte diferit de alte specii din America de Sud. Dupa imperechere femela poate depune un sac care sa contina chiar si 800 de oua.
Ce e interesant e ca unii considera C. fasciatum din hobby a fi defapt Cyclosternum pentalore. Asta deoarece C. fasciatum sunt o specie originara din Costa Rica, iar in anii 80 exportul de paianjeni a fost interzis, de atunci s-au importat exemplare de C. pentalore din Guatemala si au fost vandute sub numele de Cyclosternum fasciatum. Din pacate nu am gasit imagini pe tema asta...
Oricum felicitari pentru tarantula, sunt o specie foarte misto. Mai asteptam poze cu ea.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
psf92
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 30 Aug 2010, 02:01
Localitate: Arad
Nume: Pusa Florentin
Localitate: Arad

Re: Cyclosternum fasciatum

Mesajde psf92 » 11 Ian 2011, 15:16

multumesc foarte mult de informatii, de mare ajutor :thumbup:
o sa mai pun poze dupa ce naparleste. ultima data a naparlit in 11.25.2010 iar din 12.30.2010 nu mai mananca nimic
Avatar utilizator
psf92
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 30 Aug 2010, 02:01
Localitate: Arad
Nume: Pusa Florentin
Localitate: Arad

Re: Cyclosternum fasciatum

Mesajde psf92 » 16 Apr 2011, 19:28

suntem in 16aprilie, si din 30decembrie tarantula nu a mai mancat nimic

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 56 vizitatori