Evadarea tarantulelor din terarii

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Evadarea tarantulelor din terarii

Mesajde Mihai Kovacs » 10 Ian 2011, 23:41

Sa va povestesc ce am patit cu B. Vagansul meu:) Azi noapte nu am putut nici cum sa adorm deoarece se auzea o galagie in camera da nu foarte tare da era ciudat.Avand in vedere ca am si 4 hamsteri pe care ii apuca mai ales noaptea sa se bata si una alta am crezut ca de la ei vine galagia m'am dus la cutia lor si i'am separat pe toti 4:) Mam pus linistit in pat iara auzeam aceeasi sunete. La tarantule nicicum nu m'am gandit deoarece is animale foarte silentioase nici nu mi'or dat de banuit da am zis sa merg sa ii vad.Si ce am gasit:)) surpriza Vagansul isi facea gaura in terariul din plastic cu clestii.Deci eu care credeam ca ei is folosesc coltii doar pentru hrana am facut uimitoarea descoperire ca le folosesc si pentru evadare.Chiar am ramas uimit dau dovada de inteligenta.Aproape a gaurit cat sa poata iesi de 1 zi si ceva se chinuie da gaura din terariu ii tot mai mare.De fapt este o cutie de plastic nu foarte groasa.Voi ati mai patit la fel?De o luna si ceva a devenit adult oare isi cauta cu disperare o femela?Sau cutia de la hamsteri este chiar langa tarantula oare aude galagia de la ei si doreste hrana? Daca stiti motivele sau aveti idei puteti sa le postati aici sau sunt curios daca ati avut probleme ciudate de genu cu tarantulele care vor sa evadeze si folosesc metode iesite din comun pentru asta:) Pun si niste poze sa vedeti :)Si acuma lucreaza in spatele meu:D
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Evadarea tarantulelor din terarii

Mesajde shakw0n » 11 Ian 2011, 00:05

Ce ti s-a intamplat tie e un nimic comparativ cu ce vei vedea in urmatorul clip
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Evadarea tarantulelor din terarii

Mesajde Mihai Kovacs » 11 Ian 2011, 00:19

Incredibil.Nu ma asteptam la asa ceva din partea unei tarantule:)) o stiut sa impinga acolo si dupaia sa mearga in partea opusa sa iasa:)App ce specie e cel din video ?
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Evadarea tarantulelor din terarii

Mesajde shakw0n » 11 Ian 2011, 00:37

Brachypelma smithi
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Evadarea tarantulelor din terarii

Mesajde robertcarst » 11 Ian 2011, 15:46

Eu zic ca baiatul tau incearca sa scape ca sa isi gaseasca o femela. Vezi poate poti este cineva pe forum cu o femela adulta si il poti ajuta. :thumbup:
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Evadarea tarantulelor din terarii

Mesajde Mihai Kovacs » 12 Ian 2011, 00:08

Urmeaza sa ii cumpar si pereche.Am facut comanda acum ceva vreme din Ungaria prin cineva da mi'a spus ca nu a gasit numa putine care erau deja batrane.cand voi avea bani ii cumpar femela:)
Avatar utilizator
psf92
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 30 Aug 2010, 02:01
Localitate: Arad
Nume: Pusa Florentin
Localitate: Arad

Re: Evadarea tarantulelor din terarii

Mesajde psf92 » 26 Ian 2011, 19:02

si mie mia scapat fasciata din terariu, dupa aceea am gasito, apoi dupa ce miam luat un nou terariu si am vrut sa omut iar nu a mai fost :oops: ... dupa cateva minute de cautari am gasito in spatele unor carti din biblioteca. acum am inchiso bine de tot, nici sa moara nu mai iesede acolo :voodoo:
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Evadarea tarantulelor din terarii

Mesajde shakw0n » 26 Ian 2011, 22:41

Au avut loc si la mine cateva tentative de evadari din partea catorva brachypelme
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 42 vizitatori