Naparlirea tarantulelor

Toate speciile din Familia Theraphosidae cu toate subfamiliile.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Naparlirea

Mesajde robertcarst » 25 Mar 2011, 16:07

Naparlirea

© http://www.beccastarantulas.com/tarantu ... olting.htm

Naparlirea – se refera la inlocuirea periodica a exoscheletului de catre tarantule. Fiind nevertebrate, acestea poseda un exoschelet ce le acopera exteriorul corpului. Pentru a putea creste, ele trebuie sa il inlocuiasca. Asta se intampla prin formarea unui nou exoschelet sub cel vechi. La naparlire exuviumul vechi este schimbat cu unul nou, mai incapator.

Multe tarantule adulte naparlesc o data la 1-2 ani. Tarantulele tinere vor naparli mai frecvent, de cateva ori pe an.
Masculii vor naparli pana la naparlirea de maturitate. Dupa aceasta, in mod normal, ei nu mai naparlesc. Femelele vor continua sa naparleasca si dupa ce devin adulte.

Naparlirea de adult la masculi inseamna naparlirea la care acestia devin maturi sexual. Chiar si pentru un incepator este foarte usor sa identifice aceste naparliri deoarece masculul trece prin modificari anatomice.

Cateva dintre semnele ce trebuiesc urmarite pentru a determina ca tarantula este in perioada de pre-naparlire. Pot aparea toate, o combinatie intre ele sau doar unul dintre semne:
-tarantula refuza hrana
-pare letargica
-are dificultati in a se catara pe peretii terariului
-pielea de pe abdomen se innegreste ( situatie mai usor observabila la tarantulele din Lumea Noua, care aruncand cu perisori urticanti ajung sa aiba pete goale pe abdomen – pielea devenind vizibila.)

Imagine


Procesul de naparlire are o durata foarte variabila, de la mai putin de o ora pana la peste 12 ore. Este important ca in acest timp paianjenul sa nu fie deranjat.

Cand o tarantula este gata sa naparleasca, in mod normal aceasta isi va face un “covoras” de panza. Se va aseza pe acesta cu partea ventrala in sus. Dupa o perioada cefalotoracele si abdomenul se vor deschide si tarantula va incepe sa se se desprinda de fostul exoschelet. Sunt vizibile miscari usoare, in timp ce animalul isi flexeaza picioarele. Ciclul flexat, odihnit, flexat va continua pana cand picioarele au iesit complet din exuviu. Dupa desprinderea completa, acesta va fi dat la o parte, iar tarantula va ramane pe spate, odihnindu-se si recapatandu-si puterea. Si acum poate uneori sa isi flexeze picioarele. Dupa ceva timp, se va intoarce in pozitie normala, timp de cateva zile va continua sa se intinda in noul exoschelet.

-pasul unu: cefalotoracele si abdomenul se deschid si tarantula incepe sa se desprinda de fostul exoschelet.
Imagine

-pasul doi: picioarele sunt flexate pentru a indeprata fostul exoschelet
Imagine

-pasul trei: exoscheletul vechi este aproape indepartat
Imagine

-pasul patru: exascheletul este indeprtat complet
Imagine

-pasul cinci: tarantula este pe spate pentru o perioada, odihnindu-se dupa naparlire.
Imagine


-pasul sase: proaspat naparlita. Pe masura ce exocheletul i se intareste tarantula continua sa il intinda.
Imagine


Dupa naparlire tarantula nu va fi capabila sa manance pana cand chelicerele nu i se vor fi intarit. Pentru puii de tarantula procesul dureaza 4-6 zile. Pentru tarantule adulte poate dura intre 1-3 saptamani in functie de specie si de dimensiunile paianjenului. Dupa ce aceasta perioada trece puteti sa ii oferiti hrana. Daca tarantula nu mananca, se recomanda ca hrana sa fie indepartata.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Naparlirea tarantulelor

Mesajde shakw0n » 25 Mar 2011, 18:49

Bine prezentat procesul de naparlire. :thumbup:
As avea totusi rugamintea ca data viitoare cand mai folosesti poze pt articole sau informatii sa fie puse poze facute de noi, sau de utilizatorii forumului.
De exemplu la articolul anterior, cred ca daca ne bateam putin capul gaseam poze chiar bune si puteam pune si sigla noastra pe ele.
Sper sa intelegi la ce ma refer. ;)
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Naparlirea tarantulelor

Mesajde robertcarst » 26 Mar 2011, 19:53

Sigur inteleg ce zici. Doar ca am primit acceptul sa traduc articolul asta, si cea care l-a scris a vrut un link cu el in romana, si atunci am zis ca pun si pozele originale.
Oricum aveam de gand sa adaug niste poze cu tarantulele mele.

S-a notat next time il facem cu pozele noastre. :beer:
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
umdt
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 23 Mai 2011, 17:06
Nume: Ungur Marius

Re: Naparlirea tarantulelor

Mesajde umdt » 23 Mai 2011, 17:11

salut!...am si eu un B.Smithi si nu a mancat de vreo 4-5 luni si nici nu a naparlit in intervalu asta.....ce sa fac???oare de ce nu mananca??
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Naparlirea tarantulelor

Mesajde shakw0n » 23 Mai 2011, 19:23

Ce dimensiuni are? O poza ceva?
Am si eu un smithi care a stat peste 3 luni fara sa manance si intr-un final a naparlit iar dupa naparlire a mai stat 3 sapt fara hrana, deci se mai intampla.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
umdt
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 23 Mai 2011, 17:06
Nume: Ungur Marius

Re: Naparlirea tarantulelor

Mesajde umdt » 24 Mai 2011, 12:59

Nush ce dimensiune are k nu am masurat-o:D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
umdt
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 23 Mai 2011, 17:06
Nume: Ungur Marius

Re: Naparlirea tarantulelor

Mesajde umdt » 24 Mai 2011, 13:01

Inca o poza
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
umdt
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 23 Mai 2011, 17:06
Nume: Ungur Marius

Re: Naparlirea tarantulelor

Mesajde umdt » 24 Mai 2011, 13:02

Si mai am o intrebare eu deobicei ii ud pamantul.....ii bine dak il ud??
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Naparlirea tarantulelor

Mesajde Chuckie » 24 Mai 2011, 13:05

Da, trebuie sa aiba ceva umiditate, dar nu uda in exces si mai ales nu uda tot substratul. Doar intr-un colt, sau jumatate...
Cei cu tarantule cred ca iti pot spune mai multe.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Naparlirea tarantulelor

Mesajde robertcarst » 24 Mai 2011, 13:35

Nu pare sa aiba nimic special tarantula ta, probabil a intrat in premolt sau pur si simplu refuza sa manance. Substratul e umezit bine dupa cum se vede in poze, poti sa il mentii asa linistit. Ai doar grija ca peretii terariului sa nu fie prea inalti,fiind o specie terestra acest lucru este contraindicat.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Naparlirea tarantulelor

Mesajde shakw0n » 24 Mai 2011, 17:01

Ce ii oferi ca hrana?
Eu as cauta totusi o cutie mai spatioasa ca sincer imi pare cam inghesuita acolo si o ascunzatoare ar fi ideala.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
umdt
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 23 Mai 2011, 17:06
Nume: Ungur Marius

Re: Naparlirea tarantulelor

Mesajde umdt » 24 Mai 2011, 22:43

Hrana am:blatta lateralis si blaptica dubia......dar dubia niciodata nu a mancat.........si astazi am mutat-o in ceva mai mare o sa pun maine poze sa vezi dak ii bine in ce am mutat-o

Înapoi la “Tarantule”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori