boli transmise de la soarecii de laborator la om

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
bogdan_kaa
Pui
Pui
Mesaje: 46
Membru din: 12 Feb 2011, 14:58
Nume: bogdan
Localitate: giurgiu

boli transmise de la soarecii de laborator la om

Mesajde bogdan_kaa » 26 Aug 2011, 17:49

salutare! am o crescatorie de soareci si asa cum stiti trebuie facut curat cam la 3-4 zile la ei, altfel nici in magazie nu mai poti sta de miros. problema mea nu ar fi neaparat mirosul ci...bolile.
exista sansa sa ne imbolnavim? facand curatenie intram in contact direct cu fecalele si urina lor. mie-mi e destul de nasol si cand ma aplec asupra terariului in care stau ei, am impresia ca nici nu ar trebui sa miros aerul lor. cineva mi-a spus ca face curat la ei cu manusi de unica folosinta si masca chirurgicala pe fata. exagereaza?
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: boli transmise de la soarecii de laborator la om

Mesajde Corleone » 26 Aug 2011, 18:45

da, exagereaza. daca la astea face curat cu manunsi cirurgicale, ma intreb daca mananca paine si bea bere, ca se stie ca sunt cele mai murdare alimente :thumbup:
id: alexfota91
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boli transmise de la soarecii de laborator la om

Mesajde roxycaramel » 26 Aug 2011, 18:50

inteleg partea cu manusile, dar nu inteleg faza cu masca:|
Exagereaza destul de mult, avand in vedere ca sobolanii nu sunt animale murdare(asa cum cred multi)
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boli transmise de la soarecii de laborator la om

Mesajde Chuckie » 26 Aug 2011, 20:08

Boli poate transmite teoretic orice animal. Dar mai ales animalele salbatice. Un sobolan sau soarece care mananca de prin tomberoane nu e acelasi lucru cu unul crescut in captivitate de generatii. Foarte bine poti lua o boala de pe bara autobuzului si e chiar mai periculos decat daca bagi mana in caca de sobolan. Sunt curios daca il cunoastem pe idiotul care ti-a spus tie prostiile astea. Am eu o mica banuiala.. :D
La fel de bine cand mangai cainele sau pisica poti lua boli, sau de la orice animal sau prieten... Sau cum ti s-a spus mai sus, painea sau orice alt aliment pe care se pune mana. Si din nefericire traim in tara in care vanzatorul se scarpina in diferite locuri dupa care iti paseaza tie painea...
bogdan_kaa
Pui
Pui
Mesaje: 46
Membru din: 12 Feb 2011, 14:58
Nume: bogdan
Localitate: giurgiu

Re: boli transmise de la soarecii de laborator la om

Mesajde bogdan_kaa » 26 Aug 2011, 20:17

chuckie, cred ca stii de cine e vorba dar eu sunt un domn. deci... :silent:
masca zice sa o folosim pentru a nu respira aerul din acvariile unde-i tinem. mie mi-ar fi greu si la partea cu manusile, umblu ff des prin acvariile lor si m-ar scoate la faliment :lol:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boli transmise de la soarecii de laborator la om

Mesajde Chuckie » 26 Aug 2011, 20:23

In teorie orice iti poate transmite boli, dar in practica sunt rare cazurile. Chiar si de la reptile se pot lua boli. Ai aici un articol:




In practica studiile facute de americani au dus la concluzia ca incidenta imbolnavirilor de la reptilele de companie e extrem de mica si chiar si din acel procent 95% sunt boli luate de la testoase acvatice tinute in conditii necorespunzatoare de igiena. Scrie in articol mai amanuntit.

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori