Paketel aka Laurentiu Niculae

Parerea voastra despre vanzatorii / cumparatorii de animale de la noi. Forum nerecomandat copiilor. Aceste pagini pot contine injuraturi si expresii vulgare.
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Paketel

Mesajde paketel » 03 Oct 2011, 11:31

Sa o iau pe rand pt ca sunt multe comentarii si pareri inutile...
@ Elmo:Sarpele a fost la mine aproape 2 luni in care a mancat,a naparlit si a stat fara probleme.Imi asum responsabilitatea greselii neobservarii acarienilor,dar dupa cum am vorbit la telefon ti-am zis ca te ajut cum sa rezolvi problema!Problema respiratorie in nici un caz!Oare tu cum ti-ai dat seama?Ai urmat cumva vreo scoala veterinara?Muci la nas?Pai daca ar fi sa ne luam dupa judecata ca am animale cu pb,atunci ar trebui ca si celelalte sa fie la fel de bolnave,pline de acarieni sau muci la nas...Poate ar trebui sa te intrebi,inainte de a deschide un asemenea subiect si sa ma catalogezi in vreun fel,de modul cum am grija de animale sau cata atentie le ofer...Sau cumva ai uitat ca mi-ai dat un Leopard care nu manca,deabia mergea si cu o lipsa extraordinara de calciu,care acum este 100% sanatos...Uimitor...

@Vali: Sunt foarte curios ce pustan am tepuit eu cu 1 leu...o gluma mai proasta ca asta nu am vazut...Problema cu sobolanii nu inteleg de ce e atat de uimitoare.Te-am intrebat daca poti face ceva in privinta asta,am stabilit de comun acord cum sa o rezolvam si cam atat!Nu te-a obligat nimeni sa faci nimic!Nu cred ca faceai tu avere cu diferenta de bani...asa ca nu vad care a fost problema in a ma ajuta cu ceva!In nici un caz nu m-am exprimat ca "frateeeee sfaturile costa bani!".Am incercat sa il invat pe respectivul pusti cum si ce sa faca,pana la o limita.Oare ce povesti ca sunt tare curios.Nu de alta dar toata lumea inventeaza , stie sau aude povesti despre restull...Inca ceva.Nu imi critica felul in care vorbesc pt ca nici eu nu il critic pe al tau mai ales ca nu e unul la cele mai ridicate standarde!

@alex_snake_gunit: Mai usurel cu catalogarile de genul ala ca nu suntem cunoscuti sau prieteni sa ne permitem.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde Chuckie » 03 Oct 2011, 11:41

Tupeul cu care te comporti de cand te cunosc nu te ajuta cu nimic. Sper din tot sufletul ca oamenii de care am spus sa o spuna si singuri. Dar le e jena cum mi-a fost si mie pana acum, dar mie mi-a cam ajuns sa imi fie jena pentru nesimtirea altora. Cred ca stii foarte bine cine sunt cei de care spun, eu nu le-am dat numele, daca or sa vrea or sa spuna singuri. Toate fazele sunt 100% adevarate, nu ma hazardez sa inventez povesti despre nimeni. Eu inteleg ca e criza si ca va e foame dar pastrati dracu' o limita umana in comportamentul cu ceilalti. Ca si altii la randul lor v-au ajutat candva.
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Paketel

Mesajde paketel » 03 Oct 2011, 12:08

Astept cu nerabdare sa vad si eu acele persoane iesind la rampa.Cat despre foame...sunt multe de zis,asa e!

Da Vali combinatiile nu iti plac,decat cele care iti convin.Iti aduci aminte ca te intrebam daca vrei sa facem una din combinatiile mele legata de king snake-ul tau albino!Evident nu ti-a convenit,dar nu ai avut bunul simt sa vorbesti civilizat,ci ai inceput sa injuri...etc... Dar la o saptamana dupa ai vrut o alta "combiantie" de a mea!Cea in care te rugasem sa imi sexezi toti serpii.Nu cereai bani pt asta,deci nu era serviciu platit!Am fost cu bun simt si am zis sa nu faci drumul degeaba si sa fac ceva in sensul acesta!A fost bine sa combin contra serviciului asta 700 de mealworms,nu?...
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde BogdanFarm » 03 Oct 2011, 17:01

Paketel, cred ca am dreptul sa fiu putin suparat din cauza acarienilor alora... sa imi pun toate animalele in carantina cat curat cu insecticid toate terariile nu era planul meu pt saptamana asta...
Cat despre gecko, ti'am dat femela adulta tremper albino sanatoasa pt 90 lei+ 2 soareci albi si masculul ti l'am donat, tu l'ai vrut, puteam si sa il pastrez dar tu ai vrut sa ti'l dau. Si la mine a stat fara probleme, a si mancat, e posibil sa nu fi fost bolnav cat era la tine, e posibil ca acarienii sa fie cauza bolii sau stresul... si nu eu l'am diagnosticat, ci niste oameni care chiar stiu ce vorbesc.
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Paketel

Mesajde paketel » 03 Oct 2011, 18:12

Da din pacate asa e, va trebui sa iti pierzi timpul din cauza greselii mele... Cat despre gecko mascul, NU ITI REPROSEZ NIMIC, CI DOAR SUBLINIEZ FAPTUL CA NU SUNT NEGLIJENT CU ANIMALELE CUM AI SUGERAT LA INCEPUTUL TOPICULUI, din contra!
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde BogdanFarm » 03 Oct 2011, 19:41

Am fost cu sarpele la veterinar....

Probleme:
-paraziti externi
-infectie pulmonara
-stomatita
-este foarteeee nedezvoltat, are o varsta destul de inaintata (veterinarul zice ca ar putea avea si 1-2 ani, nu stiu daca e adevarat)

Concluzia: a fost tinut in conditii foarte proaste, foarte prost hranit, si asta pentru muuuuult timp, mult mai mult de 1 saptamana (de cand il am eu).

Tratament:
-power feeding (un soarece la 3-4 zile)
-in fiecare soricel injectate niste medicamente


Deci... chiar am fost un idiot luand acest sarpe, dar la cati pitoni regali mai vasusem eu pana atunci... credeam ca e ok.
Paketel, chiar ai avut mare grija de el.... :thumbdown: .
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde Chuckie » 03 Oct 2011, 20:32

paketel scrie:Astept cu nerabdare sa vad si eu acele persoane iesind la rampa.Cat despre foame...sunt multe de zis,asa e!

Da Vali combinatiile nu iti plac,decat cele care iti convin.Iti aduci aminte ca te intrebam daca vrei sa facem una din combinatiile mele legata de king snake-ul tau albino!Evident nu ti-a convenit,dar nu ai avut bunul simt sa vorbesti civilizat,ci ai inceput sa injuri...etc... Dar la o saptamana dupa ai vrut o alta "combiantie" de a mea!Cea in care te rugasem sa imi sexezi toti serpii.Nu cereai bani pt asta,deci nu era serviciu platit!Am fost cu bun simt si am zis sa nu faci drumul degeaba si sa fac ceva in sensul acesta!A fost bine sa combin contra serviciului asta 700 de mealworms,nu?...


Hai sa o luam corect cronologic (adica in ordinea trecerii timpului, pe intelesul tau). Daca nu cumva calatoresti in timp fara problemele pe care le intampinam noi, ceilalti in acest gen de calatorie, am venit la tine sa iti sexez serpii acum doua luni, pe cand, combinatia aia a ta desteapta "cu kingsnake-ul" are mai putin de o luna. Eu am vrut sa iti cumpar mealwormsii dar tu ai zis ca mi-i dai de la tine pentru faptul ca vin pana la mama dracului sa ti-i sexez. Si ia hai sa o luam corect. Imi pierd pentru tine jumatate de zi ca stai departe si ajung foarte greu acolo, deci ma deplasez pana la tine acasa, iti sexez serpii, cu ocazia asta afli si tu ca sunt masculi, ca altfel asteptai sa ti se imperecheze poponarii o vesnicie, cheltui bani pe drum, adica 9 lei cat ma costa sa ajung la tine si inapoi, si eventual vroiai sa te platesc eu ca am venit la tine acasa ca sa iti sexez serpii. Asa erai multumit? Pai de ce nu ai spus ma? Dadeam si o bere pentru efortul pe care mi-ai permis sa il fac in onoarea ta. Si nu au fost 700 ci doar 500 de mealworms. Daca tot ai plusat acum cu inca 200 (din burtica ta incapatoare de culturist) iti recomand cu caldura niste meditatii la aritmetica elementara. Viermi pe care eu am vrut sa ti-i platesc dar tu ai spus ca mi-i dai contra serviciului facut. Deci, care ar fi pomana pe care mi-ai facut-o tu mie? Faptul ca am venit sa iti sexez serpii, pierzand niste bani pentru drum si pierzand cateva ore utile din viata mea? Cum era sa te las sa tii pentru imperecheat armata de masculi pe care o detineai?

Cat despre combinatia cu femela de kingsnake albino, cand ti-am spus ca un pui e 70 euro ai avut tupeul sa urli la mine "hai frate tu o iei moca si vrei o gramada de bani pe ea?". Si te mai intrebi de ce m-am enervat si am inceput sa te fac "calic, sarac, mocangiu" si altele? Nu te-am injurat deloc, astea au fost apelativele si hai, recunoaste ca te caracterizeaza perfect. Adu-ti aminte cand ma sunai zilnic si te plangeai ca "tu chiar stai in banii aia" (acei 50 lei pe care ti i-am dat inapoi pe sobolani, "combinatie" pe care am acceptat sa o fac din rusine, mi-a fost pur si simplu rusine sa iti zic in fata ca asa ceva nu se face). Esti genial omule... Pai in primul rand sarpele e doar in custodie la mine, in caz ca vreau sa il tin il tin, scot pui, ii vand, treaba mea. In caz ca il vand omul vrea banii pe el, suma din care imi revine si mie o parte pentru timpul, curentul si hrana consumate cu animalul. Tu ai vrea sa iti dau "moca" sau "la combinatie" animalul altcuiva? Nu crezi ca tot tu esti magarul aici?

Dar combinatia cand vroiai sa imi dai cornsnake pe boa cum e? Eu prostul si tu hotul? Acum de curand, dupa targul de la Hamm.

Daca tot se pot da animalele inapoi de ce nu iei inapoi pitonul de la Elmo si ii dai banii? Asa ar fi corect de data asta... Pentru ca i-ai dat cu buna stiinta un animal bolnav doar ca sa mai scoti niste bani pacalind un copil. Asta ce e? Comert cinstit? Ia fa si tu ce am facut eu cu tine. Iti aduce pitonul inapoi si ii dai banii. :thumbdown:
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Paketel

Mesajde alex_snake_gunit » 03 Oct 2011, 21:16

alex_snake_gunit scrie: Mai usurel cu catalogarile de genul ala ca nu suntem cunoscuti sau prieteni sa ne permitem.



Acum nu ma mai cunosti dar cand ma intrebai pe forum cum sa faci decoruri, chestii,trestii? Ma cunosteai? Si nu numai pe mine ...

Nu ii suport pe aia care azi ma intreaba cum sa faca un terariu, decor sau eu stiu ce si peste o saptamana fac ei terarii si se fac mari selleri... :lol: :lol:
Si cand se intampla asa ceva e clar ca li se rupe lor de toata teraristica si e doar FOAME :lol:

Asta-i pt. toti care se incadreaza aici.
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde roxycaramel » 04 Oct 2011, 17:00

Scuzati ca ma bag :catfight: dar,

@paketel: Nu avea cum sa ia sarpele acarieni de la elmo....nu are logica...de foame bine poate are toane. Dar infectia respiratorie? Nici aia nu avea cum s-o ia de cand e la elmo. Pe scurt...ai fraierit un om, ca sa scapi de animalul bolnav si sa mai castigi niste bani.

@elmo: E si vina ta ca nu te-ai uitat atent la sarpe cand l-ai luat...dar asta nu inseamna ca paketel nu te-a fraierit...
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Paketel

Mesajde paketel » 04 Oct 2011, 23:09

@ vali: corect!le-am inversat ca si intamplari!dar asta nu sterge cuvintele pe care atat de frumos le articulezi cand ai nervi.cat despre batutul dumului iar te contrazic!sau ai uitat ca tu spuneai ca te duci la amicul tau cu duba(asta ca sa nu ii patez numele cu o discutie stupida) si ca ti-a fost usor sa treci pe la mine.si oricum daca nu ai fi trecut pe la el si daca nu ai fi sexat serpii tot ar fi trebuit sa cheltui fabuoasa suma de 9 lei si sa pierzi jumatate de zi pt a ajunge sa iti iei viermii.sa nu uitam totusi ca infloritul nu isi are locul aici!nu am zis niciodata ca daca l-ai luat moca sa mi-l dai mie pe degeaba.ci fraza mea a sunat asa:daca tot il ai moca si nu stii ce faci cu ea,hai sa facem schimb cu cornul meu.dupa care au urmat cuvintele "dulci" si evident inchiderea telefonului de catre mine.""Hai sa o luam corect cronologic (adica in ordinea trecerii timpului, pe intelesul tau). Daca nu cumva calatoresti in timp fara problemele pe care le intampinam noi, ceilalti in acest gen de calatorie"",adu-ti aminte ca planurile tale de a face si de a vinde pui mi le-ai spus, la ceva timp dupa ce iti propusesem combinatia(cam10 zile),cand eram in microbuz si plecam din oras la prietena mea!Ramnicu Sarat iti spune ceva?

@alex: una e sa intrebi un om despre cum se fac anumite lucruri(adica sa ceri sfaturi) si alta e sa crezi ca ti se cuvine sa adresezi apelative cuiva.oare cat de greu e sa observi diferenta?

@roxy:nu are logica sa fi luat acarieni de la el.bun.atunci daca sustii asta,argumenteaza-ti afirmatia!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde Chuckie » 04 Oct 2011, 23:19

Ti-am zis ca vin la tine si daca tot vin la tine ma duc si pe la Sorin. Nu invers. Chestia nu era suma de 9 lei, era doar un exemplu. De ce mi-as pierde pentru tine cateva ore utile? Daca tot imi scoti ochii pentru o mana de mealworms, poate si timpul meu costa bani cum costa si "sfaturile tale". Si pana la urma oricum ai incerca sa o intorci ai facut o multime de faze de rahat si tot tu esti ala tare in gura. Cat despre ce ti-am zis la telefon, " ba, saracilor, calicilor", cu ce am gresit?! Erau doar apelative generale, referitoare la persoanele cu un comportament de hiena in relatiile cu posibilii cumparatori. Cat despre ce "articulez" eu cand am nervi, care e problema? Ma superi, te injur. Din pacate atunci nu te-am injurat, doar apelativele mai sus enumerate, dar pot sa te sun si sa te fac albie de porci oricand. O meriti cu prisosinta. Faptul ca am vorbit cu tine nu stiu cu ce te salveaza dintr-o situatie de rahat. Am vorbit cu tine cum vorbesc si cu altii care m-au injurat si mi-au adresat magarii mai mari decat ce ti-am zis eu la telefon. Si stiai de situatia cu animalele in custodie dinainte sa le aduc acasa, dar ai incercat cu mine inca o "combinatie" de a ta. Hai mai bine sa vorbim despre pitonul cu care ai pacalit un copil de 13-14 ani sau cat o avea. Ce zici? Daca pe tine nu te-a lasat maica-ta cu trei sobolani in casa si mi i-ai adus cu tupeu dupa o luna cerand banii inapoi, uite nici pe el nu il lasa mama lui cu un piton muribund (iar la el e de inteles ca nu il lasa maica-sa), ia-ti stimabile pitonul si da-i banii inapoi copilului. Demonstreaza-ne cat esti tu de cinstit...
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde BogdanFarm » 12 Oct 2011, 19:06

A murit sarpele. L'am gasit rasucit intr'o pozitie ciudata.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde snakefishmike » 12 Oct 2011, 19:45

Mda! Ce ar mai fi de spus in asemenea situatii?!?
Pacat. Stiu ca in clipele astea niciun cuvant nu-ti alina suferinta.
R.I.P.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Paketel

Mesajde alex_snake_gunit » 13 Oct 2011, 22:33

daca paketel nu iti da banii inapoi ,propun un ban pt totdeauna pt el
sa nu mai vorbim despre reclama care am sa o fac pe toate forumurile:)
Amin
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Paketel

Mesajde paketel » 14 Oct 2011, 18:05

O sa dau un raspuns final!
Am sa fac o lista cu argumente "de ce ar trebui sa il dau inapoi" si "de ce nu".

1.De ce ar trebui sa il dau inapoi:
-pt ca exista sansa ca acel animal sa fi fost bolnav dinainte de a ajunge la el
-pt ca moral o parte din mine crede ca asa e corect

2.De ce nu ar trebui sa il dau inapoi:
-pt ca nimic nu imi poate dovedi 100% ca a plecat bolnav de la mine
-pt ca nu mi se poate dovedi ca el a tinut animalul in terariu nou,substrat nou,conditii bune
-pt ca nu cred ca dintr-o simpla privire un doctor poate spune tot ce are respectivul animal(stomatita-care duce la mouth rot deci implicit la bale…lucru care s-ar fi observat si la cea mai simpla manipulare;probleme respiratorii si faptul ca are 2 ani)
-pt ca nu se poate dovedi ca 1 ml din respectivul antibiotic cu care a fost tratat nu i-a fost fatal
-pt ca nimeni nu da garantie in astfel de cazuri(asta doar daca sunt reprodusi de vanzator)
-pt ca Elmo nu a avut bunul simt sa rezolve pb asta in particular,ci a facut un mare tam-tam din asta(nu zic asta pt ca vroiam sa ascund cele intamplate,ci pt ca asa ar fi fost corect sa faca si dupa, daca se lovea de un refuz,sa imi faca reclama proasta)
-pt ca toti care cumpara animale din ungaria NU PRIMESC GARANTIE!EU DE CE AS DA?voi dati? Daca voua va moare la 1 sapt animalul din Ungaria,va duceti dupa crescator sa va dea banii inapoi sau sa va schimbe animalu?Nu!De ce?Ca va costa prea mult drumul,deci din punct de vedere al rentabilitatii ati plati de cateva ori mai mult pe respectivul animal.Asa ca se prefera sa se tina ascuns acest lucru,deci sa va consolati cu ideea.El de ce sa nu faca asa?Pt ca sunt aproape si ii convine….
-pt lipsa de respect cu care s-a vorbit despre acest subiect!asta e o comunitate si parca trebuia sa fim oameni si sa ne intelegem de vorba buna,nu sa sarim ca niste sacali la gatul altora pt X motive,fara in prealabil a avea o discutie civilizata!

Deci concluza finala: Imi pare rau Elmo,dar lucrurile raman la stadiul asta!

O zii buna!

Înapoi la “Feedback”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori