Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Salamandra, Triturus, Cynops si alte specii.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde olarasu.marian » 20 Oct 2011, 21:12

In urma cu vreo 2 luni, in timp ce vizitam Hornbach-ul din Berceni am vazut aceasta creatura ciudata, intr-un acvariu de 20l, impreuna cu o duzina de tritoni. Sarmanul avea un picior lipsa si branhiile mancate. Las pozele sa vorbeasca de la sine.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde robertcarst » 20 Oct 2011, 21:18

In sfarsit... :bliss:
Am tot auzit povesti de axolotl-ul tau, abia asteptam sa il vad.
Este un episod din "Nick Baker's Weird Creatures" cu ei in prim plan si chestia asta: " Larvae of this species fail to undergo metamorphosis, so the adults remain aquatic and gilled.", pe mine unul m-a impresionat. Plus capacitatea de a regenera membre lipsa...

Foarte misto animal, sper sa il ai mult timp e aici inainte.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde olarasu.marian » 20 Oct 2011, 21:33

Asa e, datorita lipsei de iod din mediul natural aceste animale nu reusesc sa se metamorfozeze complet. In conditii de laborator se poate induce matamorfoza fortat.
Sunt niste animale foarte interesante. Din pacate sunt cam pretentioase cand vine vara in bucuresti, avand in vedere ca temperatura optima este de 15-18C. Eu am avut congelatorul plin de sticle cu apa pe care le bagam in acvariu(cate 2 o data) pentru a raci apa. Cam complicata abordarea cand acestea trebuiesc schimbate la 2 ore.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde vic » 22 Oct 2011, 11:22

Salut, Marian!

Nu cred ca lipsa iodului este problema, este un caz clar de neotenie. Lipsa de iod- sunt cunoscute cazurile de gusi la primii americani din nordul preeriilor centrale. De vina ar fi fost mai degraba alimentatia albilor, mai ales intr-un climat cu iarna aspra, unde sortimentul de hrana era redus si exclusiv gatit, nu crud, fiindca indienii (consumatori de pemmikan si fructe uscate peste iarna) nu aveau probleme. Totusi, salamandrele de acolo nu sunt neotenice. Nici macar vreo populatie izolata nu are tendinte spre asa ceva.
Cine stie ce avantaje le aduce aceasta strategie, ca specie, nu stiu. Cert e ca sunt mai multe specii de Ambystoma in Mexic, si macar una e tot neotenica, dar majoritatea isi termina metamorfoza- cu toata (posibila) lipsa de iod. Poate stabilitatea straveche a parametrilor habitatelor a permis o speciatie asa bogata a acestui gen- la fel ca la Xiphophorus- si neotenia chiar are sens in unele habitate.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde olarasu.marian » 22 Oct 2011, 15:08

Asa e vic, este vorba de neotonie si aceasta poate fi cauzata de lipsa de iod din mediul natural sau de o mutatie genetica. Iodul este un element important pentru producerea tiroxinei, un hormon iodat care afecteaza metabolismul general si ajuta la crestere si dezvoltare. De asemenea temperaturile foarte joase pot inhiba producerea acestor hormoni dezvoltand astfel neotonia.
In cazul acestor amfibieni neotonia este transmisa genetic. In conditii de laborator specimenele tratate cu hormoni se vor metamorfoza, iar in unele cazuri rare, se vor metamorfoza spontan fara interventia omului.

Merci de informatie vic, e foarte interesant ce spui tu acolo. Motivul pentru care aceste animale s-au dezvoltat astfel este propus dezbaterii de mult timp.
Din pacate neotonia nu prea are sens in cazul acestor amfibieni avand in vedere faptul ca nu au mai ramas decat canalele din cale 2 lacuri in care traiau. Ambystoma mexicanum este o specie pe cale de disparitie, desi se inmulteste cu usurinta in captivitate, datorita extinderilor urbane nu mai exista lacuri unde se pot elibera puii nascuti in captivitate.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde robertcarst » 22 Oct 2011, 17:43

olarasu.marian scrie:Asa e vic, este vorba de neotonie si aceasta poate fi cauzata de lipsa de iod din mediul natural sau de o mutatie genetica. Iodul este un element important pentru producerea tiroxinei, un hormon iodat care afecteaza metabolismul general si ajuta la crestere si dezvoltare. De asemenea temperaturile foarte joase pot inhiba producerea acestor hormoni dezvoltand astfel neotonia.
In cazul acestor amfibieni neotonia este transmisa genetic. In conditii de laborator specimenele tratate cu hormoni se vor metamorfoza, iar in unele cazuri rare, se vor metamorfoza spontan fara interventia omului.

Merci de informatie vic, e foarte interesant ce spui tu acolo. Motivul pentru care aceste animale s-au dezvoltat astfel este propus dezbaterii de mult timp.
Din pacate neotonia nu prea are sens in cazul acestor amfibieni avand in vedere faptul ca nu au mai ramas decat canalele din cale 2 lacuri in care traiau. Ambystoma mexicanum este o specie pe cale de disparitie, desi se inmulteste cu usurinta in captivitate, datorita extinderilor urbane nu mai exista lacuri unde se pot elibera puii nascuti in captivitate.


Tiroxina sau T4 este practic un prohormon secretat de glanda tiroida. Forma activa a hormonilor tiroidieni o constitue T3 sau triiodotironina.
Expunerea la frig determina pierderea unui atom de iod, sub actiunea unei enzime - deiodinaza, de catre T4 si practic transformarea hormonului in forma activa T3. Astfel frigul are efect stimulator asupra secretiei si activarii hormonilor tiroidieni iodurati. Si in consecinta o crestere a metabolismului cu eliberare de caldura.
In plus in cazul animalelor (mamiferelor) expuse cronic la frig se observa o crestere a concentratiei de hormoni tiroidieni iodurati ca o reactie de termogeneza.

Gusa apare in doar in cazul lipsei de iod din alimentatie. Practic glanda tiroida nu are din ce sa sintetizeze hormonii tiroidieni, dar hipofiza secreta TSH (thyroid-stimulating hormone) in exces tocmai datorita lipsei de T3 si T4 din organism, iar acumularea de TSH in exces duce la aparitia gusei.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde olarasu.marian » 23 Oct 2011, 14:35

I-am pregatit si un acvariu nou 60x30x30. Pentru filtrare am ales un filtru extern eheim, iar capacul este de fapt o lampa custom made, cu 2 neoane T5 si 2 ventilatoare(unul trage aer, unul sufla). Pe timp de vara sper sa ajute la mentinerea unei temperaturi mai joase.
Acvariul este la ciclat momentan si pana nu reusesc sa reduc debitul de apa nu il voi muta. Curentii sunt un element foarte stresant pentru aceste animale. Pe langa el vor mai trai 3 creveti amano si 2 melci pomacea, toti fiind mult prea mari pentru a fi mancati, momentan...
Ca hrana primeste rame si bloodworms(?larve de tantari?).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde olarasu.marian » 11 Dec 2011, 18:33

Un mic update:

Am mutat monstrul de ceva timp si se pare ca s-a acomodat bine. Chiar si pe timp de iarna ma chinui sa mentin o temperatura de sub 20C. Acvariul e in dormitor, iar ventilatoarele sunt cam zgomotoase, fara ele in schimb, temperatura atinge cote critice de peste 25C. Nisipul folosit nu e cea mai buna alegera, are o granulatie cam mare si porcul inghite cam mult din el atunci cand mananca, sper sa nu apara complicatii din cauza asta. Sa refac acvariul prea curand nu e o solutie. Caut niste pietre subtiri care sa le pot pune peste nisip, dar ceva care sa se potriveasca la culoare cu substratul nu am gasit inca, poate aveti ceva sugestii. In lipsa de altceva am adoptat o alta solutie, am plantat H.c. cuba(planta tip covor) in speranta ca se va prinde cu succes si va forma un covor intins reducand astfel riscul de a inghiti nisip. Din cei 3 creveti am ramas cu unul singur, desi credeam ca e prea mare pentru gura lui, se pare ca nu are nici o problema in a mesteca un crevete oricat de mare dupa ce acesta a naparlit. Supravietuitorul a fost mutat intr-un alt acvariu.
Am mai bagat un ancistrus, mai maricel, in ideea de a curata algele cu care ma tot chinui de ceva vreme. Isi face treaba pestele, dar ma tem pentru amandoi avand in vedere apetitul salamandrei si spinii ancistrusului.
Ventilatoarele fac o treaba excelenta, desi 2 nu sunt de ajuns, comparativ cu pretul un racitor de acvariu(1600-3000RON) sunt mai mult decat satisfacut de rezultat. In plus apa se evapora foarte repede ceea ce face ca schimbul saptamanal sa fie inutil atunci cand la 3-4 zile doar completez cu 7l de apa. Asta face ca apa sa fie in parametri buni permanent fara prea multa bataie de cap.
Sunt animale foarte rezistente, desi nu eram pregatit deloc pentru asa ceva, a rezistat alaturi de mine pana am pus la punct tot ce trebuia facut.
Ca o concluzie personala, animalul foarte ieftin(60 ron), echipamentele foarte scumpe(acvariu + accesorii peste 700RON). Il recomand celor care isi permit sa cheltuie mai multi bani dintr-un foc pentru a-i oferi toate conditiile, intretinerea lui dupa este aproape zero daca il hraniti cu rame cumparate din piata. Cu 5 RON cumperi destule rame cat sa il hranesti 2-3 luni.
Din cauza ca isi dubleaza aproape dimensiunile de la o luna la alta nu prea merge sa ii cumparati un acvariu mai mic, peste 2 luni altul mai mare si tot asa, mai ales avand in vedere faptul ca numai ciclatul apei in sine dureaza 30 de zile. Pe langa asta echipamentele vin si ele pe marimi, acvariu mai mare, filtru mai mare etc. Mi-ar placea sa vad mai multe persoane care cresc salamandra asta si pe la noi, sunt niste animale foarte interesante. Poate se mai sensibilizeaza lumea si ii scapa de prin petshopurile noastre unde mor pe capete.
O sa revin cu cateva poze dupa ce se incarca aparatul.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde olarasu.marian » 03 Mar 2012, 16:53

Cateva poze noi.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde BogdanFarm » 03 Mar 2012, 17:50

Foarte frumos acvariul si animalul! Joaca sunca pe el :lol: . Cat ii dai sa manance si ce?
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde olarasu.marian » 03 Mar 2012, 18:00

Merci. Creveti congelati, 3/zi.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde olarasu.marian » 19 Apr 2012, 17:13

I-am cumparat femelei un prieten din Budapesta. La 10 minute de la introducere in acvariu s-au apucat de prostii.
Filmarea este intrerupta brusc de catre dihorii nostri care au spart o vaza in cinstea "porumbeilor", sa fie cu noroc....



Femela - wild type
Mascul - leucistic
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde Simo_Pas » 19 Apr 2012, 17:39

Sa traiasca tinerei!!! Se vede ca este un mascul hotarat pe langa faptul ca este foarte frumos :)!
Avatar utilizator
crotalus_terificus
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 03 Oct 2012, 18:26
Localitate: Baia Mare
Nume: Gabi Cerastes
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde crotalus_terificus » 30 Mai 2013, 11:47

Vă prezint și aspiratoarele mele!
Cel albicios e mascul, iar bruneta e gagica-sa
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
crotalus_terificus
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 03 Oct 2012, 18:26
Localitate: Baia Mare
Nume: Gabi Cerastes
Contact:

Re: Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Mesajde crotalus_terificus » 08 Iul 2013, 10:43

Cea mai eficienta solutie pentru a mentine apa la temperaturi mici este sa pui pastile pt. lazi frigorifice. O pastila costa 4-5 lei si stau mai mult timp reci decat sticlele cu apa. Cumpara vreo 4 si le alternezi.

Înapoi la “Salamandre si tritoni (Urodele)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori