Montivipera raddei - vipera armeneasca

Aceasta sectiune a forumului are caracter pur informativ. Nu incurajam sub nici o forma achizitionarea si detinerea de animale periculoase. Multumim pentru intelegere.
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Montivipera raddei - vipera armeneasca

Mesajde Tiberiu Sahlean » 19 Noi 2011, 13:58

Cateva poze cu aceasta specie si in curand si ceva informatii.
Femela:
Imagine

Masculul:
Imagine

Imagine
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Montivipera raddei - vipera armeniana

Mesajde alex_snake_gunit » 19 Noi 2011, 14:06

Super faina specia ..si pozele ca de obicei ! :bliss:
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montivipera raddei - vipera armeniana

Mesajde roxycaramel » 01 Dec 2011, 20:01

Foarte faine! :drool:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montivipera raddei - vipera armeniana

Mesajde vic » 02 Dec 2011, 01:57

Zi-i si tu... armeana... armeneasca... ;)
Vecinii stiu ca au ser... herpetolog pe palier :lol: ?
Superbe creaturi!
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montivipera raddei - vipera armeniana

Mesajde Tiberiu Sahlean » 02 Dec 2011, 14:54

Multumesc de aprecieri.
Vic, nu prea am inteles frazele tale... dezvolta te rog.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montivipera raddei - vipera armeniana

Mesajde vic » 02 Dec 2011, 22:05

Nu-i cine stie ce, Tibi!
"Armeniana" suna ciudat, cu rezonanta engleza, si sunau mai bine variantele romanesti "armeana","armeneasca".
A doua era o intrebare- daca vecinii stiu ca au serpi pe palier, varianta dreasa cu termenul herpetolog, mult mai putin alarmant decat cel de "serpi"; asta fiindca banuiesc ca sunt ai tai- nu? De exemplu, un individ care vrea sa para interesant si responsabil (de fapt doar prost si dusmanos) poate sa cheme si vreo televiziune sa arate "pericolul" la care-i expui avand aceste animale. Mai ales ca au fost incurajati sa aiba "atitudine" prin multimea de cazuri mediatizate dement, de Natrix si alte rame inofensive capturate cu mare alai de dobitocii de la Politia Animalelor, cu protectii si clesti metalici, de parca erau Black Mamba ... mai stii reportajul cu "specia: sarpe negru" :lol: ? Plus cazul Andrei Tinu, si isteria e gata!

Personal, mi-e frica de asa ceva:
"Nu este vorba despre afecțiune pentru vipere, este un bussines pe care-l fac. Am fost obosit și neatent, nu am fost nici asistat. Nu cred că voi mai pune mâna pe vipere vreodată. Îi vor lăsa pe ceilalți colegi ai mei."- cuvintele lui Tinu. Desigur, vrajeli post-factum: isi fixase camera, facea pe interesantul, iar maniera in care a folosit cracanul ala... mai multe sanse avea direct cu mana libera :lol: . Jalnic, pagubos, periculos- si le mai da si altora idei. Mie personal mi-au zburat prin minte, toata noaptea, imagini cu viperele lui (grase si frumoase!!), si incepusem sa visez: ca fac o anexa in curte, ca triplez securitatea, ca... si m-am trezit: ce faceee?? Sazi domol, finule, si lasa-te de... glume! Tentatie exista (MARE!), iar pe altii mai tembeluti decat mine ii poate fura usor, si-i vezi cu carligul pe la Herculane, facand pe Donald Schulz...
Imi plac foarte mult viperele. Am avut intotdeauna o agilitate fizica binisor peste medie, dar stiu ca poate veni o dimineata de rahat, cand pot face o greseala, o balba, si sa fiu bun de spital, si sa mai raman si cu sechele... daca mai raman defel, plus ca nu sunt singur de capul meu, am si pui. Asa ca mare pasiune, dar am decis ca pot si fara.
La tine e profesie, e altceva.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montivipera raddei - vipera armeniana

Mesajde Chuckie » 03 Dec 2011, 14:07

Cred ca primesc saptamanl telefoane de la tot felul de idioti pe care ii tenteaza iluzia banului facut usor (asa cred ei). Sunt intrebat daca le pot aduce 100-200 vipere cu corn, pentru a-si infiinta o ferma. Raspunsul meu e invariabil dezamagitor pentru ei, in afara de faptul ca nu ma ocup cu asta le explic si faptul ca isi fac iluzii desarte, ca trebuie conditii speciale, aparatura scumpa, securitate sporita si altele. Toti tampitii teribilisti cred ca treaba asta e ca si cum ai vinde seminte prajite la coltul strazii iar sa cumperi 100 de vipere e ca si cum ai cumpara paine de la magazin. Si fara bon. Iar IQ-ul majoritatii oamenilor care au ideea asta nu il depaseste pe cel al vanzatoarei foarte brunete de seminte prajite.
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montivipera raddei - vipera armeniana

Mesajde Tiberiu Sahlean » 03 Dec 2011, 18:31

Adevarat, ceea ce e si logic avand in vedere ca daca iti pui un pic mintea la contributie iti poti da seama si singur ca la televizor vorbesc doar cretinatati.

vic, sincer nici nu stiam care forma sa o folosesc: armeniana, armeana, armeneasca. Am vazut cam toate combinatiile posibile pe net. Am luat ce "suna mai bine", o denumire comuna oricum nu exista in romana. Cat despre partea cu vecinii, imi iau extra precautii sa fiu cat mai "discret" posibil. Nu e treaba vecinului ce fac eu acasa si in timpul liber atat timp cat nu il deranjez pe el.

Despre partea cu Tinu am auzit si eu fugitiv de pe la servici, dar sincer nu ma uit la televizor si nu citesc presa. Fiecare om este responsabil pentru actiunile sale. Parerea mea personala este ca trebuia sa pateasca mai rau, poate se invata minte sa nu se apuce de chestii pe care nu le intelege si cu care nu are experienta. Eu nu ma apuc sa repar prize sau sa construiesc case din motive foarte simple si foarte evidente. Dar cand ai prea multi bani probabil ti se pare ca orice este la indemana... pana ti se dovedeste contrariul.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis

Înapoi la “Serpi veninosi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori