Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde Chuckie » 29 Mai 2012, 19:21

Si ouale facute de ea:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde zburla » 31 Mai 2012, 12:42

felicitari :D
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde Chuckie » 05 Iun 2012, 20:12

Am reusit sa fotografiez si eu cateva bucati de crested gecko... sunt 3 femele diferite.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde zburla » 04 Iul 2012, 03:55

si uite asa se manipuleaza un gecko :)))))
era iarna , era primul gecko si cred ca era a doua oara cand il scoteam din terariu ... de aia eram asa disperat =))))

zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
numbyxix
Gecko
Gecko
Mesaje: 61
Membru din: 29 Mar 2012, 17:23
Localitate: Bucuresti
Nume: Andrei Valentin
Localitate: Crangasi, Lujerului, Militari
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde numbyxix » 15 Iul 2012, 11:02

Am si catva intrebari despre cresterea si intretinerea (momentan incerc sa stiu cat mai mult despre pana am sa imi cumpar si eu) acestor minunatii :drool:
1. Hrana, am gasit pe forumurile straine ca cel mai bine este sa ii dai CRESTED GECKO DIET. Ce ma intereseaza ar fi de unde se achizitioneaza asa ceva, pt ca la noi, in tara asta de toata jena, nu se gaseste asa ceva sau cu ce ii hraniti voi si ce suplimente le mai dati.
2. un terariu de 30x30x45 este de ajuns pt o pereche?
3. pot folosi substrat, like ''Plantation Soil'' de la Exo? Tot pe forumurile din strainatate am vazut ca era folosit asa ceva.
In cautare de pui de Bull Terrier..
numbyxix@gmail.com
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde zburla » 15 Iul 2012, 23:16

1. Nu este obligatoriu sa le dai CGD , de exemplu puilor chiar le este recomandat sa-i hranesti doar cu insecte (sau sa alternezi o data ditea de 2 ori insecte ) , cresc mult mai repede si sunt mult mai activi daca consuma insecte , plus ca invata sa vaneze ... eu am pui care de exemplu manaca doar insecte sau doar CGD (astea sunt preferintele lor), CGD este recomandat in cazul , in care ai doar Crested gecko si nu vrei sa te complici cu insecte (daca gen nu te lasa parintii , sau nevasta , sau iti este tie prea scarba de gandaci , greieri :) ) , dar daca deja ai alte animale care consuma insecte , nu este obligatoriu sa cumperi CGD , daca pudrezi insectele cu calciu si alte minerale vitamine , este totul ok.. eu de exemplu am un lichid de la exoterra care contine minerale si vitamina D3 care-i ajuta sa absoarba calciul in oase , inmoi insecta in lichid , dupa o bag intr-un recipient cu calciu , agit bine, si dupa se serveste crud :D
Si legat de CGD , cel mai bine este sa cumperi la comun cu cineva , pt ca .. daca ai doar 2 crested gecko , in 6 luni decand ai deschid punga de CGD , expira (si nu vor consuma nici macar jumate din cantitate)... si daca o sa cauti pe net , o sa gasesti cum sa-ti prepari tu CGD proaspat ..

2. Eu unu zic ca , 30x30x45 este ideal pentru un singur adult (poti sa tii un cuplu in 30x30x45, dar eu unul nu recomand , vb aia altii isi tin crested gecko in cutii din plastic , crescatorii sau oamenii care au f multe animale , si automat nu au destule terarii) , un 40x40x55 asa ar fi ok pentru un cuplu , important este si ce anume au in terariu , daca au decor doar pe un perete si in rest sticla , si n-au frunze , plante , liane ....... automat nici un 40x40x55 nu este deajuns ...

3. Plantation Soil , cred ca este cel mai potrivit ..
Orice fel de substrat care retine umiditatea este ok , dar uite de exemplu , in terariile puilor , eu am renuntat la substrat , pt ca aveau prostul obicei de a consuma si o parte din substrat , in timp ce vanau insectele , si dupa nu aveau cum sa mai iasa "afara" , automat nu se mai hraneau , probleme ... intelegi ce vreau sa zic ..
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde Chuckie » 16 Iul 2012, 19:54

Prostia se plateste. Prostia mea s-a platit cu pretul mortii unei perechi adulte de crested gecko si a celor patru puisori de anul asta. Nu au rezistat caniculei, am avut 35-36 de grade in casa. Am ramas cu doua femele adulte pe care le-am mutat la un prieten unde o sa stea aerul conditionat la 26 grade in permanenta. Nu pot sa va zic cat sunt de suparat, mai mult pe mine ca stiam ca la crested trebuie sa fie temperaturi mai mici, eu am crezut ca rezista cum au rezistat si in anii trecuti. Numai ca in anii trecuti nu au fost calduri ca zilele astea. Asta e, o sa fac un terariu cu climatizare, dupa modelul incubatorului si o iau de la capat. Cu suparari, munca si cheltuieli suplimentare. Acum imi trebuie si mascul adult... pfff.... mor de draci. Si ca sa fie tacamul complet mi-au evadat si patru pui de cornsnake prin casa. Erau toti noua intr-o lada de plastic si sa mor daca mi-as fi imaginat ca pot iesi pe langa capac... :hang: :sad: :angry:
alee
Gecko
Gecko
Mesaje: 65
Membru din: 10 Iun 2011, 16:08
Nume: Rona Alexandru
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde alee » 16 Iul 2012, 20:17

deci :-w la fel "miam omorat si eu " agama cu barba si era asa faina era morph orange :(((( !!! si o aveam de pui si acuma avea un an jumate . :hang:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde Chuckie » 16 Iul 2012, 20:39

Ma cam indoiesc ca ai omorat din cauza caldurii din casa o agama cu barba care sub bec poate sa aiba in mod normal 40-43 grade... Spui prostii. Eventual ai avut un bec mult prea puternic pe timp de vara. Si aici deja e vina ta ca nu ai avut un termometru in terariu.
alee
Gecko
Gecko
Mesaje: 65
Membru din: 10 Iun 2011, 16:08
Nume: Rona Alexandru
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde alee » 16 Iul 2012, 21:38

nu vina mea ii alta , ca am puso pe geam la soare si de acolo o murit !
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde zburla » 16 Iul 2012, 21:50

Imi pare rau sa aud asta Chuckie :sorry: , eu am reusit in camera unde-i tineam sa fac un maxim de 27 de grade , pe timp de zi , si automat seara scade 2-3 grade , si in momentul in care pulverizam , o faceam cu apa f rece si iar , mai scadea cu 1-2 grade , chiar imi pare rau pt animalele tale , mai ales pentru pui :(
Dar acum daca tot s-a intamplat asa , o sa-i mut si eu la aier conditionat.. cu toate ca nu depaseste 27 de grade
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde ciprisabau » 16 Iul 2012, 23:00

Sorry Vali pentru pierderi, am observat ca si la mine toata lumea e la propriu la apa. Bine ca s-a mai racorit azi si ieri.
In ceea ce priveste serpii evadati, bafta mare ... e o adevarata aventura sa ii gasesti am avut si eu evadati, ... pana acum i-am gasit pe toti ...
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde zburla » 19 Iul 2012, 23:42

un mic update , pozele le-am facut cu alt scop , dar cand am vazut cat de bine au iesit ... am zis sa le impartasesc si cu voi :)

Imagine

Imagine
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde Chuckie » 30 Aug 2012, 13:25

Poze marca Tiberiu Sahlean:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crested Geckos (Rhacodactylus ciliatus)

Mesajde Chuckie » 05 Sep 2012, 22:54

Iar se reclasifica...

Bauer, A.M., Jackman, T.A., Sadlier, R.A., Whitaker, A.H. (2012) "Revision of the giant geckos of New Caledonia (Reptilia: Diplodactylidae: Rhacodactylus)". Zootaxa 3404: 1 - 52.
www.mapress.com/zootaxa/2012/f/z03404p052f.pdf

This study proposes the following:

1) To split the Rhacodactylus genus into Rhacodactylus, Correlophus, and Mniarogekko;
2) Rhacodactylus ciliatus and R. sarasinorum would become Correlophus ciliatus and C. sarasinorum;
3) Correlophus ciliatus would be split into C. ciliatus and C. belepensis;
4) The species R. chahoua would be split into Mniarogekko chahoua and M. jalu.

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori