sexare H.spinifer

Pandinus, Buthus, Parabuthus, Centruroides, Androctonus si alte genuri si specii de scorpioni.
adi moldovan
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mar 2012, 15:32
Localitate: cluj-napoca
Nume: Moldovan Adrian

sexare H.spinifer

Mesajde adi moldovan » 23 Mar 2012, 15:23

DSCF1583.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sexare H.spinifer

Mesajde Akm » 03 Dec 2012, 18:46

Am incercat sa fac niste poze cu spiniferii mei, pt a ma convinge 100% de sexul lor. Ii tin separat, dar atunci cand ii pun impreuna, unul din ei, "vibreaza" ca si masculii tarantulelor atunci cand sunt langa o femela. Sa inteleg ca sunt pereche ? :problem: So...cine se pricepe, sa arunce cu pareri :)
Nr 1 :
Imagine

Imagine

Imagine

Nr 2:
Imagine

Imagine

Imagine
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: sexare H.spinifer

Mesajde olarasu.marian » 04 Dec 2012, 13:19

Nr. 1 este clar mascul.
Nr. 2, daca ar fi sa ma iau dupa dimensiunea pectinelor as spune femela, dar imi pare sa fie un exemplar mai mic decat nr. 1. E posibil sa fie s.adult?

Masculii vibreaza si "dau din coada" in prezenta unei femele.

Incearca sa faci niste poze mai clare la operculum genital, unghiul din care sunt pozati nu e foarte clar. Aseaza obiectivul paralel cu operculum genital si fa o poza clara. Ce specimen e in prima postare, nr. 1 sau nr. 2?

Sau cel mai bine ii sexezi tu dupa articolul asta viewtopic.php?f=10&t=261
Tu vezi cel mai bine ce tii in mana.

Salut.
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sexare H.spinifer

Mesajde Akm » 04 Dec 2012, 15:05

olarasu.marian scrie:Nr. 1 este clar mascul.
Nr. 2, daca ar fi sa ma iau dupa dimensiunea pectinelor as spune femela, dar imi pare sa fie un exemplar mai mic decat nr. 1. E posibil sa fie s.adult?

Nr 2 este putin mai mare decat nr 1. Si intradevar are pectinele mai mici decat nr 1 ...sa inteleg ca e femela ?
Masculul (nr 1) , cand vibreaza si se apropie de nr 2....acesta se apara ca si cum l-as atinge eu cu penseta. Iar daca masculul insista...se prind reciproc cu clestii si vor sa se intepe ...nu i-am lasat ca imi e frica sa nu raman fara ei. Crezi ca sunt pereche ?...am vazut ca asa se imperecheaza...se cam inteapa la inceput. Totusi, daca sunt 2 masculi se vor omori ?
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130

Înapoi la “Scorpioni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori