Varanus exanthematicus - varanul de savana

Forum pentru toate speciile de varani.
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde zburla » 13 Dec 2012, 22:54

danut , spune-mi ... dar tu poti sa-l mangaii pe cap pe varan ? sau te musca fara ezitare?
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde olarasu.marian » 13 Dec 2012, 23:59

Danut scrie:
Danut scrie:edit: Nu mai posta astfel de filmulete.

Marian Olarasu

Astfel de filmulete? Adica? Ce am postat asa de urat de a fost imperios necesar sa imi fie sters postul??


In tarile civilizate, ce ai postat tu se numeste cruzime fata de animale.
Aviz amatorilor care vor sa se laude in cate secunde omoara animalul lui alt animal, o sa va sterg postarea cu filmul si va fac si un report la youtube. Poate asa o sa ganditi de 2 ori inainte de a posta orice "fantezie macabra" aveti pe un forum public.
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde Danut » 14 Dec 2012, 00:20

Da, pot.Il mangai cam cum faci la pisicute intre ochi asa, si da sa adoarma, inchide ochii. Dar!Are o zona ca sa zic asa de la jumatatea capului spre nas unde daca ii pun mana, o ia ca pe o amenintare, si ma impinge cu botul, destul de tare,pur si simplu incearca sa ma loveasca, cu botul, cu nasul, se oftica si pufaie,se umfla :) In rest nu il supara nimic.O sa incerc sa il filmez o data sa vezi mai exact cum face, cum se impinge inainte
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde Danut » 14 Dec 2012, 00:22

olarasu.marian scrie:
Danut scrie:
Danut scrie:edit: Nu mai posta astfel de filmulete.

Marian Olarasu

Astfel de filmulete? Adica? Ce am postat asa de urat de a fost imperios necesar sa imi fie sters postul??


In tarile civilizate, ce ai postat tu se numeste cruzime fata de animale.
Aviz amatorilor care vor sa se laude in cate secunde omoara animalul lui alt animal, o sa va sterg postarea cu filmul si va fac si un report la youtube. Poate asa o sa ganditi de 2 ori inainte de a posta orice "fantezie macabra" aveti pe un forum public.
Serios?Pai si nu faci, e plin internetul de asa ceva,Care`i problema ta cum imi hranesc eu animalul?ia uite ce am ajuns, sa imi faci tu mie report pe youtube.Am filmat si discutat mai multe aspecte legate de varanul de savana, nu doar cand se hraneste.Bine frate nu mai postez pe forumul asta ca poate ma bagi si la puscarie.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde olarasu.marian » 14 Dec 2012, 00:32

Nu te mai comporta ca un copil rasfatat, nu ti-a furat nimeni acadeaua. Nu m-am legat de nici un alt post de-al tau, doar de cel in care chinui un animal, dar nu o sa intru in polemici cu tine pentru ca esti prea ignorant ca sa pricepi ca nu numai tu ai drepturi. Nu mai posta pe forum filme cu live feeding. In rest poti sa-ti hranesti animalul cum vrea muschiul tau, la tine acasa.
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde Danut » 14 Dec 2012, 00:54

Te rog sa iti revizuiesti atitudinea, eu nu te`am jignit pe tine, nu te`am facut nici ignorant, nu ti`am zis ca ai "fantezii macabre" si nici nu te`am ameninat in vre`un fel.Nu consider de nicio culoare ca este vorba despre cruzime, nu i`am scos ochii cu foarfeca.Si in salbaticie daca ii prindea, tot asa ii manca.Nu imi vorbi de sus pt ca aici suntem pe un forum si lasa aroganta ca nu ma detii in vreun fel.Daca simti nevoia sa iti exerciti comenzi du te frate si angajeaza te in armata.Se pare ca si forumul asta se duce de rapa.Nu a zis nimeni nimic, te`ai gasit tu sa iti para rau de soareci.Daca il hraneam cu Dubia nu mai ziceai ca e cruzime.
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde zburla » 14 Dec 2012, 02:54

"Nu te mai comporta ca un copil rasfatat, nu ti-a furat nimeni acadeaua."
Nu stiu cum poate sa-ti treaca asa ceva prin minte , in sensul , in care ai vrea sa dai un exeplu ca administrator , tinand cont ca esti pe un forum de specialitate , in special la seciunea VARANUS .. SINCER... ce-ai vrea sa faca ?!?! sa hraneasca varanul cu briose ? :table: :table: :table:
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde vic » 14 Dec 2012, 09:56

Baieti, chiar nu ati inteles ideea? Eu zic ca v-ati aprins degeaba...

1. Nu comparati salbaticia cu conditiile voastre- daca e s-o comparati, ar trebui, de exemplu, sa acceptati si sa veniti jefuiti acasa, fiindca exemplare mai puternice v-au luat si sandwichul, si banii, si hainele... asta daca ati mai avea o casa, ea fiind ocupata de cine stie ce alte exemplare, tot mai puternice- c'asa e-n tenis, nu?... daca e sa invocam legea junglei, macar s-o invocam consecvent, in toate cazurile.
2. Marian nu se refera nici macar la "hranit cu viu", asta e treaba ta, constiinta ta, cata mila ai etc.- nici daca ar fi ilegal si tot nu ar putea cineva sa demonstreze ca asta faci, deci e TREABA TA. Marian se refera exclusiv la postarea pe public a acestui tip de hranire.
3. Dubia- e un nevertebrat... mi-e mila si de nevertebrate, dar nu am vazut un Dubia sa vina, sa stea pe tine, sa adoarma, sa-ti caute compania... mamiferele cam fac treaba asta... se ataseaza... daca nu vedeti voi insiva diferenta, puteti sa fiti in continuare ofticati pe Marian sau altii care gandesc la fel.
4. Din cate stiu, varanii sunt porci fara fite la mancare... daca era o specie de genul "ori imi dai viu, ori fac greva foamei pana crap", nu aveai de ales- dar tot nu se cadea sa faci public filmul cu hranirea... Asa ca spectacolul crud e gratuit, si totalmente decizia voastra.

Avem niste facilitati aduse de "civilizatie", printre ele fiind si posibilitatea de a tine ca animal de companie varani sau naiba mai stie ce ne da prin cap, ca si cea de a arata ceva mila, fiindca duritatea nu mai este necesara in vremurile astea. Si cand nu e necesara, cam pare sadism.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde Chuckie » 14 Dec 2012, 10:10

In caz ca nu stiti, in toata lumea e balci legat de asta, inclusiv cu soarecii de laborator, pe care se fac experiente. "Loverii de animale" cu ecologia ca sport extrem, care alt scop decat sa te f(luiere) la cap o luna ca ai tras un partz langa un catelush de i-a cazut blanitza de pe botikutz sarakutzului animal, au inceput sa apara si pe la noi... si care este ei, au din ce in ce mai multa putere, chiar politica. De exemplu aia care sunt in guvernul austriac si german care au facut proiectul de lege prin care urma sa fie interzise toate animalele exotice, in 2011. Proiect, culmea, aprobat in unanimitate dar din fericire ramas la stadiu de proiect. Daca voi puneti in continuare filmulete in care reptilele mananca soricei vii, asta va fi considerata clar cruzime fata de animale si in curand putem avea probleme cu totii, si mai ales eu ca proprietar al site-ului. E problema voastra cu ce va hraniti animalele la voi in casa si in ce mod, atat timp cat nu o puneti pe Internet care e PUBLIC. Sper ca intelegeti care ie problema (Gogule) si nu mai puneti astfel de filmulete, altfel o sa ajungem in curand (si se pare ca se va ajunge oricum la asta datorita fanaticilor gen PETA, mata, tactu (fara cratima) si alte organizatii "de bine". Poate unul din filmuletele voastre ajunge sa fie cel care ajuta la luarea deciziei de a interzice reptilele ca animale de companie. Eu nu imi doresc asta, VOI?

Poate va spune ceva numele celui din filmulet, il cheama Broghammer. Activati si subtitrarea filmului ca sa intelegeti ce spune (dati click pe CC):

http://www.youtube.com/watch?v=Ma6x4Ws1pZU

Hai sa va arat ce am patit de curand. Desi nu mai activez pe forumul animale.ro de cativa ani, uite ce am primit acum, de curand, de la o zoo..., pardon, iubitoare de animale:


18.10.2012

User:Raisa

Mesaj:

"CRIMINALULE
Mai lasa-ma cu textele gen animalele tb sa se manance intre ele. Tu nu esti animal ca sa contribui la mancarea animalelor intre ele. esti om, ai minte. Ai inima. Salveaza animale, nu le facilita moartea. NU MAI OMORI SORICEII, RUSINE! Eu sunt vegetariana. Si mi e sila de cruzimea si aroganta ta, nu esti iubitor de animale, pe sobolani ii pastrezi ca sunt "draguti", asta e crietriu ca sa hotarasti cine moare si cine traieste?? Vai de tine dc ai fi in situatia sorecilor, ar putea hotari cineva ca NU ESTI DRAGUT si sa ti rupa capul. Da le mancare uscata la serpi sau lasa i liberi sa si prinda din natura singuri hrana, dc le o dai tu nu ei sunt de vina ci TU! Tu deranjezi ordinea naturala, poate in natura soarecii aia se salvau de sarpe, dar tu intervii. Tot ce faci tu din orice unghi ai privi E GRESIT!"

Postarea de care vorbeste ea e din 2007-2008... daca imi mai aduc bine aminte, ca nu am reusit sa gasesc postarea mea, pe atunci imi era foarte greu sa hranesc un sarpe, imi era mila, mai ales de sobolani. Dupa 4-5 ani primesc acest mesaj de la una care daca nu pune carne in gura nu o sa se marite niciodata.... deci, de ce sa alimentam discutii si scandaluri de genul asta? Poate peste 5 ani eu voi fi arestat pentru ca ati pus voi un filmulet in care un varan tavaleste un soarece juma' de ora. Trebuie sa recunoasteti ca varanii de savana nu prea se descurca bine cu omoratul rapid al soarecelui...

De curand se punea pe la TV o problema ridicata de ecologistii de prin parlamentele din UE, si anume sa se interzica total utilizarea soarecilor ca animale de laborator, in discutie fiind vorba si de inchiderea institutului Cantacuzino. Probabil si o ocazie in plus pentru rechinii imobiliari sa puna mana pe cateva hectare bune de teren in Baneasa.

Marian este ADMINISTRATOR. La fel si Shakw0n, Corleone si Tiberiu Sahlean. Moderatori sunt Alegoric si Robert Carst. TOTI pot lua decizii pe forum si stiu foarte bine ce sa faca pentru a va mai tempera orgoliile si nervii. Au aceleasi drepturi ca si mine. Nu "se duce dracului si forumul asta" dar sper sa se duca dracului comportamentul asta al vostru si mai ales sa intelegeti ca unele decizii se iau de nevoie, nu pentru ca vrem. De exemplu eu nu sunt un bun crestin, si totusi nu permit discutii legate de religie pentru ca unii oameni sunt credinciosi si pentru ei ar fi suparatoare multe opinii. Va rog sa nu mai comentati deciziile administratorilor inainte sa discutati si cu mine si mai ales inainte de a gandi mai departe de nasul vostru.

Cu speranta ca m-ati inteles si nu veti mai sari aiurea la gatul administratorilor, va urez teraristica placuta si indelungata, daca scapam de zoo.... iubitorii de animale la modul extrem, fanatic. Va multumesc pentru intelegere.
viocris
Gecko
Gecko
Mesaje: 63
Membru din: 23 Mai 2012, 13:44
Localitate: bucuresti
Nume: viorel cristea

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde viocris » 14 Dec 2012, 15:32

Si eu pot confirma ca pentru proiectele de cercetare se mentioneaza in contractul de finantare ca nu se efectueaza experiențe pe animale iar in cazurile in care este imperios necesar acest lucru argumentația tehnica si stiintifica trebuie sa fie una extrem de solida altminteri primesti finantare cind o face plopu pere.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde BogdanFarm » 14 Dec 2012, 18:42

In acest caz, voi sterge si eu filmuletele mele de pe youtube cu live-feeding (rozatoare).
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde Chuckie » 14 Dec 2012, 21:15

Pozele nu sunt atat de deranjante ca filmuletele, in poze nu-ti dai seama daca e viu sau mort... dar cand puneti filmulete poate fi cel putin neplacut pentru multi oameni.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde olarasu.marian » 14 Dec 2012, 21:51

zburla scrie:Nu stiu cum poate sa-ti treaca asa ceva prin minte , in sensul , in care ai vrea sa dai un exeplu ca administrator , tinand cont ca esti pe un forum de specialitate , in special la seciunea VARANUS .. SINCER... ce-ai vrea sa faca ?!?! sa hraneasca varanul cu briose ? :table: :table: :table:


Dupa logica ta "limitata" cand te duci la Zoo ar trebui sa vezi cum se hraneste leul cu antilope vii, nu?

In speranta ca s-a priceput esentialul, propun sa se mute in arhiva si sa continuati ON TOPIC.
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde zburla » 14 Dec 2012, 22:21

olarasu.marian scrie:
Danut scrie:
Danut scrie:edit: Nu mai posta astfel de filmulete.

Marian Olarasu

Astfel de filmulete? Adica? Ce am postat asa de urat de a fost imperios necesar sa imi fie sters postul??


In tarile civilizate, ce ai postat tu se numeste cruzime fata de animale.
Aviz amatorilor care vor sa se laude in cate secunde omoara animalul lui alt animal, o sa va sterg postarea cu filmul si va fac si un report la youtube. Poate asa o sa ganditi de 2 ori inainte de a posta orice "fantezie macabra" aveti pe un forum public.


Aproape toata lumea , stie ce anume ai voie si ce anume n-ai voie sa postezi ...
Danut , n-a stiut .. Consider ca nu a facut ceva grav , si dupa cum vezi ti-a raspuns foarte civilizat ...
"Astfel de filmulete? Adica? Ce am postat asa de urat de a fost imperios necesar sa imi fie sters postul??"
Iar tu ca si administrator , ar fi trebuie sa-i raspunzi la fel ... ai preferat sa-i dai un raspuns arogant , in loc sa-i explici frumos ...
"In tarile civilizate, ce ai postat tu se numeste cruzime fata de animale.
Aviz amatorilor care vor sa se laude in cate secunde omoara animalul lui alt animal, o sa va sterg postarea cu filmul si va fac si un report la youtube. Poate asa o sa ganditi de 2 ori inainte de a posta orice "fantezie macabra" aveti pe un forum public."
Dupa ce ca suntem asa putini oameni in hobbyul asta , are sens sa ne certam sau alte prostii ? O explicatie buna , ca si administrator , este mult mai utila decat un raspuns inutil..

Si multumim frumos Chuckie , pentru explicatii si in special pentru video ..
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Varanus exanthematicus - varanul de savana

Mesajde olarasu.marian » 14 Dec 2012, 22:42

Eu i-am scris "Nu mai posta astfel de filmulete", nu l-am injurat. Am scris doar atat pentru ca discutii pe tema asta am tot avut. Nu simt nevoia sa dau tot felul de explicatii off-topic cand nu e nevoie, omul ala e parinte de copil mic, daca nu pricepe e strict problema lui. El a vrut sa discute pe topicul asta sa-mi arate ca el e mai cu mot si nu poate sa priceapa un aspect de etica si eu m-am simtit nevoit sa-i raspund.
Daca avea nelamuriri putea sa-mi dea frumos un PM, si ii explicam asa cum i-am explicat si raposatului paketel cu cateva luni in urma. Astfel nu mai consumam nici postari si nici pagini off-topic in thread.

LE:
Poftim reactia la clipul asta viewtopic.php?f=16&t=1626
Acum compara cu filmul lui Danut.

Seara buna.

Înapoi la “Familia Varanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori