Sfaturi pentru un incepator

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
DragosJ
Ou
Ou
Mesaje: 19
Membru din: 05 Noi 2015, 20:47
Localitate: Brasov
Nume: Dragos Jilaveanu

Sfaturi pentru un incepator

Mesajde DragosJ » 06 Noi 2015, 21:44

Buna seara!

Scriu pentru prima data, in calitate de posesor de terariu :) pana acum am avut doar acvariu cu pesti( la care am renuntat ) ! Stiu din experienta mea de cativa ani in ale acvaristicii ca atunci cand mai posta pe un forum vestit de acvaristica cate un"neexperimentat " il trimiteam sa citeasca inainte sa intrebe cine stie ce prostie despre o specie de pesti sau despre ciclarea acvariilor :) acum sper sa nu ma trimiteti sa citesc despre terarii ( pentru ca o fac de cate ori am putin timp liber) .

Vreau un sfat referitor la ce imi lipseste din terariul meu pentru o famile de gecko leopard?
Am amenajat terariul care este din Hornbach 100x40x50 200l cu nisip de la jbl special pt reptile , cateva pietre, lemne si 3 cactusi de la exo terra! Mai am un vas pentru apa si un monitor de umiditate si temperatura.

Nu stiu ce sa fac in privinta iluminatului ? Vreau ca exemplarele de gecko sa traiasca in cele mai bune conditii... Nu stiu daca trebuie bec uv-b? Ca si temperatura acum am in terariu 22.5, nu stiu daca mai imi trebuie bec de temperatura?

Poate ma ajuta cineva sa gasesc o familie de gecko leopard pentru terariul meu...


Multumesc in avans pentru sfaturi!


Dragos
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 07 Noi 2015, 01:22

Salut, temperatura in coltul cald trebuie sa fie de aproximativ 30 de grade in timpul zilei iar noaptea poate sa scada pe la 20 - 22 de grade, la tine in terariu e prea frig pe timpul zilei din cate vad. Nu au nevoie de UVB. In afara de vasul cu apa mai ai nevoie de un vas in care sa fie calciu in permanenta (carbonatul de calciu de la farmacia umana e foarte bun, nu e nevoie sa platesti mai mult pentru cel de firma gen JBL). De asemenea ai nevoie de vitamine, recomand cele de la JBL TerraVit Pudra, care le poti administra de 2 ori pe saptamana prin pudrarea insectelor. Cu calciu este recomandat sa fie pudrate la fiecare hranire. Ai articol despre specie.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
DragosJ
Ou
Ou
Mesaje: 19
Membru din: 05 Noi 2015, 20:47
Localitate: Brasov
Nume: Dragos Jilaveanu

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde DragosJ » 07 Noi 2015, 21:35

Update:
Sunt fericitul posesor al unui gecko leopard mack snow!

Incerc sa remediez partea de incalzire aplicand din seara aceasta un pad termic de 8 w pe unul din colturile terariului sa vad cum evolueaza temperatura!

O sa incerc sa pun cateva poze!

Multumesc!
DragosJ
Ou
Ou
Mesaje: 19
Membru din: 05 Noi 2015, 20:47
Localitate: Brasov
Nume: Dragos Jilaveanu

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde DragosJ » 08 Noi 2015, 19:48

Azi este a doua seara cand ii ofer mancare ( mealworms pudrati cu vitamine si calciu jbl ) simpaticului meu gecko si refuza sa iasa sa manance ... :( de ieri de cand am montat heat-padul de 18 w sub terariu a gasit un loc de ascuns intre doua pietre chiar sub incalzitor si refuza sa mai iasa de acolo, acum am 4 leduri aprinse in terariu care nu cred ca il deranjeaza fiind destul de slabe ... Deci oficial nu a mancat nimic in minim 24 de ore... Trebuie sa fac ceva? Am sa ii las 4 viermi intr-un vas putin mai adanc sa nu poata evada de acolo ingropat pe jumatate in nisip( stiu ca nu e tocmai indicat sa folosesc nisip) sa vad daca peste noapte iese sa manance... Sfaturi? Fac ceva gresit? Cand trebuie sa ma ingrijorez ca nu a mancat... ?

Multumesc
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 09 Noi 2015, 19:47

Daca nu mananca 24 de ore nu e absolut nici o problema, oricum ii trebuie o perioada pentru acomodare. Asigura-i temperatura si toate cele necesare si asteapta ca o sa manance. Sa aiba si ascunzatori, una in zona calda si alta in zona rece. Apoi mai e recomandat sa aiba o caserola cu substrat de cocos/muschi umed in cazul in care simte nevoia de umiditate mai mare.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
DragosJ
Ou
Ou
Mesaje: 19
Membru din: 05 Noi 2015, 20:47
Localitate: Brasov
Nume: Dragos Jilaveanu

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde DragosJ » 09 Noi 2015, 23:00

Salut, multumesc de sfaturi, inca nu a mancat, am schimbat farfurioara de mancare si o sa las peste noapte 4 mealworms in calciu+vitamine jbl sa vedem daca dispar pana dimineata de acolo( sper sa nu iasa din vasul de mancare) se pare ca daca sunt stinse toate luminile iese din ascunzatoare si patruleaza prin terariu( mai devreme era pe langa viermisori) dar nu a mancat nici unul! Daca simte miscare in camera se ascunde din nou.... Sper sa nu pateasca nimic daca nu mananca... Inca o perioada... :(
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 10 Noi 2015, 09:41

Viermii trebuie sa se miste ca sa ii starneasca interesul, nici ai mei nu mananca daca nu fac viermii nici o miscare, uneori chiar isi pierd interesul pe parcurs daca viermele nu este destul de "energic". Incearca si cu gandaci sau greieri, macar sa vezi cum reactioneaza.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
DragosJ
Ou
Ou
Mesaje: 19
Membru din: 05 Noi 2015, 20:47
Localitate: Brasov
Nume: Dragos Jilaveanu

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde DragosJ » 10 Noi 2015, 13:53

De ieri seara 4 mealworms sunt in farfurioara plata dar inca nimic! Am un terariu cu pietre buturugi si nisip o sa incerc sa ii pun un gandac cinerea dar putin "lovit" care sa nu alerge prin tot terariul si sa sa ascunda undeva pe sub pietre....


Multumesc pt sfat... Cand este foarte ingrijoarator ca nu mananca... Il vad din ce in ce mai activ adica iese din ascunzatoare se plimba prin terariu ( mai ales cand nu e nimeni si nici o sursa de lumina aprinsa in preajma)ceea ce e un inceput zic eu... Nu vreau sa il pierd ... Sau sa slabeasca si sa moara din cauza ca fac eu ceva gresit....
DragosJ
Ou
Ou
Mesaje: 19
Membru din: 05 Noi 2015, 20:47
Localitate: Brasov
Nume: Dragos Jilaveanu

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde DragosJ » 10 Noi 2015, 21:16

:beer:

A mancat 2 gandaci cinerea :) greu ... Greu ... din penseta !!!
Eu zic ca e un inceput :)

O sa lipsesc 2 nopti de acasa si o sa fie hranit cu mealworms.. Sper sa manance! Daca nu vineri o sa incerc din nou cu cinerea din penseta...


Multumesc!
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 11 Noi 2015, 13:34

Super, pune si niste poze pe viitor.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
DragosJ
Ou
Ou
Mesaje: 19
Membru din: 05 Noi 2015, 20:47
Localitate: Brasov
Nume: Dragos Jilaveanu

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde DragosJ » 11 Noi 2015, 18:48

Terariul...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
DragosJ
Ou
Ou
Mesaje: 19
Membru din: 05 Noi 2015, 20:47
Localitate: Brasov
Nume: Dragos Jilaveanu

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde DragosJ » 11 Noi 2015, 18:51

Terariul..
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde denis » 11 Noi 2015, 18:57

Inafara de substrat care nu este cel mai indicat, terariul este superb!
:whip:
DragosJ
Ou
Ou
Mesaje: 19
Membru din: 05 Noi 2015, 20:47
Localitate: Brasov
Nume: Dragos Jilaveanu

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde DragosJ » 11 Noi 2015, 23:47

:)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
DragosJ
Ou
Ou
Mesaje: 19
Membru din: 05 Noi 2015, 20:47
Localitate: Brasov
Nume: Dragos Jilaveanu

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde DragosJ » 11 Noi 2015, 23:47

:)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori