de ce nu mananca?

Numai cornsnakes. Fiind un sarpe foarte popular si cu multe morphuri am decis infiintarea unui forum dedicat.
hag
Gecko
Gecko
Mesaje: 53
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: bucuresti
Contact:

de ce nu mananca?

Mesajde hag » 23 Mar 2010, 08:41

hello. am achizitionat si eu unul...mai bine spus am primit cadou, este la mine de 7 zile,ieri i-am dat prima data de mancare un soricel (de 4 zile) si nu l-a bagat deloc in seama. in terariu are toate conditiile. se poate sa fie chiar asa stresat... sau? este pui,are 40 cm..cam asa. multam
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Mesajde movix » 23 Mar 2010, 08:42

salut,
mai lasa`l 2-3 zile linistit, sa se acomodeze mai bine cu terariul si in nici un caz sa nu il iei in mana pt ca nu faci decat sa il stresezi
incearca sambata, duminica sa`i dai pe la nas cu un pinky, garantat o sa`l manance
bafta
hag
Gecko
Gecko
Mesaje: 53
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde hag » 23 Mar 2010, 08:42

ok,atunci asa o sa fac. in schimb nu prea isi da seama unde este apa. am pus mana pe el si nu reactioneaza in niciun fel. l-am pus deasupra vasului cu apa si a baut mult.aaa si inca ceva. daca moare ala mic si il bag la rece pot sa i-l dau sambata,duminica...asa cum ai spus
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Mesajde movix » 23 Mar 2010, 08:42

bineinteles ca poti sa ii dai si pinky congelati, e mai indicat sa ii dai congelati, aia vii pot sa raneasca sarpele
e bine sa il inveti cu hrana moarta ca poate nu ai tot timpu soareci vii
si referitor la apa, nu`ti fa griji ca stie el foarte bine unde e ))

sa pui si niste poze cu krokobauru si cu terariul sa vedem si noi
hag
Gecko
Gecko
Mesaje: 53
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde hag » 23 Mar 2010, 08:43

inca nu stiu ce sex are dar l-am botezat jigsaw o sa pun si poze dar nu stiu exact cand. pe pinky ala mic l-am inecat. nu voia sa moara si nu am putut sa-l bag viu in congelator. asta cu siguranta nu putea sa-l muste. nu avea nici ochi,era mic rau. exista vreo sansa sa manance carne cruda?
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Mesajde movix » 23 Mar 2010, 08:43

hag scrie:. exista vreo sansa sa manance carne cruda?


soarecii reprezinta hrana lor principala, mai pot fi hraniti si cu pasari mici

lasa un id de mess daca vrei sa iti explic cum iti dai seama ce sex are
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 23 Mar 2010, 08:44

e interesant, sa nu manance dupa 7 zile de cand il ai. totusi, in astea 7 zile a stat in acelasi terrariu? l-ai manipulat des? dar totusi, cornii nu sunt pitoni sa faca mofturi.....
hag
Gecko
Gecko
Mesaje: 53
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde hag » 23 Mar 2010, 08:45

da,a stat in acelasi terariu. maine il hranesc cu ala mic din congelator. daca nu mananca nici maine...nu stiu. va anunt oricum. cat despre manipulat...da,am pus mana pe el in fiecare zi, cred.l-am pus deasupra castronului cu apa, am impresia ca nu bea nici apa si voiam sa ma asigur ,ma obsedeaza
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Mesajde movix » 23 Mar 2010, 08:46

hag scrie:da,a stat in acelasi terariu. maine il hranesc cu ala mic din congelator. daca nu mananca nici maine...nu stiu. va anunt oricum. cat despre manipulat...da,am pus mana pe el in fiecare zi, cred.l-am pus deasupra castronului cu apa, am impresia ca nu bea nici apa si voiam sa ma asigur ,ma obsedeaza :roll:


pai tu de ce crezi ca nu mananca si nu bea apa? ca l`ai stresat punand mana pe el in fiecare zi, reptilele nu sunt ca si catelusii sa te joci toata ziua cu ei, o data pe saptamana daca il scoti din terariu e destul si atunci 2 3 minute e de ajuns
si referitor la apa, serpii traiesc pe pamant de milioane de ani, macar atata lucru au invatat cum sa gaseasca apa :)) nu trebuie sa il pui tu deasupra bolului
banuiesc ca sti ca elaphe guttata e un sarpe nocturn, asa ca ma indoiesc ca ai stat toata noaptea sa il urmaresti daca bea apa :D
hag
Gecko
Gecko
Mesaje: 53
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde hag » 23 Mar 2010, 08:46

hai mai ca am citit o groaza despre ei si inafara de voi cam peste tot scrie ca trebuiesc bagati in seama si asta mai des de o data pe saptamana/luna/an
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Mesajde movix » 23 Mar 2010, 08:47

nu stiu unde ai citit ca trebuie bagati in seama mai des de o data pe saptamana/luna/an, dar infine tu decizi ce faci cu animalul tau si cum ai grija de el,
am mai spus si o mai zic inca o data, un sarpe nu e ca un caine sa se bucure cand vi acasa, nu o sa`ti raspunda niciodata cand il strigi pe numre, si nici nu o sa dea din coada dupa ce il hranesti, deci crede`ma ca nu se bucura daca il iei toata ziua in mana

iti recomand sa deschizi un topic nou aici http://www.animale.ro/forum/forumdisplay.php?f=65 si o sa vezi ce iti zic si cei de acolo
bafta cu serpisorul si sa ne ti la curent cu evolutia lui
hag
Gecko
Gecko
Mesaje: 53
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde hag » 23 Mar 2010, 08:47

ok,stiu tot din ce ai spus tu si nu trebuie sa repeti obsesiv chestia asta.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 23 Mar 2010, 08:47

movix, tin sa te contrazic putin. cand iei un corn il lasi catva timp sa se acomodeze, 1-2 saptamani. eu manipulez serpii destul de des, cel putin de 2 ori pe saptamana. pe Santino il manipulam zilnic, astfel ca acum cand il manipulez nu are nici o intentie de a fugi, nu se agita, asta nu inseamna ca trebuie manipulat zilnic.. serpii mei ii hranesc in pat, deci pun mana pe ei inainte sa le dau sa manance. pentru aceste lucruri sunt recomandati cornii incepatorilor. in legatura cu bautu apa ar trebui sa nu ai nici o grija, cand vrea se duce el singur; cum zicea si movix noaptea face el miscare hag, asteptam rezultatul tau

ps: animale.ro e cel mai prost loc unde poti priomi sfaturi bune. daca cciar veri ceva date de calitate www.cornsnakesforum.com
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Mesajde movix » 23 Mar 2010, 08:48

Corleone scrie:movix, tin sa te contrazic putin. cand iei un corn il lasi catva timp sa se acomodeze, 1-2 saptamani.

exact, dar aici e vorba de un sarpe pe care il are de o saptamana si pe care l`a luat zilnic in mana, si atunci te miri de ce nu manaca
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 23 Mar 2010, 08:48

exact ce am zis si eu: perioada de acomodare

Înapoi la “Pantherophis guttatus (Familia Colubridae) - Corn snakes”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori